Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hai LiaCamelia! Hai mada23! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 6

nastere februarie 2014 gravidute februarie 2014

220 raspunsuri la acest subiect

#201
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 20:50

StMaria poate are colici de asta se linisteste in brate sau la titi.

Claudia nu iti fa probleme de greutate bebe sa fie bine!

Florentina si eu iau putin de ordinul sutelor de grame cred ca doar ce ia bebe ca eu nu prea.

Iulia felicitari pt greutatea la bebei e foarte bine zic eu pt gemeni, incearca sa stai mai mult in pat sa nu presezi pe col ca la tine e greutate cu doi.



#202
STMaria

STMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 07:25

Nu cred ca are colici pt ca nu se strange de la burtica, aseara a mancat bine, deja este mai puternica ince sa isi tina putin capu si sa impinga din picioare, dimineata a plecat la plimbare prin pat...

#203
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:12

Felicitari Iulia, pentru vestile bune! Tinem motatele la spate pentru tine, deocamdata! Mi-am amintit ca acum cativa ani am fost la o conferinta despre nasteri si a fost invitat si seful de sectie al uneia dintre maternitatile de stat din Chisinau, Dr. Dumitru Siscanu. F frumos a vorbit despre ce se intampla acolo! Ne spunea ca politica lor este de promovare a nasterilor naturale si a contactului piele-pe-piele dintre mama si nou-nascut, iar daca se naste prin cezariana, bebe este dat repede tatalui si face contact piele-pe-piele cu el... Iti suna cunoscute lucrurile astea?

 

STMaria, ma bucur ca ai scapat de griji si s-a reunit familia voastra si iata, bebelina capata din ce in ce mai multe forte!

 

Claudia, f frumoase lucrusoarele, totul e pregatit pentru marea intalnire...

 

Eu am un somn sanatos, nu gluma... Dorm 8-9 ore legate (cu pauza de pipi de cate 3 min ocazional) daca nu ma supara contractiile cum s-a intamplat sambata spre duminica... In unele zile mi se mai face somn si la pranz, dar ma iau cu altele, nu "pic" de fiecare data. Imi incarc bateriile :)


Editat de Aricioaica09, 28 ianuarie 2014 - 10:14 .


#204
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:49

Multumesc Ari pn sustinere! Eu fetita am nascut -o la domnul Siscanu, ce coincidenta :))) Da este adevarat ca la noi toti medicii optează pn nastere fiziologica, eu din start aveam idee fixa sa fac cezariana,credeam ca pn gemeni e ideal ceza, dar uite ca ei mau convins la natural,mai ales cu prezentare craniana la ambii feti.
La prima nastere fitita a stat la mine pe burta cam 3-5 min dupa expulzare, apoi au luat -o la cintar si imracat, si mi -au dat -o la alaptat dupa expulzarea placentei, cit timp am fost prelucrata ea a papat titica :)))) eram tare incintata ca nu au dus -o de linga mine. Si acum la fel au spus ca o sa fie, doar daca nu o sa fie prematur, dar oricum tati trebuie sa fie alaturi in caz ca se recurge la cazariana sa poata el sa -i ia la piele :))) Si el acum e mai emotionat ca la prima nastere....
Si eu am dormit foarte bine, doar viscolul m-a trezit de citeva ori si evident ca am mers la baie, cred ca deja organismul meu se pregătește intens pn nastere, se umple cu energie si putere. Eu oricum mi -am pus in gind sa stau f cuminte pine duminică, sa fie exact 37 sa fie la termen si plus la asta e data de 02.02 si ei tot doi sunt, ar fi frumos :))))
O zi frumoasa sa aveti!

#205
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:16

BUNA!

Iulia ce frumos povestesti tu acolo! [il]



#206
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:25

Pai si acum nu tot la dl. dr. Siscanu? :)

 

Ce ma bucur ca nu zicea doar teorie la acea conferinta! Eu si colegele mele, care l-am ascultat atunci, tot am dat la cursuri Chisinaul drept exemplu de bune practici fata de ce se intampla la noi... :)



#207
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 12:42

Tot cu dl dr doar ca el s -a asigurat sa mai am un medic,pn orice eventualitate :))
Da MaryM si eu mi -am adus aminte de acele momente cu mari emotii dar linistit oarecum, cred ca din acest motiv merg acum fara nici o frica la nastere naturala,sa -i pot simti din primele secunde ale vietii lor extrauterine... Mamă ce nostalgie m -a apucat....atunci nu stiam ce ma așteaptă, acum este altfel...deja clar stii ce o sa se întîmple si cum :))))
Daaa fetelor in cel mult o luna o sa ne tinem toate puiutii in brate, foarte frumos.....

#208
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 12:42

Tot cu dl dr doar ca el s -a asigurat sa mai am un medic,pn orice eventualitate :))
Da MaryM si eu mi -am adus aminte de acele momente cu mari emotii dar linistit oarecum, cred ca din acest motiv merg acum fara nici o frica la nastere naturala,sa -i pot simti din primele secunde ale vietii lor extrauterine... Mamă ce nostalgie m -a apucat....atunci nu stiam ce ma așteaptă, acum este altfel...deja clar stii ce o sa se întîmple si cum :))))
Daaa fetelor in cel mult o luna o sa ne tinem toate puiutii in brate, foarte frumos.....

#209
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 17:13

Ce emotionant Iulia, imi doresc sa fie si la noi asa dar nu e posibil. Sincer ma gandesc caci maacar tatal sa vada copilul pana voi putea ajunge eu la el.

STMaria ma bucur ca esti linistita si daca mama e linistita si bebe e mai vioi si papa mai bine.

Nici eu nu am dormit pe sarcina mult, doar noaptea cateva ore cu pauze, iar acum m-am umflat foarte mult, am pus 20 kg in plus iar cand ma intorc in pat de pe o parte pe alta ma doare bazinul si imi este greu sa ma intorc sau sa ma ridic din pat. Prefer sa ma plimb decat sa stau in pat, pacat ca obosesc repede.



#210
Dana1984

Dana1984

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 19:29

Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum.....v-am descoperit de curand. Am avut o sarcina f grea si nu mi-a fost aminte de stat la calculator. Acum pe ultima suta de metri am inceput sa mai citesc cate ceva si asa v-am descoperit.

Avem 36 de saptamani si 5 zile si au inceput emotiile....sunt la prima nastere si sunt putin speriata.

A nascut cineva la clinica Anima? Dar la spitalul CF2?

Am citit si eu o parte din ce ati scris si imi pare rau ca nu v-am descoperit mai devreme.





Etichetat si cu nastere februarie 2014, gravidute februarie 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -