Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mergeti cu adolescentii la psiholog?


41 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 23:10

.Ei poseaza deseori in victime ale stadiului de adolescentin,de neintelesi,neacceptati,insa depinde foarte mult de structura copilului,trebuie sa va Cunoaște-ți foarte bine copilul si sa nu arătati teama in a va educa copilul,de a va purta cu el ca si cu un glob de sticlă.

Cum adica "ei posTeaza in victime ale stadiului de adolescentzi..."?

 

Adica ei se prefac ca trec prin toate schimbarile astea?

 

Dana



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 16:09

Viviana

Tu ai dreptate ca trebuie sa fim toleranti cu ei in perioadele astea, dar am si momente cand simt ca ma depasesc problemele si parca mi-ar fi de ajutor o parere specializata.

Vorba fetelor, cred ca mi-ar fi de folos si mie un psiholog nu numai lui.

Poate problema e la mine si imi fac griji degeaba "(vorba unei colege care asa mi-a povestit ca a patit la psiholog...i-a spus dupa prima sedinta, ,,doamna copilul nu are nici o problema dvs. nu-l intelegeti")

Pe de alta parte si tolerandu-i la nesfarsit toanele mi-e teama ca-l scap din mana.

Problema mea cea mai mare acum este scoala.

Este clasa 9..... a fost un elev bun pana acum, nu de varf dar bun...a intrat la un liceu destul de bun, dar..... s-a trezit ca nu mai vrea sa invete. Crede ca daca a intrat la liceu e suficient. Si orice i-am spune noi nu prea reusim sa-l convingem. Daca ne luam de el ne spune ca il terorizam cu invatatul si ca oricum scoala nu te prea ajuta in viata. Ma innebuneste cu replica asta. 

Pana aici am citit.

Fata mea a trecut in clasa a X-a.  In clasa a Ix- nu a invatat aproape nimic.

Am vorbit la scoala cu dirigintele si mi-a spus ca  e perfect normal, ca toti au aceeasi problema. Dupa efortul din clasele V-VIII dupa emotiile examenului de evaluare isi iau un relache. Vad clasa a IX ca pe o distractie. E o moda ca sa-i zic asa.

Nu am intervenit in clasa a IX-a decat ca sa-i spun ca nu vreau sa vad vreo corijenta. A fost singurul an in care am slabit-o si doar am urmarit-o.

Acum stau cu gura pe ea. O mai controlez si o oblig sa faca/invete si ce nu-i place.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 16:15

Cum adica "ei posTeaza in victime ale stadiului de adolescentzi..."?

 

Adica ei se prefac ca trec prin toate schimbarile astea?

 

Dana

Nu se prefac.

Replica: "Asa sunt eu acuma, stii bine ca e hormonal, sunt adolescenta si momentan asa ma port. Daca nu intelegi chestia asta nu e problema mea."

Nu incearca sa se schimbe si sa-si depaseasca conditia pe care o vad ca normala, dimpotriva o flutura ca pe un stindard.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:55

viviana,bineintzeles ca nu se prefac,eu ma intrebt-o pe Copil ca asa reiese din mesajul ei.

 

Adolescentzii nu realizeaza schimbarile intervenite,nu intzeleg lumea si au impresia ca lumea nu-i intzelege pe ei! [:)]

 

E doar o etapa,la unii mai virulenta ,la unii mai in parametri...

 

Dana



#25
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 22:22

M ai înțeles perfect ,viviana.



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 14:04



Pana aici am citit.

Fata mea a trecut in clasa a X-a.  In clasa a Ix- nu a invatat aproape nimic.

Am vorbit la scoala cu dirigintele si mi-a spus ca  e perfect normal, ca toti au aceeasi problema. Dupa efortul din clasele V-VIII dupa emotiile examenului de evaluare isi iau un relache. Vad clasa a IX ca pe o distractie. E o moda ca sa-i zic asa.

Nu am intervenit in clasa a IX-a decat ca sa-i spun ca nu vreau sa vad vreo corijenta. A fost singurul an in care am slabit-o si doar am urmarit-o.

Acum stau cu gura pe ea. O mai controlez si o oblig sa faca/invete si ce nu-i place.

Viviana, m-am gidit la tine cind am gasit asta pe FB. Sper sa-ti placa. [flo2]

Miniaturi atasate

  • fiica.jpg


#27
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 14:20

Eu nu inteleg "intelegerea" asta parinteasca pentru neinvatzat ...pai daca un an nu invatza mai nimic, cum se descurca in clasa a 10 a ? Nu se acumuleaza lipsurile ??? 

 

Daca intr-a 9 a nu invatza ca nu are chef, in a 10 a poate nu invatza ca nu mai intelege, nu mai face fatza ...daca intr-a 9 a spune ca "scoala nu conteaza" ca bravada, intr-a 10 a incepe sa se convinga ca asa e ...si pana intr-a 12 a, nu-i mai pasa si nu mai ia bacul ...sigur, exagerez ...dar nu se poate ca "neinvatatul" sa nu aiba ceva repercursiuni.

 

ah, sau poate nu invatza la materii care nu ii trebuie ...

 

eu nu cred ca as putea sa observ cu intelegere neinvatzatura ...mi-e teama ca m-as criza rau de tot. 



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 14:26

Buflea,eu in clasa a XI a nu am invatzat!

 

Pur si simplu a fost anul in care mi-am permis sa nu invatz!Nu am ramas corijenta ,insa nici nu am fost printre primii asa cum eram obisnuita.Si situatzia a fost generala,ba chiar as spune ca profesorii stiau d efenomenul asta si tacit (sau nu)il acceptau.

 

Cred ca dupa stresul admiterii,copii au relache-ul asta.Si sigur ca nu e relache-total,ins anu mai sunt in priza ca pina atunci.

 

edit.La faza cu crizarea...cred ca te criszezi degeaba,orice parinte o face insa daca el-copilul nu vrea...raminem cu crizele.

 

Dana


Editat de andacos, 20 ianuarie 2014 - 14:27 .


#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 14:28

Eu nu inteleg "intelegerea" asta parinteasca pentru neinvatzat ...pai daca un an nu invatza mai nimic, cum se descurca in clasa a 10 a ? Nu se acumuleaza lipsurile ??? 

 

Nici eu nu inteleg sau accept asa ceva, dar strict la subiect, mirelam intreba daca sa-si duca adolescentul la doctor pentru ca e razvratit, ori eu asta nu pricep. Moda asta romaneasca de a ne duce copilul la psiholog de cite ori noi, parintii nu sintem in stare sa le tinem piept. Eu cred ca parintii sint cei care ar trebui sa caute niste cursuri de parinteala, ca la ei e problema.



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 15:08

Nici eu nu inteleg sau accept asa ceva, dar strict la subiect, mirelam intreba daca sa-si duca adolescentul la doctor pentru ca e razvratit, ori eu asta nu pricep. Moda asta romaneasca de a ne duce copilul la psiholog de cite ori noi, parintii nu sintem in stare sa le tinem piept. Eu cred ca parintii sint cei care ar trebui sa caute niste cursuri de parinteala, ca la ei e problema.

 

Nu e mai rapid sa mergi la un psiholog, cu care sa discuti fata in fata ?

 

Nu zic, lectiile de parinteala sunt bune, totusi, nu se gasesc raspunsuri pt toate situatiile conflictuale, pe cand un psiholog, face niste conexiuni, si te poate ajuta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -