Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 15

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#251
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 10:44

Buna dimineata fetelor!

 

Bafta la eco Ralex si Lorena! Sa aduceti vesti bune!

Eu chiar daca nu nasc natural as merge la un curs de lamaze. Se discuta si despre ce trebuie sa faci cand ai cezariana si mai mult pentru alaptare as merge.

Eu deja cu oricine as intra in contact in vizite intreb daca e racit sau ceva. Se simt cam lezati dar asta e. De Craciun abia am scapat de cumnatu si cu sotia si cei 2 copii care erau super raciti. Psihologic am fost terminata cand am vazut cat de bolnavi sunt desi am zis ca nu ne intalnim daca sunt bolnavi...nesimtirea e mare. Am luat un oscillo si m-am rugat sa scap cu bine. Am fost deja racita prin trimestrul 1 si asa rau a fost ca nu poti lua mai nimic.

Eu am un nou simptom. De vreo saptamana mor de cald. Eu care eram tot timpul sloi de gheata acum cer sa fie geamuri deschise. Sunt cam irascibila din cauza aceasta.



#252
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 10:48

Buna Adriana! Sa stii ca si bufeurile sunt simptome de sarcina. Stiam ca apar mai ales in trimestrul 3, dar se poate si mai devreme. Eu evit sa ma intalnesc cu oameni raciti, si ei inteleg chestia, ba chiar ma anunta ca sunt raciti si nu ne putem vedea. Mie asa mi se pare normal si corect.



#253
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 10:58

Adriana eu sufeream de picioare si maini reci , acum parca am un cuptor in burtica sufar de cald si nu imi vine sa cred , dar la mine e de ceva timp si caut tot timpul aer curat , incaperi racoroase si in masina daca sunt tin temperatura pe 17 grade .Pt mine e incredibil 



#254
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 10:59

LLorenna iti tin pumnii pt maine  [flo2]



#255
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:00

llorrenna, ai grija, nu-i ok cu slabitul! Nu te mai stresa, eu sunt sigura ca o sa fie totul bine marti! Adevarul e ca m-am stresat si eu putin dupa morfo 2 ca mi se parea mie dubioasa poza, acum m-am obisnuit cu ea. La mine totusi e ceva cu placenta aia si se pare ca mai am si niste noduri pe cordon, motive de ingrijorare cred ca avem toate, se gaseste cate o eco sa ne streseze.

Da, au venit muncitorii, au inceput lucrul. La mine e cu spart, vreau sa mai trag prize, intrerupatoarele apropiate le unesc, mut o usa, e balamuc mare.

 

Adriana, si eu sufar de caldura acum. Si eram super friguroasa! Sotul nu mai stie ce sa faca, noi aveam certuri din cauza caldurii, mai ales in masina, pe partea mea era la maxim si la el la minim.



#256
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:05

Multumesc Sill! [flo2]

 

Irva, bafta! La voi chiar o sa fie santier [:)]  Dar lasa ca o sa fie frumos la sfasit, ai sa vezi!

Mai, la mine toate sunt in regula, placenta e inca gradul 1... Si nu are nicio alta problema, ori la downieni sunt mai multe probleme, inclusiv la inima, dar si alte organe, oase, translucenta nucala aiurea... Stiu ca probleme avem toate, totusi asta cu down mi se pare muuult mai grav. Si mult prea tarziu sa imi spuna ca exista risc, dupa ce am facut toate analizele ca la carte, dublu test ok la 12 saptamani si morfologia buna la 14 saptamani. Bafta si tie la eco!!



#257
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:19

Mie de placenta nu imi e asa frica, dr a zis ca e ok. E mai imbatranita, dar nu am ce sa-i fac, cred ca asta e organismul meu. Nodurile ma cam ingrijoreaza, nu stiam atunci sa intreb de care sunt, ca exista doua feluri, noduri false si cele adevarate care apar in 1% din sarcini. Din nou dr a zis sa nu-mi fac probleme ca e normal, cordonul e lung si mititica agitata asa ca si le face. Sa vedem si marti ce mi se spune.



#258
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:22

Neata.

llorena, cred ca este normal sa te stresezi, chiar daca sansele ca bebeluca sa aiba ceva sunt mici, asta stii si tu. Astazi ai noul ecograf? Bine macar ca nu mai ai de asteptat mult pana stii ca Ema e sanatoasa si o perfecta. Stii care e impresia mea de pana acum, dupa ani de citit forumul asta din scoarta in scoarta si viata de zi cu zi? Doctorii astia ori nu vad nimic, si descoperi la nastere ca bebe are ceva, ori vad ei chestii care ne termina psihic, stam luni intregi cu stres si apoi descoperim ca ori nu era nimic, ori nu e nici pe departe atat de groaznic cum se anunta totul. Si cum spuisi tu, ar mai fi si alte chestii in neregula care sa indice ca ceva nu e bine. O sa treaca astazi stresul si o sa te relaxezi din nou.

Irva, noduri pe cordon? Asta nu suna asa de bine, sau? De la trombo, sau?

Didi, asa stiu si eu de tiroida, pana in 2,5 in sarcina si 4 in mod normal.

Sill, eu sper sa nasc normal, ma pregatesc insa psihic si pt cezariana. Daca va fi nasterea normala nu imi fac mari griji, cezariana ma streseaza, mai mult de ce intampla dupa de fapt. Cred ca totusi ar putea tati invata cum se ia bebe in brate si sa vada ca mai sunt si altii speriati ca el.

10 zile libere pentru ca merge la curs? Ce dragut, atunci chiar ca merita sa mearga.



#259
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:23

Irva, daca medicul a spus sa nu iti faci griji...eu zic sa stai linistita. Sunt convinsa ca e bine!



#260
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 11:24

llorenna si mie m-i se pare prea tarziu sa se vb despre asta acum . Asteptam si maine si o sa vedem .

Testul prenatal neinvaziv cum ziceai si tu nu este un test diagnostic , insa se ia in calcul cu dublu test si morfologie de trim 1 . 

Mie dr mi-a spus atunci ca sa astept analiza de la dublu test si apoi sa iau o decizie , adica puteam sa nici nu il fac ca Dt mi-a iesit bun.

Deci este si cazul tau . iar cum spuneai si tu odata pana nu se naste nu avem de unde sa fim siguri .

Insa maine poti sa rogi dr sa insiste mai mult la inima .





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -