Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Evaluare la finalul clasei a II-a - DEZBATERE si INFORMARE

educatie invatamant evaluare la finalul clasei legea invatamantului

31 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: SONDAJ cu privire la subiectul dezbatut (9 membru(i) a(u) votat)

Sunteti de acord cu introducerea evaluarii la finalul clasei a ||-a?

  1. Da (argumentati raspunsul in mesaj) (8 voturi [88.89%])

    Procentaj de vot: 88.89%

  2. Nu (argumentati raspunsul in mesaj) (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  3. Nu stiu / Nu am suficiente informatii ca sa ma pronunt (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 09:21

Pana la sfarsitul lunii ianuarie se vor tine sedinte cu parintii in care se va face informarea pe larg. Evaluarea se va face in prezenta invatatorului si a altui cadru didactic din scoala, probabil de la clasele a 4, unde vor asista dascali de la alte scoli.

Evaluarea are exact aceeasi forma ca la orice examen, de la foaia cu colt negru, pna la structura pe punctaje (100 puncte). Testarea dureaza 50 minute si se face in zile diferite.

Testarea ramane arhivata la situatia elevului, in portoifoliul lui. Nimeni nu stie daca va conta vreodata, undeva, acest portofoliu. Nu scrie nicaieri daca se vor face contestatii si nici daca, la cerere, parintele doreste sa vada evaluarea.

Testarea are ca scop stabilirea nivelului national, pentru stabilirea/schimbarea programei, structurii, etc...scolare. La nivelul clasei a 2-a nu se poate face chiar strict, asa cum va fi din clasa a 4-a (in alte clase, cu alti profesori, in ordine alfabetica-deci alti colegi, etc).

Sunt doua etape...daca copilul nu vine la prima, e bolnav de ex., exista o noua ocazie; problema este ca s-ar putea sa se tina in alte scoli, sa-I grupeze pe cei ramasi.

Invatatoarea noastra ne-a spus sa nu-I panicam, insa sa o luam in serios, ca pe orice examen. Ne-a citit din testarea aia pilot de anul trecut, este nivel mediu...dar am sesizat si unele aspect dificile. Putine, dar exista. Dificultatea provine de la lipsa lor proverbiala de atentie.

Mi se pare o initiative buna. 



#22
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:14

Daca aveti intrebari, neclaritati va sog sa-mi spuneti ca pregatim un set suplimentar de intrebari si raspunsuri care sa completeze lista de la inceputul topicului.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 10:53

Da, eu as vrea sa stiu de ce se arhiveaza in portofoliul elevului aceste testari, la ce va conta asta. Este interesant de stiut, mai ales ca anul acesta sunt primele generatii care vor avea asa ceva in portofoliu.

Adica daca este vorba de schitarea unei strategii pentru reforma in invatamant, pe baza acestor testari, e ok. Daca vor folosi ca si criteriu de departajare la un moment dat aceste rezultate, nu mi se mai pare ok. Sau cel putin fara o dezbatere.

Bine, eu cred ca merg prea departe cu gandirea...ca si cum cineva acum e preocupat de vreo strategie pe termen mediu si lung in invatamant sau oricare alt domeniu.



#24
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:56

Mda, eu cred ca este ceva bun, insa, noi avem tendinta de a face din astfel de instrumente ce ne convine...ca exemplu, o cunostinta a fost deja informata de invatatoare ca la clasa a II-a nu o sa-i treaca copilul clasa la evaluare, copilul este in clasa I ...



#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 17:35

Si aici exista aceste testari (pt a se vedea nivelul copiilor), dar notele nu se iau in considerare la notele finale si nu se tine cont de ele la admiterea la liceu sau la repartizarea la scoala secundara. Apropo, noi am primit notele in % (testele nu le-am primit acasa, pt ca nu au voie sa le dea).



#26
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:30

Este mai mult decat binevenita aceasta evaluare. La mine la scoala, pregatirea pentru evaluare in semestrul al II-a a scos la iveala o multime de carente in procesul didactic, ceea ce pentru mine ca parinte ar fi fost mult mai greu de decelat.

 

Acum au fost puse bazele faptice pentru a solicita invatatoarei sa educe copiii astfel incat sa dobandeasca achizitiile de baza. Fara aceasta evaluare, nimeni nu si-ar fi dat seama in ce deficit de eduare se afla clasa (profil Waldorf).

 

Consider ca ar trebui ca Ministerul sa se implice mult mai serios in evaluarea alternativelor, in special a celei Waldorf, deoarece acolo unde acestea sunt scoli publice, parintii au dreptul sa stie performanta invatatorilor si profesorilor. Atat cei din interior, cat si cei care doresc sa-si aduca copiii intr-o alternativa Waldorf.

 

Acest tip de alternativa sufera de o grava carenta de informare, parintilor le este prezentat sistemul ca atare, la general si nu care este performanta scolii respective.

 

Evaluarea la clasa a II-a este esentiala pentru a vedea in ce masura copiii au fost educati pentru a trece la nivelul de dezvoltare ce incepe cu cls. a III-a.

 

De fapt nu elevii sunt evaluate, ci invatatorii lor. Un moment al adevarului pentru toata lumea.



#27
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 11:30

    Nu cred ca pentru un parinte aceasta evaluare este esentiala.

Vrei o evaluare a cunostintelor independenta de scoala? Duci copilul la un concurs interscolar. Eu asa am facut. L-am dus la Arhimede si a luat locul 2 fara a face nici 5 minute de pregatire speciala, doar cu achizitiile de la clasa si istetimea lui. La romana daca citeste cursiv, intelege ce a citit (putem discuta pe un text) si scrie ortogramele si "ii" corecti la sfarsitul cuvintelor e suficient pt clasa a 2-a.

   Ca evauarea evalueaza cadrele didactice, scolile sau invatamantul in ansamblu - ok.

   Sistemul waldorf nu mi-a inspirat incredere la vremea cand cautam alternative ...poate mai degraba step by step-ul, dar respect alegerea fiecaruia. Noi am mers pe varianta clasica, la stat.



#28
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 19:33

Si eu sunt de acord cu aceasta evaluare. Si am inteles ca este facuta de invatatoarea/invatatorul de la clasa asa ca pentru copii va fi ca si un test normal doar ca o sa cuprinda o sfera mai larga de cunostinte.



#29
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:37

Evaluarea este cu subiectele de la minister, in clasa vor fi supravegheati de invatatoarea de la clasa + inca un cadru didactic (ca sa nu le sufle) si lucrarile vor fi corectate in alta scoala, de alti profesori.



#30
roscatela

roscatela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 08:05

Pana la urma se vor comunica si parintilor rezultatele evaluarii ?

 

OK, se spune ca se face aceasta evaluare ca sa se vada cum stau lucrurile pe scoli, pe cadre didactice, etc. Pentru aceasta, ar fi suficient sa interpreteza rezultatele, sa faca statisticile pe scoli, profesori, etc, si apoi sa arunce datele primare (rezultatele pentru fiecare elev). Dar totusi rezultatul se inregistreaza si in portofoliul elevului. Care portofoliu, deocamdata nu se stie cand si cum va fi scos de la arhiva, unii spun ca la admiterea in liceu. Deci daca se pastreaza aceste rezultate in portofoliu, ar fi normal sa fie comunicate si parintilor, adica nu e normal sa ai vreo "piatra" la dosar si nici macar sa nu stii de asta !





Etichetat si cu educatie, invatamant, evaluare la finalul clasei, legea invatamantului

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -