Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Donatie sau act de vanzare-cumparare?


35 raspunsuri la acest subiect

#1
ancka

ancka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 13:28

Buna,
Suntem pusi in fata situatiei de a alege intrea dobandirea unei proprietati prin act de vanzare-cumparare sau donatie. Proprietatea este a soacrei mele, a fost cumparata de ea(doar pe numele ei) dupa ce a divortat(apartamentul era inainte al statului si a stat acolo cu fostul ei sot cativa ani). Pana acum nu s-a recasatorit desi are pe cineva (de vreo 7 ani). Soacra a avut un frate care a murit dar care are 2 copii(nu stiu daca ei ar putea intra cumva la socoteala in povestea asta, va intreb si asta). Va intreb:
1. Daca ne face act de donatie, ar putea avea cineva dretul sa atace actul: cel cu care traieste, familia fostului ei sot, familia fratelui ei? Mentionez ca sotul meu este unicul ei copil.
2. Diferenta dintre costurile actului de donatie si cel de vanzare cuparare este foarte mare? Vorbesc despre un imobil in valoare de cca 140.000 euro.

Astept raspunsul dvs si va multumesc mult.
Anca

#2
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 15:40

preturile sunt cam aceleasi
oricum mergeti pe minimul admis
nu are cine sa atace donatia
singura diferenta, daca face vz-cump ai drept la apartament in caz de divort, daca ii face numai sotului donatia, apartament, ioc, in caz de divort

#3
ancka

ancka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 17:00

Mi se spusese mai demult ca actul de vanzare cumparare costa de doua ori mai mult decat donatia. Din pacate atunci nu eram interesata de subiect si nu am cerut mai multe informatii. Ideea e ca daca e vorba de proportie 500euro/1000 euro e ceva,daca e vorba de 2500euro/5000 euro e altceva.

O dra avocat care venise ieri la o emisiune de pe Euforia spunea ca donatia poate fi atacata de sora donatorului. De aceea intrebam.

Plus, am inteles(din alta parte) ca daca donatorul se casatoreste dupa ce face donatia, cel/cea cu care se casatoreste are dreptul, daca moare donatorul, la o parte din suma. Si chiar daca nu moare, poate ataca donatia


Anca


#4
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 18:23

Anca, daca faci donatie trebuie specificat in contract "Donatia se face cu scutire de de raport" si atunci nu mai poate fi atacat de absolut nimeni nici inainte si nici dupa moartea donatorului.
Oricum donatia este preferabila vanzarii-cumpararii datorita costurilor mai ridicate ale celei din urma.
Intreaba la un notar si ei te pot sfatui exact cum sa faci dar cu mentiunea sa specifice in contract ce am spus eu mai sus, adica ca nu poate fi atacat.

Gabriela, mama unui ingeras Bianca Maria (21.12.2004 ora 16:42)
http://photos.yahoo.com/simiongabriela

#5
Lona

Lona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 23:04

quote:
Originally posted by ingerasu

Anca, daca faci donatie trebuie specificat in contract "Donatia se face cu scutire de de raport" si atunci nu mai poate fi atacat de absolut nimeni nici inainte si nici dupa moartea donatorului.
Oricum donatia este preferabila vanzarii-cumpararii datorita costurilor mai ridicate ale celei din urma.
Intreaba la un notar si ei te pot sfatui exact cum sa faci dar cu mentiunea sa specifice in contract ce am spus eu mai sus, adica ca nu poate fi atacat.

Gabriela, mama unui ingeras Bianca Maria (21.12.2004 ora 16:42)
http://photos.yahoo.com/simiongabriela



Aici e simplu, nici unul dintre cei enumerati nu vor veni la mostenire, in afara de fiu.

Dar, de principiu, donatia scutita de raport nu inseamna ca nu va putea fi atacata de nimeni niciodata.




Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)

#6
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 14:29

Ai mei parinti au vrut sa-i faca donatie apartamentul fretelui meu,dupa ce am vorbit cu un avocat, a fost foarte clar in raspuns, donatia o pot ataca, adica urmasii, dar contract vanzare cumparare nu prea.

Nu am fost de acord cu donatia, asa ca ai mei au facut contract vanzare cumparare, decat sa stea saracu fratele cu teama ca vine sora-sa dupa nu stiu cati ani, sucita[:D], ca vrea partea ei din apartament.

Noi asa am facut ,vanzare cumparare apartament pt frate, pe mine casa parinteasca la fel vanzare cumparare, cu clauza trecuta in contract, ca nu am dreptul sa-i dau afara pana la moartea ultimului dintre parinti, asa toata lumea e multumita,linistita, si totul pregatit din timp,ca nu se stie in viata ce suprize ai, si apoi te tiganesti ca la targ.



PS. in cazul tau, doar sotul tau e drept mostenitor de pe urma mamei sale.



Poze

#7
Lona

Lona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 23:30

quote:
Originally posted by Nati
Ai mei parinti au vrut sa-i faca donatie apartamentul fretelui meu,dupa ce am vorbit cu un avocat, a fost foarte clar in raspuns, donatia o pot ataca, adica urmasii, dar contract vanzare cumparare nu prea. Nu am fost de acord cu donatia, asa ca ai mei au facut contract vanzare cumparare, decat sa stea saracu fratele cu teama ca vine sora-sa dupa nu stiu cati ani, sucita[:D], ca vrea partea ei din apartament. Noi asa am facut ,vanzare cumparare apartament pt frate, pe mine casa parinteasca la fel vanzare cumparare, cu clauza trecuta in contract, ca nu am dreptul sa-i dau afara pana la moartea ultimului dintre parinti, asa toata lumea e multumita,linistita, si totul pregatit din timp,ca nu se stie in viata ce suprize ai, si apoi te tiganesti ca la targ.PS. in cazul tau, doar sotul tau e drept mostenitor de pe urma mamei sale.Poze
Contractul ala poate fi oricand atacat, ca o donatie simulata, cu mari sanse de castig.Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)

#8
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 06:01

Lona, imi dai idei[:D]



Acum serios, probabil e posibil ce zici tu, nu te contrazic, dar nu cred in familia noastra sa fie discutii de atacat contracte,egoism,si lacomie.Si daca s-ar intampla, nimic nu am de pierdut, oricum de unde sunt eu,Tulcea, nici sa vreau sa-mi cumpar ceva acolo, nu mi-as cumpara, poate in delta vreun teren, da si acolo au niste preturi de numa.

Da vb cuiva, niciodata sa nu spui niciodata.





Poze

Animalutele mele

#9
Lona

Lona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 octombrie 2007 - 12:13

quote:
Originally posted by Nati
Lona, imi dai idei[:D]Acum serios, probabil e posibil ce zici tu, nu te contrazic, dar nu cred in familia noastra sa fie discutii de atacat contracte,egoism,si lacomie.Si daca s-ar intampla, nimic nu am de pierdut, oricum de unde sunt eu,Tulcea, nici sa vreau sa-mi cumpar ceva acolo, nu mi-as cumpara, poate in delta vreun teren, da si acolo au niste preturi de numa.Da vb cuiva, niciodata sa nu spui niciodata.PozeAnimalutele mele
Eu nu am vrut sa fac nici o referire la familia ta. Raspunsurile mele la acest topic nu se refera la persoane, ci la situatii.Ideea este ca aici ar putea intra oricine sa citeasca, si sa iasa cu impresia (gresita) ca acest tip de contract de fereste pe viata de complicatii.Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)

#10
RalucasS

RalucasS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 17 noiembrie 2007 - 14:15

Actul de vanzare cumparare este sfant,chiar daca dati mai mult, nu stati cu teama ca intr-o zi va va putea ataca cineva actul si lasa fara casa, iar preturile difera de la un notar la altul.



[gravi]23+ [baietel] Lucas








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -