Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014)

gravidute sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#41
D_F

D_F

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 12:38

Buna fetelor! 

Vineri am facut ecografie si bhcg, la eco intravaginala s-a vazut colul inchis si endometrul ingrosat; atat, embrionii nu s-au vazut, cred ca e prea devreme, sunt in sapt. a 4-a.

Bhcg-ul a crescut, 935 fata de 585 ultima valoare scazuta. Luni trebuie sa repet bhcg-ul, medicul mi-a zis sa stau linistita in pat, mai am o sansa dar ramane rezervat in continuare.

Toata sapt. am sangerat, incepand de ieri s-a redus cantitativ, sper sa nu mai am. 

E posibil sa scada bhcg-ul de la 591 (10.02) la 585 (13.02.) si apoi sa creasca la 935 (14.02)? voi ce credeti (ma gandesc ca poate nu a fost facuta bine analiza scazuta) ?

Sarcina usoara tuturor gravidutelor! :)


Editat de D_F, 16 februarie 2014 - 12:42 .


#42
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 16:11

Doamne ajuta D_F sa fie totul bine! Nu stiu ce sa zic cu analiza, in mod normal ar trebui sa fie mereu in crestere.. S-o fi strecurat vreo eroare.. Sper din toata inima ca luni cand o repeti sa fie tot in crestere! La ecograf cand te mai duci?

 

Gianina, bine ai venit! Sa ai o sarcina usoara si bebe sa fie sanatos! Noi cred ca avem niste cunostinte comune. Niste prieteni de-ai mei au fost in Finlanda, chiar in Turku, acum 2 ani si ceva, Iulia si Florin. Au plecat cam cu o luna-2 inainte sa nasti tu fetita. Asa e?

 

Restul fetelor, sunteti bine?

Eu ma simt relativ bine, putina greata si ameteala dimineata, gust metalic mai ales daca trec 2, 3 ore fara sa mananc ceva



#43
schumpi

schumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 16 februarie 2014 - 21:58

Buna seara fetelor!
Noi suntem bine...dar nu am apucat sa dam nici un semn ptr ca suntem tare ocupati pe ultima 100 de metrii cu apt de renovat
Sambata am fost toata ziua la ikea si hornbach si azi toata ziua in oras...deci acum sunt obo rau :(

In rest, am fost vineri la eco si l-am vazut prima data pe bb!!!!! E foarte mic inca, 1,5 mm dc am inteles corect dar se vede deja - ceea ce e un semn f bun!
Urmatoarea eco e programata pe 3 martie, abia astept!!!!

Df mult bafta! Sper sa ne dai vesti f bune maine!
Fetelor sper ca ati avut un week end frumos si sa avem o saptamana cat mai usoara!

Editat de schumpi, 16 februarie 2014 - 21:59 .


#44
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 15:31

Buna fetelor! Azi merg si eu sa-l vad pe bebe!  [:)]  Sunt asa nerabdatoare si emotionata! Sper sa fie totul bine!

Felicitari schumpi ca l-ai vazut pe bb! E el mic acum dar va creste repejor!



#45
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 15:35

Bun venit, diatur! Sarcina cat mai usoara sa ai si bebe sanatos! Eu m-am confruntat cu dureri destul de suparatoare, dar pot spune ca au tecut. Din cand in cand ma mai inteapa sau ma mai doare daca fac efort.

Eu de o saptamana am un gust metalic, amara.. Si mancarea e amara. ma ajuta totusi s mananc ceva, imi mai trece, dar pentru maxim o jumtate de ora. patiti si voi asa?



#46
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 16:16

Silvia, si eu am simtit cateva zile mancarea amara. Credeam ca am probleme cu fierea, dar daca zici ca si tu ai avut acelasi simptom...

Citisem ca din saptamana a sasea se inmultesc greturile de dimineata si apar alte simptome neplacute, insa eu ma simt nesperat de bine. Si am intrat deja in aceasta saptamana de joi. 



#47
schumpi

schumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 19:53

Buna seara :)
Si eu am gustul amar in gura si oboseala dar in rest nici un alt simptom...sper sa fie asa in continuare. Chiar nu as vrea sa inceapa greturile...
Pe de alta parte insa, cu cat sunt mai multe simptome pozitive, cu atat am mai multe semne ca bb e bine, nu?
Si cum e prima sarcina, avem mari emotii

Silvia bafta la eco! Sa ii saluti pe bb din partea mea!

Editat de schumpi, 17 februarie 2014 - 19:54 .


#48
D_F

D_F

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 23:43

Buna fetelor!

Din pacate va anunt ca ies din forumul mamici de octombrie, pt ca nu voi mai fi mamica de octombrie :(

Din pacate bhcg-ul meu nu a stiut sa urce, asa ca a coborat, cat a putut el de mult, adica de la 935 la 234 :(

Medicul mi-a zis ca s-a oprit in evolutie, sa vin la cabinet sa-mi dea tratament pt eliminare :(

N-a fost sa fie, poate data viitoare am mai mult noroc! O sa mai fac o fertilizare, ultima!



#49
schumpi

schumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 00:22

Imi pare foarte rau DF! Sper ptr tine ca data viitoare sa fie cu mult success si bbei sanatosi!
Multa sanatate si rabdare

Editat de schumpi, 18 februarie 2014 - 00:23 .


#50
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 09:22

Imi pare rau, D_F! Chiar speram sa ne dai vesti bune! Trebuie sa reusesti pana la urma! Nu te da batuta!

 

Eu am fost la ecograf aseara si am vazut mazarica mica! Am trecut prin ceva emotii pt ca initial doctorita nu gasea sacul.. Dupa ce l-a gasit nu gasea embrionul.. Pana la urma a iesit la lumina! Ii batea inimioara cu 125 de batai pe minut! Abia astept peste 2 saptamani sa merg sa-l vad iar!

Mi-a dat si un tratament pentru intretinere dar nu stiu daca sa-l iau.. No spa, buscopan si arefam. A zis sa iau pentru 14 zile. Nu ca ar fi vreo problema, proabil pt a fi sigura ca va fi totul ok. Pe no spa de exemplu scrie ca nu s-a demonstrat ca ar avea efecte negative asupra fatului, dar nu spune sigur ca nu are. Asa ca eu nu am siguranta ca nu are niciun grad de toxicitate. E posibil peste cativa ani sa se demonstreze ca e de fapt toxic.. Cum a fost cu gynipralul pe care eu il luam in sarcina cu fetita pt contractii. Si de curand l-au interzis, spunand ca da probleme grave cardiace la mama si copil. Asa ca nu stiu, poate mai bine e sa nu mai luam nimic, decat daca chiar trebuie. Zic eu.. ma tot gandesc si ma razgandesc daca sa iau sau nu tratamentul de mi l-a dat. Voi ce ziceti?


Editat de silviapatru, 18 februarie 2014 - 09:24 .




Etichetat si cu gravidute, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -