Sari la conținut

Sari la conținut


MIŞU FOTINO A MURIT


2 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:14

Mihai (Mişu) Fotino, actor al Teatrului Naţional Bucureşti (TNB), a murit luni, la vârsta de 83 de ani.   Mişu Fotino a murit luni, în jurul orei 15.30, la Spitalul Elias din Bucureşti, unde era internat de aproape o săptămână, a declarat pentru MEDIAFAX directorul medical al unităţii sanitare, medicul Dana Safta.
"Maestrul Mihai Fotino (Mişu Fotino) a încetat din viaţă, în cursul zilei de azi, la vârsta de 83 de ani. În cei peste 50 de ani petrecuţi pe scena Teatrului Naţional «I. L. Caragiale» din Bucureşti, artistul a dat viaţă unor personaje memorabile. Îţi mulţumim, Maestre!", se arată şi într-un mesaj publicat de TNB pe pagina oficială de Facebook.

Născut pe 14 septembrie 1930, în Bucureşti, Mihai Fotino (cunoscut şi ca Mişu Fotino), şi-a construit o carieră bogată în teatru, dar şi în cinematografie şi în televiziune abordând mai ales genul comediei.

A debutat la vârsta de 6 ani, în anul 1936, în piesa de teatru "Coloniale", iar, din 1952, Mihai Fotino a fost actor la Teatrul Dramatic din Braşov.

A fost remarcat de marele regizor Sică Alexandrescu, care a decis să-l aducă la Bucureşti. Din 1956, a jucat la Teatrul Naţional "I. L. Caragiale" din Bucureşti.
La cea de-a XIV-a ediţie a galei premiilor Uniunii Teatrale din România, (UNITER), din 2006, Mihai Fotino a fost premiat pentru întreaga sa activitate.

De asemenea, a fost distins cu Ordinul Meritul Cultural clasa a IV-a (1967) "pentru merite deosebite în domeniul artei dramatice". În februarie 2004, a primit Ordinul Meritul Cultural în grad de Comandor, categoria D - "Arta Spectacolului", "în semn de apreciere a întregii activităţi şi pentru dăruirea şi talentul interpretativ pus în slujba artei scenice şi a spectacolului".

Misu Fotino: „Pensia mi-o dau pe medicamente“
Intr-un interviu acordat dupa multa vreme presei, actorul Misu Fotino declara revistei „VIP“: „Sint distrus“, referindu-se la boala sa, Zona Zoster. Cu prilejul Sarbatorilor de iarna, redactia revistei „VIP“ l-a contactat pentru a-i ura un calduros La multi ani si multa sanatate.

Maestrul a primit bucuros urarile, iar cu aceasta ocazie am aflat si cum isi va petrece Craciunul si Revelionul. „Nimic deosebit. O sa le petrec in familie, pentru ca nu mai sint in relatii bune cu teatrul de cind am fost in spital“. Trist, dar adevarat. L-am regasit pe Misu Fotino cu sufletul inabusit de sentimentul greu al singuratatii: „Nu suport frigul, uritul“, a adaugat domnia sa, marturisind faptul ca-i lipsesc foarte mult scena si publicul. Acum, indragitul actorul nu mai are decit o singura si banala modalitate de a-si alina suferinta pricinuita de despartirea sa de lumea teatrului. „Imi traiesc viata pe banca, in parc. Acolo ma intilnesc cu colegii mei "de parc", adica oamenii in virsta“. Cit priveste cadourile facute celor dragi, simboluri ale sarbatorilor de sfirsit de an, Misu Fotino ne-a spus cu o voce stinsa: „Mici atentii, personal sint slab financiar, nu am decit pensia si trebuie sa o dau pe medicamente“.

 

 

 

Miniaturi atasate

  • 222.jpg


#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:29

Dumnezeu sa-l ierte!!!!

 

Dana



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:53

Fie-i tarana usoara! [:(].




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -