Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

FIV TURCIA 26

fiv turcia acibadem tayfun

305 raspunsuri la acest subiect

#41
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:11

Buna seara, fete! [flo2]

Qiao, multumim de informatii. [flo2]

La trombocite ma gandeam.....ale mele erau in vara 188, acum sunt 153...au scazut, dar sunt inca peste limita de jos..... azi imi propusesem sa merg la hematolog, dar am avut o zi grea si am anulat plimbarea.....am hotarat sa nu ma mai stresez asa de tare, astept celelalte rezultate, merg la ginecolog si apoi mai vedem.

Nelay, Bbbcriss, multumesc [flor]

Bbcriss, felicitari pentu foliculi! Nici la noi Daniela nu a fost tot timpul, dar suna la receptie cand eram acolo si ne lamurea daca era vreo problema.....sa nu iti faci griji la punctie sau la embriotansfer daca veti fi singuri, functioneaza foarte bine gestica..... [batcap] tot personalul este amabil, vor sa iti asigure confortul fizic si psihic.....multa bafta in continuare. [flor]

Dellya, nu te speria cu engleza....un hello sau how is my endo? o sa stii...eu alcatuiam expresii, sotul mi le traducea, le bagam la cutiuta si la intalnirea cu domnul doctor le foloseam, poate aveam si greseli de exprimare, dar nu mi-a reprosat nimeni..asta sa fie problema [pup]

Cookie, Ona, bafta ! Sa aveti rezultate bune la analize! [flo2]

Bebel, sa folosesti noua achizitie in excursia de la turci [floare3]
Velvet,Ella [flo2]

Isa, [pup]

Va pup, dragele mele.



#42
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:46

Buna seara,

Va urmaresc de ceva timp si as avea nevoie de sfatul vostru - am ramas insarcinata pe cale naturala de 3 ori(in decurs de 5 ani) - toate sarcinile orpindu-se din evolutie la 6-8 saptamani.

Am facut numeroase analize(inclusiv genetice eu si sotul, analiza citogenetica la tesut avort, singurele probleme avandu-le la urmatoarele analize:

prolactina - valoare peste limita maxima,

mutatia 1298A>C in gena MTHFR a fost identificata in stare heterozigota,

mutatia 675 4G in gena PAI a fost identificata in stare homozigota.

 

La ultima sarcina am facut si clexane( la primele doua sarcini nu am stiut de mutatii)

 

Sotul are astenoteratozoospermie severa(forme normale 2-3%).

Credeti ca as avea o sansa sa merg la Acibadem?

Ar mai trebui sa fac alte analize specifice inainte sa merg acolo/

Multumesc anticipat de raspuns  



#43
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:24

Asaaaaa....acum ceva timp am primit rezultatele la profilul TORCH......se prezinta dupa cum urmeaza:

1.listeria -negativ

2. toxoplasmoza Ig G, Ig M - negativ (aici aveam eu o grija)

3. Rubeola Ig G - pozitiv, 107, Ig M - negativ

4. Citomegalovirus Ig G- pozitiv!!! > 500 !!!, Ig M - negativ (mi s-a ridicat parul pe ceafa cand am citit ) [alcool]

5. Virus Herpes simplex 1 si 2  Ig G - pozitiv, Ig M - negativ.

Dupa cum se poate vedea, sunt o gazda primitoare, toti virusii sa vina la mine!!! [batcap] M-am apucat de frunzarit internetul, se pare ca daca sunt prezenti anticorpii Ig G inseamna ca de-a lungul vietii am avut contact cu virusul, am facut infectia si acum d-lui e in stare latenta si asteapta la cotitura sau poate si-a luat geamantanul si a plecat.....bine, sa fie asa, acum nu am o infectie care sa puna bebele in pericol.........dar la citomegalovirus sunt multi tare anticorpii Ig G (cei Ig M sunt 0, 2 deci clar negativ)..... daca se reactiveaza virusul in timpul sarcinii, anticorpii incep sa lucreze si nu ii dau voie sa se extinda? ma cam sperie acest citomegalovirus.....si ce trebuie sa fac ca nu se activeze? ....maine ma duc la doctor, la urgenta, am nevoie sa imi spuna live ca e bine......

Ma scuzati ca va bat la cap, nu va suparati pe mine va rog [pup]



#44
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:24

Salut si eu intregul harem,

 

Eu m-am inteles mai bine cu Galina, in sensul ca e mai dedicata, mai sufletista..cand am stat internata la urgenta, Galina s-a ocupat de mine desi cauta un pacient al ei..Daniela nici macar nu m-a sunat sa vada ce fac sau cand plec..cum plec..si ziua ET de z5 o alta colega turcoaica, care era ceva din staf-ul administrativ ne-a trimis acasa cu un taxi platit de clinica..Daniela a zis sa ne descurcam..

 

Asa ca fara jena cereti ajutor, eu eram cu tableta cu google translate pe turca si ne intelegeam..

 

Bebel eu anul asta zic pas..dar astept cele mai bune vesti de la tine, Ciuripica, Ella, Delia, Turqoise, Bemi, Lorelai.

 

BBcris, bafta multa!

 

Va pup pe toate [flor]


Editat de Hatice, 15 ianuarie 2014 - 20:25 .


#45
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:43

birmanuta  [flo2] si eu am CMV ul,parca asa se prescurteaza,pozitiv.e bine sa ai IgG urile pozitive,nu stiu daca mai apar in sarcina.sau cat de mare e riscul sa reapara.CMV ul e un virus pe care l-ai fi putut lua in trecut si din mijloacele de transport,prin sarut,etc...asa mi-au facut si mie ochii  [fal] cand am vazut ca e pozitiv,mai ales ca la synevo il incadreaza in chenar negru tot ce nu e rezultat bun.am inteles apoi ca e de bine.



#46
cookie77

cookie77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:54

[smulgpar] Birmanutza nu ma speria sa stau cu stres pana la rezultate.dar eu sper ca totul e bine.fii calma ca murim de inima toate acilea pana naștem  [soricel]



#47
ona_elaa

ona_elaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 701 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 21:08

Fetelor bine zice Cookie, sa nu ne mai impacientam asa usor, avem bb /bbei la bord deci fiti mai calme altfel il agitati pe bb de mic. Orice problema ar aparea , sunt solutii!! Normal ca toate ne-am dorii analize de nota 10 dar.... viata bate filmul. Fina mea a avut probleme cu CMV si are acum un bb superb, cuminte, frumos, sanatos si mancacios.
In legatura cu prezenta Danielei , nici la noi nu a fost tot timpul, am fost usor dezamagita dar pana la urma ne-am descurcat. Dellya, stii ca limba straina inteleasa de toata lumea e gimnastica, mimica, sunt convinsa ca la nevoie te vei descurca fara probleme.
Va pup fetelor.

#48
ona_elaa

ona_elaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 701 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 21:16

Ancutzza, bun venit, sedere cat mai scurta!!
Toata lumea are dreptul sa incerce. Ai pe prima pagina adresa de mail a Semrei. Scriei ca vrei sa faci fiv la ei si sa stii parerea d-lui dr si ataseaza tot istoricul vostru medical in engleza cu analizele facute si ce mai aveti voi. Ti se va raspunde si ti se vor da indicatii daca mai e ceva de facut sau puteti merge sa incercati direct fiv. Multa bafta!! Mai intreaba-ne daca ai nelamuriri :*

#49
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 21:16

Velvet, sarut-mana de raspuns [pup] ...au cei de la Synevo un stil.....cand vezi chenarele alea negre.... [alcool] te cam apuca....tu esti  bine, da?

Hatice, ma bucur sa te vad [pup]

Ancutz, bine ai venit la noi [flo2] si sedere cat mai scurta! Imi pare rau de pierderile suferite...... fiv-ul poate prezenta un avantaj ca se  alege ce este mai bun, din materialul sotului.....cei de la Acibadem au aparatura destul de moderna si personal calificat si cred ca rezolva si cazuri mai grave decat al tau.....poti sa iei legatura cu ei pe email (sunt adrese pe prima pagina sau te ajutam noi cu altele), pregatesti un istoric medical cu toata situatia ta si a sotzului in limba engleza pentru domnul doctor si d-lui isi spune parerea si te indruma spre alte analize daca mai este cazul .... iti doresc mult succes in orice vei hotari sa faci.



#50
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 21:22

Ona, Cookie, scuze.....nu am vrut sa stresez pe nimeni .... [flor] promit pe viitor sa fiu mai relaxata.





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -