Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


276 raspunsuri la acest subiect

#41
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:49

Pe ce te bazezi cand sustii asta?

 

Despre asta e vorba in dezbatere. Cautam variante acceptabile, legale, de bun simt.

 

Majoritatea feedbackurilor pe care le am pana la mom asta sunt pro acest demers.

 

Oamenii considera ca ar fi benefic pentru limitarea multor abuzuri din scoala.

[:)]  Cred ca atunci cand vrei sa stabilesti modul in care doi soti decid cum sa decurga relatia dintre ei doi nu vei intreba ce parerea are vecinul de la 2 de la 5 si de la 9 

 

Pe de alta parte a reduce toate relatiile de pe teritoriul Romaniei intre profesori si elevi ca fiind una potential abuziva cred ca este extrem de fortata si ireala.

Suna ceva de genul:

Costel i-a aruncat cu lopatica nisip in ochi Lenutei azi in parc.

Concluzie:

incepand de maine se interzice producerea si comercializarea jucariilor pentru nisip pentru copii.

Cam fatalista ideea.



#42
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:52

Eu am posibilitatea sa ma uit on-line la scoala fetelor. Vad sala de mese , laboratoarele , sala de sport si clasa . Copii sunt obisnuiti cu camerele , se comporta natural . Fiecare parinte  primeste un link si o parola .

 

Eu le gasesc utile .



#43
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:55

Eu am posibilitatea sa ma uit on-line la scoala fetelor. Vad sala de mese , laboratoarele , sala de sport si clasa . Copii sunt obisnuiti cu camerele , se comporta natural . Fiecare parinte  primeste un link si o parola .

 

Eu le gasesc utile .

 

Stop joc!

In sfarsit un mesaj care ne poate da o directie.

Unde e implementat sistemul asta Ana?!

Scoala de stat sau privata?

 

Pls daca poti am dori mai multe detalii.


Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 13:58 .


#44
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:57



[:)]  Cred ca atunci cand vrei sa stabilesti modul in care doi soti decid cum sa decurga relatia dintre ei doi nu vei intreba ce parerea are vecinul de la 2 de la 5 si de la 9 

 

 

Marius relatia dintre un profesor- elev nu poate fi asimilata cu relatia sot- -sotie.

 

parerea mea...

 

[flor]


Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 14:00 .


#45
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:58

Exact ceea ce spuneam mai sus!!! Deci vecinul betiv si petrecaret poate sa se uite la copilul meu deoarece e coleg cu al lui si parintii pot viziona "à volonté".

 

Poate gresesc, insa problema in România este lipsa increderii. Sau mai bine spus a increderii in stat si in functionarii sai (profesori, judecatori, medici,...). Pentru ca increderea se pare ca exista fata se alte persoane...ce daca nu cunosc toti parintii copiilor din clasa?! Am incredere in ei, sigur nu e nici unul uschit :-((.

 

Alinuk, se pare ca tu vrei dezbaterea intr-un singur sens. Atunci nu mai e dezbatere!



#46
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:00

Marius relatia dintre un profesor si elev nu poate fi asimilata cu relatia sot -sotie

Nu e vorba de asimilare ci de tip specific de relationare. Insa am asa o vaga senzatie ca discutia nu este una de viitor pentru ca este ca si cum tu ai incerca sa-mi explici mie cum este o relatie dintre tine in calitate de parinte si copilul tau iar nu am copil.

Pentru mine va fi cel mult o imagine.

Ok. Asta e.



#47
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:07

Nu e vorba de asimilare ci de tip specific de relationare. Insa am asa o vaga senzatie ca discutia nu este una de viitor pentru ca este ca si cum tu ai incerca sa-mi explici mie cum este o relatie dintre tine in calitate de parinte si copilul tau iar nu am copil.

Pentru mine va fi cel mult o imagine.

Ok. Asta e.

 

chiar nu inteleg ce vrei sa spui

cu siguranta...am o pb de intelegere



#48
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:09

Stop joc!

In sfarsit un mesaj care ne poate da o directie.

Unde e implementat sistemul asta Ana?!

Scoala de stat sau privata?

 

Pls daca poti am dori mai multe detalii.

Varianta 2 :)

 

dupa ce am timis mesajul anterior , m-am gandit la utilitate si ce anume am descoperit , privid pe camera.

 

-mi-am format o parere despre noul profesor de matematica

- am vazut cat de (ne)atenta poate fi fii-mea la anumite ore ,si am purtat discutii..

- vad , uneori ca fii-mea mare , sare pranzul si ora de sport , ma uit cand au teza &..



#49
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:11

Eu cred ca prezenta unei camere de luat vederi il va stingheri pe profesor in primul rand. Nu cred ca il va stingheri atat de tare incat sa nu poata sa-si tina lectia,  probabil il va face sa fie un pic mai atent la cum li se adreseaza si vor disparea probabil crizele de nervi (pe care le au de regula invatatoarele..cand tipa necontrolat la intreaga clasa).

 

Cu toate astea nu sunt foarte sigura ca as vrea aceste camere...copiii nostri traiesc intr-o lume in care sunt in permanenta supravegheati, pana spre 12 ani.. scoala e printre singurele locuri unde e singur, se comporta asa cum vrea, asa cum e el.

 

As fi probabil de acord cu niste camere la care nu avem acces in timp real, ci inregistrarile sa fie consultate numai in caz de nevoie.


Editat de Cricor, 14 ianuarie 2014 - 14:13 .


#50
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:13

Exact ceea ce spuneam mai sus!!! Deci vecinul betiv si petrecaret poate sa se uite la copilul meu deoarece e coleg cu al lui si parintii pot viziona "à volonté".

 

 

Marox la acest topic, in prima mea postare scrie asa:

 

  1. variante de implementare.Holuri, clase, sala de sport, laboratoare, curtea scolii..fara vestiare si toalete.  Sistem cu acces online sau doar cu filmare si stocare pe o perioada determinata, iar in cazul in care apar incidente, intre elevi sau intre elevi si profesori, imaginile sa fie cele care vin in sprijinul sau impotriva acuzatiilor formulate;

si un link

http://comunitate.de...tere-dc/page-18

 

care duce la discutia de sapt trecuta in care trasesem concluzia ca sistemul ar fi mai potrivit de implementat in varianta de VERIFICARE la cerere in situatii punctuale, cand e o neintelegere, etc

 

citez de pe link

  1. sistem de monitorizare video in scoli (clase, holuri, curtea scolii..fara vestiare si toalete) - Un sistem nu cu acces online neaparat ci sa fie folosit exact pentru filmarea si stocarea imaginilor timp de cateva saptamani sau luni. iar in cazul in care apar incidente, intre elevi sau intre elevi si profesori, imaginile sa fie cele care vin in sprijinul sau impotriva acuzatiilor formulate

Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 14:15 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -