Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


276 raspunsuri la acest subiect

#11
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:18

Eu de exemplu nu am nici o problema sa fiu observata la lectie: de sefa mea, director, OFSTED, etc ....al meu sot ma roaga de ani de zile sa-l primesc la o lectie   [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ... "No way"..... nu cred ca as putea preda cu el in clasa.

Cind am copii la meditatii a zis ca ma aude prin usa.....dar aia e cu totul altceva, 



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:27

Nu, in nici un caz nu sint de acord cu monitorizarea claselor. Pai, numai ideea ca s-ar putea uita ex-vecinul la copilul meu ce face in clasa si apoi sa comenteze la bautura, mi se ridica parul. Da, ex-vecinul are si el copilul in aceeasi clasa cu al meu. Si face petreceri cu multi prieteni...(Nu-mi spuneti ca nu petrece in timp ce sint copiii la scoala...inregistrarile se pot face).

 

S-a adus in discutie argumentul ca monitorizarea video se practica in firme. Nu neg. Insa, ma intreb cum v-ati simti daca aceste inregistrari ar fi accesibile de toata lumea - soacre, nasi, fini, asta ca sa raminem la rude si nu la prietenul prietenului Gica. Nu-i asa ca va simtiti protejati prin faptul ca doar seful vostru poate sa le vada? De ce un profesor nu s-ar simti stingherit prin faptul ca orice neica-nimeni, fara pregatire in domeniu, da' cu gura mare si-ar da cu parerea asupra actului profesoral?



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:39

Nu, in nici un caz nu sint de acord cu monitorizarea claselor. Pai, numai ideea ca s-ar putea uita ex-vecinul la copilul meu ce face in clasa si apoi sa comenteze la bautura, mi se ridica parul. Da, ex-vecinul are si el copilul in aceeasi clasa cu al meu. Si face petreceri cu multi prieteni...(Nu-mi spuneti ca nu petrece in timp ce sint copiii la scoala...inregistrarile se pot face).

 

S-a adus in discutie argumentul ca monitorizarea video se practica in firme. Nu neg. Insa, ma intreb cum v-ati simti daca aceste inregistrari ar fi accesibile de toata lumea - soacre, nasi, fini, asta ca sa raminem la rude si nu la prietenul prietenului Gica. Nu-i asa ca va simtiti protejati prin faptul ca doar seful vostru poate sa le vada? De ce un profesor nu s-ar simti stingherit prin faptul ca orice neica-nimeni, fara pregatire in domeniu, da' cu gura mare si-ar da cu parerea asupra actului profesoral?

Pai cum adica...monitorizeaza in scoli si vede vecinul acasa?sau mama ?Sau cum?

 

Eu am intzeles ca se referea la monitorizarea in scoli,de catre scoala...nu d ecatre cei din exterior.

 

In general nu sunt de acord cu aceasta metoda,fiecare are dreptul la ceva privat ,chiar si in colectiv.Plus ca asa cum foarte bine a mentzionat Marius,nu toata lumea se simte confortabil in momentul in care stie ca e supravegheat/filmat.

 

Dana



#14
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:40

Marox, nimeni nu a zis ca vecinul sa stea sa se uite on line cum se scarpina copilul... E vorba de inregistrari care sa fie accesate in cazuri speciale (si nu de acasa).



#15
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:42

   Copiii stiu ca sunt filmati - la mine la scoala - si ii doare la 5 metri in spate (ca sa fiu eleganta).



#16
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:48

Cand te simti mai in largul tau cand mergi la o petrecere?

1. Cand esti doar cu prietenii tai.

2. Cand esti cu sotia si cu prientenii tai.

.................


Nu am de unde sa stiu cum te simti tu.

Am inteles insa din raspunsul tau indirect ca tu te simti absolut la fel si comportamentul tau este absolut identic in raport cu prietena ta cea mai buna de exemplu daca este sotul tau cu voi doua la o cafea.

Practic din cate spun altii, majoritatea nu se comporta identic, nu se simt la fel atunci cand sunt prezente anumite persoane in anturajul lor si chestia asta nu este deloc o noutate si se datoreaza raporturilor relationale diferite intre indivizi.

Pot sa existe si exceptii si posibil ca tu sa fi una dintre ele.

 

 

Marius, in opinia mea, e diferit!

Una e sa nu te simti identic, sa nu te simti la fel... alta e sa nu te simti in largul tau

 

Ma simt la fel de ..in largul meu.. in cele doua ipostaze...chiar daca nu identic, si nu la fel.

 

[flor]


Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 12:51 .


#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:55

Pe celalalt topic a fost vorba ca parintii sa aiba acces la video. Cineva a explicat ca se practica la gradinita copilului sau.

 

Anya, copiilor probabil li se pare cool sa fie filmati, scot limba la camera si rid cu gura pina la urechi. Problema mea este: cine vizualizeaza inregistrarile?



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:57

Marius, in opinia mea, e diferit!

Una e sa nu te simti identic, sa nu te simti la fel... alta e sa nu te simti in largul tau

 

Ma simt la fel de ..in largul meu.. in cele doua ipostaze...chiar daca nu identic, si nu la fel.

 

[flor]

Ok, asa cum spuneam si deja cum vad si mai sus multi (ca sa evit termenul de majoritatea) nu se simt la fel, nu relationeaza identic atunci cand sunt alte persoane in preajma lor sau daca stiu sau au senzatia ca ar fi alte persoane in preajma lor care nu apartin (relational discutand) grupului si momentului respectiv in conditii normale.

 

Exemplu:

Un profesor (oricata experienta ar avea) se va comporta diferit la o ora in care sunt prezente alte persoane din afara sau daca este ora deschisa sau examen samd. Relatiile sunt "alterate". Absolut similar intre un cadru didactic si cursanti se stabileste o relatie relativ privata care va fi alterata de factori externi ce nu apartin acelei relatii.

Cred ca am fost suficient de explicit. Intr-o relatie cadru didactic - cursanti este foarte importanta aceasta aproximativ intimizare a relatiei de grup insa sincer nu stiu cum sa o descriu mai bine pentru ca asa ceva se traieste concret.



#19
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:58

Si mai completez (ca sa nu para ca suntem off topic) ca un cadru didactic stapan pe ce face (faptul ca sunt cadre didactice inseamna ca au pregatire pedagocica, vorbesc in fata grupurilor de oameni, vorbesc public) ar trebui sa se simta in largul lui... indiferent de audienta (chiar daca aceasta este o camera video).



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:59

Si mai completez (ca sa nu para ca suntem off topic) ca un cadru didactic stapan pe ce face (faptul ca sunt cadre didactice inseamna ca au pregatire pedagocica, vorbesc in fata grupurilor de oameni, vorbesc public) ar trebui sa se simta in largul lui... indiferent de audienta (chiar daca aceasta este o camera video).

Gresesti.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -