Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala si fericirea copilului

scoala educatie parenting

51 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 10:19

Copilului meu, care este f sociabil, i-ar lipsi teribil socializarea cu ceilalti copii. Ar deprima-o statul acasa in permanenta. Oricate muzee am vizita ( noi, parintii impreuna cu ea ), oricate activitati am organiza ca familie, nu este acelasi lucru ca joaca si conversatiile cu copiii de varsta ei.



#12
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 10:48

 vanzarile toate vor fi on line

 

Asta iti garantez, si nu din cauza homeschoolingului....

 

ma gandesc ca poate si culturi si animale nu vor mai creste ca nu mai are cine sa munceasca daca toti sunt pe acasa

. Agrigultorii si fermierii au disparut demult din Romania, au ramas dinozaurii si pensionarii, care nu scot recolta, dar doar asta stiu sa faca de cand s-au nascut si e prea tarziu sa isi modeleze setarile dupa vremurile in care traim. Stati putin, sa mai creasca influenta EU in Romania, si vacuta cu lapte din grajd, taiatul porcului si soricii vor fi poveste, asa ca... da, multi vor sta pe-acasa, dar, din nou, nu  homeschoolingul e vinovat pentru asta.

 

 Pacat ca discutia aluneca pe panta aruncatului cu pietre in homeschooling, decat pe idelile din videoclipul Mirelei! Eu nu sunt adepta nominala a invatamantului acasa, nu e idee realizabila pentru noi aici, insa ... homeschooling ca teorie poate constitui aripile pentru deschiderea mult mai vasta a orizontului educarii copiilor. Sunt sumedenie de idei aplicabile pana la varsta scolara, doar daca parintii s-ar implica activ in joaca asta constructiva si organizata cu copiii.

 

Profesorul din Oradea a priceput ca nu conteaza sursa din care inveti, atat timp ca invatarea e un proces consient si activ, nu o memorare fara sens. As vrea sa vad mai multi ca el, nu sa dea testul de fizica acasa ( daca stai in clasa si copiezi pe rupte, profesorul e ok, nu? ca nu e vina lui, doara...), dar sa vina cu idei inovatoare, cu spontanietate, sa scoata generatia asta din letargie si inertia cu care ii impinge sistemul intr-o anume directie. Eu asta am vazut in articolul acela, nu numai pe fratemiu de la faculta, dar un profesor caruia ii pasa de elevi si de ceea ce le ramane lor in cap, dupa procesul lui de predare si activitate in scoala.

 

 Traim intr-o mie de lumi, nu intr-una singura...fiecare vede ceea ce vrea si traieste in 'realitatea' pe care si-o formeaza, convingandu-se pe sine ca e singura realitate sau ca, cel putin, e cea ... corecta. :))



#13
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 11:12

Inca ceva dragut, tot un... zbor mic, dar frumos deasupra sistemului. :)  Si blogul cu matematica de poveste.


Editat de JuliaSM, 12 ianuarie 2014 - 11:15 .


#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 12:02

Sigur ca toate actunile creative ale profesorilor mentionati mai sus sunt de laudat, desi unele sunt, cel putin dpmd vedere doar incercari dragute si atat.

Nu minimalizez gesturile lor insa din pacate aceste gesturi nu raman decat niste subiecte dragute de presa. [flo2]



#15
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 12:09

Sigur ca toate actunile creative ale profesorilor mentionati mai sus sunt de laudat, desi unele sunt, cel putin dpmd vedere doar incercari dragute si atat.

Da, pentru ca balaurul e prea mare [dra]  si feti-frumosi salvatori nu prea mai exista. Si uite-asa sta Printesa Cunoastere in turn si n-o salveaza nimeni ... :D



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 12:13

da asa e Julia, e nevoie de schimbari majore in sistem. [flo2]



#17
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 12:28

Mie personal mi se pare ca blogul respectiv se adreseaza claselor mici (cel mult a doua). Eu sunt o persoana practica, nici formulele la chimie nu le scriam, le "fotografiam", mi se parea ca pierd timpul scriind, asadar mi se pare ca pierd mult timp cu o chestiune care se poate explica intr-un minut - daca nu mai putin(au inteles la fel de repede ca rasturnatul unui numar este acel numar scris invers). Matematica este logica, exacta. Probabil copiilor cu unele dificultati de invatare/abstarctizare le este foarte folositor. Nu neg beneficiile unui stil diferit de invatare pentru anumiti oameni, la homeschooling ma gandesc la comunitati izolate (si din cate stiu multe comunitati religioase il practioca). Mie mi se pare o limitare a libertatii, ca un fel de colivie si a copilului, si a parintelui care face asta.

Nu cad nici pe spate in privinta modului de abordare in scolile romanesti (pentru ca aici cunosc situatia), motiv pentru care copiii mei merg la scoala particulara.



#18
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 00:44

Va rog sa va faceti putin timp sa cititi urmatorul articol - Despre invatamantul obligatoriu.


Editat de JuliaSM, 13 ianuarie 2014 - 00:44 .


#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 00:58

De la Florin Colceag, profesor de matematica :) , se pot invata foarte multe despre sistem si mai ales despre schimbarea lui. Ideal ar fi sa fie mai multi ca el, desi mi-e greu sa cred ca se poate asa ceva. Va recomand sa urmariti mai multe inregistrari din aceeasi serie, a taberei de excelenta.



#20
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 07:22



Mam scos! Dau testul akasa, cu fra-te-miu student tastandumi raspunsurile! [pk]

Abia cand va fi declarat Bihorul al 52-lea stat al US voi crede in utilitatea metodei domnului Cucer. Tot respectul pentru domnia sa, nu este vina lui ca preda intr-o tara in care invatatura nu este preocuparea elevilor.

 

Imaginati-va cum ar arata examenul de bacalaureat sustinut de-acasa! Va las in voia imaginatiei. [fiesta]

Liceul Gojdu din Oradea era pe vremuri un liceu foarte bun. Daca a ramas la fel, sunt sanse mari ca elevii  din clasa domnului Cucer sa fie mai preocupati de invatatura decat multi din elevii de liceu din US (precizez ca stau in US) Copiii din video pareau constinciosi si, daca ai ascultat, au explicat de ce le place metoda.

 

Sa iti faci teme si sa dai teste de acasa din fata calculatorului e o practica obisnuita in facultatile de aici. Nu este chiar atat de raspandita la liceu si clasele mici dar se practica. Daca ti-ai furat singur caciula si l-ai pus pe fratele mai mare sa raspunda, n-o sa stii la examenul final si o sa pici.

Ceea ce ofera aceasta metoda e un pic de individualizare a educatiei. Eu dau testul la 7 seara ca atunci functionez eu mai bine pe cand altul il da la 5 dimineata ca atunci functioneaza el mai bine. Eu ma duc de zece ori la bucatarie sa mai rontai ceva(ceea ce n-as putea face in clasa) altul sta lipit de scaun pana termina. Unele teste sunt concepute pe niveluri de dificultate, unul face minimum, altul face mai mult ca e in stare.

 

Eu am inteles mesajul adolescentului din video ca pe o pledoarie pentru individualizarea educatiei nu ca o pledoarie pentru homeschool. Ca sa individualizezi educatia unui copil ca a celui din video ai nevoie de  resurse materiale si de timp pe care putini parinti si le permit.

Ca sa individualizezi cat de cat educatia copiilor din scolile de masa este si va fii posibil doar cu ajutorul tehnologiei.





Etichetat si cu scoala, educatie, parenting

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -