Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#41
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:05

din pacate din fondul clasei si al scolii se iau de multe ori lucruri utile, ptr care nu exista bani la bugetul local (care da bani scolilor) - sapun, detergenti de spalare, markere pentru tabla sau creta, etc.
parerea mea.
 

Parerea ta de roman sadea! [flo2]
 
Daca profesorii nu si-ar tine ora din cauza ca nu au avut creta sau burete la tabla si daca parintii sau profesorii si elevii, ar merge la primarie si ar manifesta pana cand primarul le-ar comunica cine se face vinovat si ce masuri a luat, nu ar mai fi nevoie de acei bani si lucrurile ar incepe sa mearga spe normalitate.
 
Atata timp cat se asteapta sa faca altii sau sa apara o nou generatie, cum spune Alexia mai sus, nu se va schimba nimic.
 

la noi fondul scolii inseamna bodyguard + monitorizarea video.
 

Foarte rau. Astea sunt cheltuieli care trebuie sa intre in atributiile autoritatiilor locale.


Editat de Deceneus, 10 ianuarie 2014 - 11:08 .


#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:16

din fondul clasei se iau consumabilele mentionate de roxana. fondul scolii este inmanat conducerii, cica este folosit pentru mici reparatii, renovari...da, da, si marmota invelea ciocolata...

 

cum am scris, sunt cazuri si cazuri, la noi se pot vedea cu ochii renovarile

de exemplu noi nu am dat niciun ban in plus pt geamurile termopan care se schimba sau pt banci, scaune, etc ...

si da, cineva trebuie sa faca ceva ... dar nu poate fi mereu altcineva .

si suma de 20 de lei / an mi se pare banala, in aceste scoli invata generatii de elevi care merita sa aiba conditii.

e punctul meu de vedere.



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:20

20 de lei pe an este o suma rezonabila, dar la scoala unde a invatat fie-mea, se cereau 150 de lei de copil. Inmultit cu 1000 de copii, iese o suma astronomica. Iar scoala nu avea curtea asfaltata, fiind plina de gauri mari.



#44
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:22

   Eu am copiii la o scoala considerata buna in Bucuresti. Nu avem fondul scolii. Paza e platita de primarie. La ciclul primar am avut un fond al clasei (mic) pt markere, servetele umede (au tabla alba) si hartie. Atat.



#45
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:22

Deceneus, exact, in plus vad afirmatia ta ca o lauda, desi as baga mana in foc ca nu ai gandit-o in sensul asta [:)]



#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:39

 

cum am scris, sunt cazuri si cazuri, la noi se pot vedea cu ochii renovarile

de exemplu noi nu am dat niciun ban in plus pt geamurile termopan care se schimba sau pt banci, scaune, etc ...

si da, cineva trebuie sa faca ceva ... dar nu poate fi mereu altcineva .

si suma de 20 de lei / an mi se pare banala, in aceste scoli invata generatii de elevi care merita sa aiba conditii.

e punctul meu de vedere.

 

apropos de asta : cum se face ca in multe comune exista scoli si gradinite renovate si utilate modern, pe bani europeni, iar la oras nu se poate face acelasi lucru ?

 

la scoala "mea" problema e alta : parintii cotizeaza anual pentru diverse reparatii, amenajari si imbunatatiri, insa ce sa vezi ? anul urmator copiii sunt mutati in alta clasa, care nu stiu cum se face ca nu e modernizata si o iau de la capat. se pare ca "scoala" face asta in mod special, roteste copiii in clase pana va avea toate salile modernizate pe banii parintilor. pentru ca fiecare clasa a fost cat de cat amenajata in functie de cati bani s-au strans sau ce sponsorizari/lucrari gratuite au putut oferi parintii cu posibilitati. deci unele clase sunt "boboc", altele sunt modest amenajate.


Editat de CorinaDani, 10 ianuarie 2014 - 11:41 .


#47
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:40



Deceneus, exact, in plus vad afirmatia ta ca o lauda, desi as baga mana in foc ca nu ai gandit-o in sensul asta [:)]

Era un bonus pentru sinceritate!


Editat de Deceneus, 10 ianuarie 2014 - 11:40 .


#48
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:43

Corina, te cred.

La noi e altfel, primii 4 ani stam in aceasta sala, apoi urmatorii 4 vom fi in alta sala.

Eu repet, sunt foarte multumita de cum gestioneaza directiunea situatia data, am doar cuvinte de lauda, desi suntem o scoala de cartier, fara fitze, fara sposorizari cum se nimereste la alte scoli.



#49
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:44

Parerea mea e ca vina apartine numai parintilor . Cum spunea cineva e prost cel ce da nu cel care cere ,si nici macar nu sunt sigura ca sunt prea multi care cer. In cazul acesta ar trebui ignorati.

Am facut si noi scoala dar pe parinti nu i-a interesat niciodata daca avem scaun ergonomic sau perdele de ultima moda , sau tv sau altele . Scoala era pentru scoala . Profesorii isi faceau datoria din dragoste pentru meseria aleasa, mai ales ca nu ajungeai asa usor la catedra.Ce mai , era o mandrie pentru ei .

 

Eu inteleg ca daca vrei mobila periods si perdele versace poti sa ti le pui acasa dar la scoala e treaba scolii ce perdele si mobilier are . Sigur ca e neplacut si pentru invatatori si pentru elevi cand vad clasa X impopotonata ca la nunta. Sigur ca exista parinti mai cu dare de mana la alte clase care vor si ei  si uite asa tarasc si pe altii care nu au sau care nu vor , doar pentru ca asa e trendul si " doar e pentru copiii lor , nu "

 

Cu decenta si bun simt ar trebui sa lasam scoala si pe Profesori sa-si faca datoria , sa nu le mai sugeram sa " se ocupe " de copilul nostru.

 Daca ne-am pune in locul profesorilor care primesc cadouri de la parinti , ce mesaje credeti ca le transmitem : 

In primul rand ca nu isi fac datoria si trebuie stimulati / isi fac datoria dar se poate si mai bine

In al doilea rand , desi are o clasa de 20-30 de elevi vrem sa ne aiba in vedere copilul nostru mai mult decat pe ceilalti.

Cat am fost la scoal a parintii mei nu au dat niciodata spaga , nici fonduri , duceam trei garoafe de 8 martie  si un buchet de flori la serbarea de sfarsit de an . Am avut niste profesori minunati .

 

de cand au trecut la primarii scolile au un buget foarte mare alocat in fiecare an , probabil au lucruri mai importante de facut cu ele decat sa schimbe perdele dupa bunul plac al fiecarui parinte .

Haideti sa-i lasam pe fiecare sa-si faca treaba si noi sa ne facem datoria de parinti buni si atat.Fara spagi si bani dati aiurea.


Editat de missdarcey, 10 ianuarie 2014 - 13:48 .


#50
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:44

Atata timp cat se asteapta sa faca altii sau sa apara o nou generatie, cum spune Alexia mai sus, nu se va schimba nimic.
 

N-ai inteles. De facut "ceva" se face si acum. oameni ca Alinuk, fetele de la umanitare, oameni ca mama care a facut public cazul invatatoarei, ca parintii care au contribuit la pensionarea lu' Bereanda...se face "ceva". Dar pentru ca "ceva-ul" asta sa ajunga la nivel de mentalitate a populatiei, pentru asta trebuie o schimbare de generatie, pentru ca asta de acum e inca tarata de lectiile comunismului. 





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -