Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#421
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 09:42

. E timpul ca profesorii si invatatorii sa inceteze cu compromisurile.

 

Este o utopie!Cand presiunile si interesele sunt atat de mari,chiar crezi ca se va intampla acest lucruVREODATA?



#422
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 09:52

da, nu sunt stransi in numele lor, ci in al parintilor si, uneori, se intocmeste o lista cu parintii care nu au cotizat si i se da invatatoarei.  :x

 

O-ho-ho ,si inca cum!M-am linistit ,vad ca problemele astea sunt peste tot!



#423
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 10:13


Si mai stiu ca in astfel de cazuri nu tine nimic de lege ci strict de parinti.

Este mai greu sa lupti cu parintii decat cu statul in sine.

 

 

 

 

 

 

NO COMENT : [soc]



#424
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 18:50

Este o utopie!Cand presiunile si interesele sunt atat de mari,chiar crezi ca se va intampla acest lucruVREODATA?

Cred ca n-ai inteles la ce ma refeream. E o utopie decat daca societatea intreaga refuza sa schimbe ceva. Dar dupa cum vad la momentul actual parintii sunt gata sa schimbe, profesorii s-au saturat de etichetele lipite la general si de sabia care sta deasupra capului si vor sa faca ceva. 

Daca privim cu scepticism orice incercare de revolta si revenire la normalitate, apoi sigur este o utopie sa credem ca se va schimba ceva. Pentru schimbare e nevoie de actiune.



#425
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:02

Fie-mea e in clasa a Va si are probleme cu profesoara de stiintele naturii. Nu numai fie-mea are probleme cu profesoara respectiva ci majoritatea clasei. LA ora de dirigentie, au discutat cu diriginta si au decis de comun acord ca cel mai bine e sa ii scrie toate nemultumirile intr-o scrisoare. Diriginta s-a oferit sa verifice continutul, dupa ce copiii vor fi gata insa cand a fost sa se decida cine scrie scrisoarea...nu a zis minemi nimic. Si cine s-a prezentat? Madame fie-mea! CAnd mi-a spus acasa, am incercat sa o conving sa renunte, explicandu-i ca e o idee proasta. Mi-a argumentat ca e o chestiune importanta pentru ea si daca toti colegii se tem sa scrie, atunci nimeni nu va mai expiune problema si profesoara nu va sti nicioada ca ei sunt nemultumiti. 

Fie-mea are doar 11 ani si e constienta care sunt drepturile ei si nu e pregatita cu nici un pret sa renunte la ele. 

 

Daca un copil e gata sa isi asume raspunderea si sa infrunte un profesor, de ce nu ar putea si parintii sa renunte la spagi si "atentii" si sa confrunte profesorii cu aberatia pretentiilor lor. 



#426
iuliadelamare

iuliadelamare
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 00:00

spunea cineva ca are incredere in profesorii in grija carora isi lasa copiii pt ca sunt si ei testati ca sa ajunga sa practice meseria asta. la firma la care lucrez s-au angajat relativ de curand 2 "foste" profesoare de franceza. spun foste pt ca in momentul de fata nu lucreaza ca profesor.

au un nivel atat de scazut de franceza... cel putin una dintre ele m-a ingrozit :(( nu mi-a venit sa cred ca a putut fi acceptata ca dascal intr-o scoala. si sunt din generatia "noua", adica au in jur de 30-33 de ani :(

ok, schimbi mentalitati, daaaar, uite cu ce ramai. offff, mi-e groaza cand o incepe fata mea scoala :(



#427
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 19:42

A trecut un an si ceva de la "cazul Blandu" si mare lucru nu s-a schimbat in scoli. Eu am copiii in scoala nr 10 Maria Rosetti. Dupa scandal, o vreme, s-au oprit cu strangerea fondului scolii. Acum, incep iar. Ne cer 50 lei pe semestru spunand ca nu este obligatoriu. In perioada scandalului cu Blandu, am cerut conducerii scolii sa-mi spuna cum s-au cheltuit banii din fondul scolii (dadeam 40 lei/semestru/copil). Conducerea scolii mi-a raspuns in scris ca nu a strans fondul scolii, iar Asociatia de parinti a raspuns, tot in scris, ca nu a strans fonduri banesti. In concluzie, am fost cu toti niste idioti ca am dat bani fara chitanta. Interesant este ca Asociatia de parinti a fost infiintata in vara anului 2013. Sunt curioasa cine a strans banii pentru acest fond al scolii pana la infiintarea acestei asociatii.

 

Acum, vor sa stranga bani din nou, iar noul regulament scolar le permite. Nu inteleg cat tupeu poti avea sa ceri iarasi bani parintilor, dupa ce noi am mai dat bani, iar ei au spus ca nu s-a strans niciun leu.

 

Din pacate, nu toti parintii din acea scoala stiu acest lucru si vor fi pacaliti din nou sa dea bani pentru fondul scolii. Si eu am dat bani gandindu-ma ca vor ajunge in final, la copii prin dezvoltarea bazei materiale a scolii, dar n-a fost asa.

 

Din experienta proprie eu sunt de parere ca aceste fonduri trebuie interzise in scoli pentru ca nu ajung unde trebuie.

 

http://omul-revoltat.blogspot.ro



#428
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 20:08

 

Si eu am dat bani gandindu-ma ca vor ajunge in final, la copii prin dezvoltarea bazei materiale a scolii, dar n-a fost asa.

 

Si totusi, unde au ajuns banii?? Caci din 80 ron/copil x 500-700 copii intr-o scoala (minim 3 clase cu cate 25 de copii x 8 ani ar insemna 600 copii) se aduna o suma de cca 48.000 lei anual, o suma extrem de importanta.

 

Si la noi plateau parintii fondul scolii/fondul clasei/fondul de sport/fondul de carte/protocol si mama nu a pus nici macar o data problema ca nu plateste sau pentru ce se strang banii.

 

La gradinita de stat s-au strans banii exclusiv pentru copii: o suma derizorie de ordinul 5 ron/semestru. La gradininta privata, dam pe langa taxa fara numar, fara numar si nimeni nu se scandalizeaza. Am fost in schimb privita ca o ciumata de celelalte mamici cand am intrebat educatoarea de niste sume cerute nejustificat. Parca si-au facut un titlu de glorie sa dea, sa dea oricat, fara macar sa clipeasca. Si diferenta s-a vazut in cadourile de 8 martie: eu am dus buchete de flori din partea copilului meu, altele au dat parfumuri YSL educatoarelor. Si altele nimic. 

 

Meritul educatoarelor: nu sunt niciun fel de diferentiere intre copii. 



#429
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 20:37

Nu stiu nici acum unde au ajuns banii. In scoala sunt cam 1000 copii x80 lei=80.000 lei/an. Copilul mai mare este in clasa a VII-a. Am inceput sa platesc fondul scolii din clasa a I-a . In toti acesti ani n-am auzit decat ca s-a cumparat un televizor in biroul d-nei directoare. Dar eu am intrat in biroul ei de mai multe ori si am vazut un singur televizor, urcat pe un dulap, model vechi (cu tub), ce parea ca nu functioneaza.

In schimb, daca cineva nu voia sa plateasca fondul scolii, trebuia sa scrie intr-un tabel motivul pentru care nu dorea acest lucru. Imi aduc aminte ca o mamica nu a vrut sa dea acesti bani motivand ca nu i se da chitanta. Corect!

 

Ce ma deranjeaza este faptul ca daca ai "tupeul" sa intrebi in plina sedinta cu parintii, cum s-au cheltuit banii din fondul clasei, sar aproape toti parintii cu gura si iti spun ca au mai ramas 50 de bani si ca o sa-mi dea acest rest din cei 50 lei platiti de mine. Nu pot intelege aceasta atitudine a parintilor, care ar trebui sa fie de partea cealalta a baricadei.

De fapt sunt doua tipuri de parinti: unii care o mangaie pe "doamna", asta ca sa ma exprim politicos, si sunt de acord cu orice zice "doamna" si dansa are dreptate mereu, etc. iar alti parinti care nu sunt de acord in totalitate cu "doamna", dar nu indraznesc sa spuna de teama ca o sa se razbune pe copil. Si, de obicei asa se intampla, "doamna" se razbuna pe copil. Mi s-a intamplat si mie. Numai ca eu n-am stat cu mainile in san si am facut reclamatie la Inspectorat.

 

http://omul-revoltat.blogspot.ro



#430
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 08:49

In fiecare clasa exista cate un nucleu de parinti care sta pe langa educator/invatator/diriginte, si prin gura caruia transmit mesaje, cam ce vor prin clas, ce cadouri vor pe la diverse ocazii, etc. Si toate propunerile apar ca venind din partea parintilor cand de fapt invatatorul le transmite.

Inca mai sunt invatatori care au pretentii exagerate, chiar zilele trecute discutam despre o invatatoare care termina clasa a patra si, in semn de multumire, parintii, bineinteles, vor sa-i faca cadou la sfarsit de an o excursie in strainatate. Acum la 8 martie i-au cumparat set de lantisor si cercei, de aur bineinteles. Si cati mai sunt din astia.

La noi nu s-a pus problema de fondul scolii, niciodata, se strang cate 50 de lei la inceput de an din care se cumpara consumabile pentru clasa. Pe la sfarsitul anului se mai pun cate 10,20 de lei daca nu mai sunt bani. In rest fara cadouri exorbitante si total nejustificate.

Si acum imi aduc aminte de fondul scolii din vremea noastra care era obligatoriu. Noi eram patru copii in scoala, mama era singura. Asa ca se dadea si atunci, si tot fara chitanta.





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -