Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#411
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:26

La scoala unde a fost fica mea fondul scolii era tinut de un parinte care avea pregatire contabila, si tinea evidenta ca la o firma.

A prezentat bilantul la ce s-a incasat si ce s-a cheltuit. Nu era obligata de lege dar asa a considerat normal.

De ce nu va coalizati cativa parinti nemultumiti, si cand spune "cui nu-i convine sa tina evidenta" va oferiti sa tineti evidenta.

Spuneti stop, evidenta se tine transparent. Fiecare leu incasat trebuie justificat. Sigur activitatea implica cheltuieli proprii si timp irosit.

Nu vine nimeni din exterior sa faca ordine un colectivul vostru de parinti.

 

Ba daca ar fi legalizat acest comitet de parinti, nu ar mai exista astfel de situatii, in care sa se certe parintii intre ei si nici magarii ale unora din comitet.



#412
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:28

Deja devine obositoare cearta asta off topic.

 

Facem slalom pt a ne mentine la subiect.   [help]



#413
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:34



Asa da, asta este o suma realista. [flo2]

Sa stii ca asa zic si eu, e o suma ce isi permite omul si o da cu drag pt copii.

La fel e si fondul scolii, tot 25, insa aici scade suma in fct de cine cati copii are la scoala.

La noi la clasa de exemplu nu cumparam cadou pt copii de Craciun sau SfNicolae, pt ca asa am hotarat noi la sedinte, noi parintii. Nici de 1 iunie.

La clasele paralele insa s a hotarat altfel. Depinde de parinti.

 

 

Mai vreau sa adaug ceva: atat la gradi cat si la scoala m am oferit eu sa fac asta. Am un mare drag pt copii si nu mi a fost niciodata greu sa mi rup din timp si sa cumpar ce era nevoie sau sa mi scot cate o zi de concediu si sa ajut educatoarea / invatatoarea. Nr meu de mobil insa il aveau toti parintii, mereu cand a fost ceva de lamurit le am stat la dispozitie, pt ca pana la urma o facem pt copii.


Editat de szivarvany, 23 ianuarie 2014 - 10:54 .


#414
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 11:02

In Franta banii nu se pot stringe individual (doar 1 euro - doi pentru un buchet de flori).

Parintii sunt organizati in "Asociatia Parintilor de la Scoala X", cotizatia  e modica de 10 euro pe familie.

Deci se face bilant contabil, adunari generale, alegeri de presedinte, etc ... Asociatia are dreptul la un cont in banca si poate face plati cu cecurile, totul e inregistrat, nu pune nimeni bani in buzunar sau sa fie cheltuiti banii de aiurea. Si mai ales e perena.

 

Pe de alta parte un aparat mai "nu stiu cum" cumparat pentru o clasa nu prea isi are rostul sa fie cumparat in 12 exemplare in toata scoala (un video projector), niste trotinete pentru pauze sunt pentru toti copiii, si nu doar pentru o clasa si, mai ales, sumele pot fi pastrate de pe un an pe altul si platit o data la 2 ani o excursie mai simpatica la toata scoala intr-un centru de vacanta : in modul asta se pot negocia si preturi mai mici si organiza mai bine traseele, activitatile ...

 

Nu scriu ca sa laud sistemul, scriu ca sa va dau idei. [:)]



#415
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 11:15

 

Nu scriu ca sa laud sistemul, scriu ca sa va dau idei. [:)]

[pk]



#416
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 11:22

Asociatia de parinti poate capata statut juridic, e atat de simplu. Daca nu are statut juridic, inseamna ca e cineva care nu vrea asta. 

Cu statut juridic, asociatia e obligata sa justifice fiecare leu si atunci se incheie toate speculatiile.

Asociatia de parinti (si profesori, in unele cazuri, adica Asociatia parintilor si profesorilor dintr-o scoala) are si alte misiuni in afara cumpararii de markere: repararea mobilierului, dispensere de sapun lichid in toalete, hartie igienica... chestii de genul asta, dar si premierea elevilor merituosi (cei care nu au de exemplu nicio absenta in cursul anului scolar, cei care au obtinut rezultate deosebite la olimpiade si alte concursuri), a elevilor cu posibilitati materiale reduse, a orfanilor (cazurile sociale, in general), asigurarea unor excursii si tabere pentru elevi, cumpararea si decorarea bradului de Craciun, cadouri pentru elevii care au colindat de Craciun (la serbare) etc. 

Cu rabdare si judecata limpede se pot face multe lucruri bune.



#417
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 01:18

tocmai am primit un mesaj de la scoala lui william in care se anunta toti parintii ca vineri va fi ziua directoarei.

si la sf mesajului era mentiunea amuzanta:

"stitica, chiar daca ii aduceti cadou, copilul vostru tot nu va avea note mai bune, asa ca rezumati-va doar la o felicitare scrisa sau verbala."



#418
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 07:28

Pentru a se constitui o asociatie de parinti cu statut juridic trebuie urmati anumiti pasi.

 

-  3 membri fondatori

- spatiu  pentru sediul social (in general se inchiriaza un spatiu in scoala cu contract de comodat intre asociatie si scoala)

- patrimoniu - care mi se pare ca trebuie sa fie egal cu un salariu minim pe economie

- act constitutiv si statut; aici sunt niste modele



#419
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 08:57

Adica, bani in plus.



#420
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 09:24

Mai oameni buni, eu am cel mai bun copil la matematica si probabil si la fizica(inca e mic,intr-a 7-a,deci e probabil inca devreme de spus cu exactitate) din judetul in care locuim (lucru absolut demonstrabil,daca doriti chiar se poate demonstra pana si pe internet) si pana-n clasa a 4-a am dat spagi de m-am cocosat(a se citi bijuterii si alte cadouri oferite "doamnei",ca sa nu-l marginalizeze).L-a chinuit ca pe "caine",eu am spaguit-o ca sa se opreasca... si s-a oprit...semn ca spaga consistenta e pozitiva...hahahaha...

 

E de plans! [q] Doamne ,iarta-mi pacatele si ajuta-ma sa nu traiesc asa ceva! [popa] [iartama]





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -