Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#31
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:34

My 2 cents:

 

- Nu sunt de acord cu cadouri la scoala la profesori mai mult decat un buchet de flori si o cutie de bomboane si acestea la ocazii deosebite

 

- Strangerea de bani pentru scoala trebuie facuta organizat prin comitetul de parinti (PTA, Parent Teacher Association cum este in alte tari). Mod organizat implica ca strangerea de bani si cheltuirea lor se face in mod transparent. Comitetul de parinti nu are voie sa pretinda bani si de obicei trebuie sa se autofinanteze prin diverse actiuni de stragere de fonduri (de exemplu: cake day in care mai multi parinti aduc prajituri de casa la scoala si banii stransi se varsa in contul comitetului de parinti

 

- Nu sunt de acord cu strangerea de bani pentru o anumita clasa. Banii trebuie sa fie stransi pentru toata scoala. Adica o clasa cu "parinti cu/de fitze" nu trebuie sa beneficieze "de fitze".Se creaza tensiuni intre clase, elevi, invidie, etc.. Deci FONDUL CLASEI este o prostie si trebuie sa fie maxim FONDUL SCOLII.

 

- Cand eram elev aveam in clasa 2 colegi a caror parinti erau toata ziua la scoala cu cadouri pentru profesori. Eu eram cel mai bun din clasa la fizica si eram singurul care lua 10 pe merit (aveam un profesor foarte drastic care nu dadea 10 decat foarte rar). Alaturi de mine lua 10 o fata a carei mama alimenta cu KENT pe profesorul respectiv. Chiar daca aveam 12-13 ani, tot intelegeam ca nu este corect!

 

Militez pentru eliminarea SPAGII la toate nivelele! Medici, Profesori, functionari publici, si evident politicieni, parlamentari, etc. Credeti-ma pe cuvant ca este si o usurare psihica pentru cei care dau spaga pentru ca deseori nu sti cat sa dai. Stiu, o sa spuneti: profesorii sunt platiti prost! Raspunsul este: DA, atunci hai sa legalizam spaga prin taxe si impozite care sa ajunga direct la ministerul invatamantului si nu in buzunarele partidelor si politicienilor.



#32
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:37

Alinuk, mentalitatea nu se schimba cu liste. E un proces incet si de durata, dar...se intampla.

Din pacate se schimba in sensul prost. Omenii sunt tot mai putin OAMENI, tot mai interesati de bani si mai putin interesati de valori morale. Exista un trend spre degradare, care nu se modifica daca nu se iau masuri la nivel de autoritati.

#33
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:44

Si inca ceva: urasc ipocrizia! Fondul Clasei este o practica veche de cand lumea si se poarta la scara larga! La fel si cadourile pentru profesori, strangerea de bani de 8 marie, etc. Toata lumea stie!

 

Acum ca a iesit scandal vad ca cei de la minister ridica din umeri si se dau de toti peretii "vai de mine si de mine", "cum se poate asa ceva". La fel si directorii scolilor care spun ca "aceste practici/comportamente nu au ce cauta la noi in scoala" Mai sa fie! Pai nu v-ati gandit sa puneti aceste conditii in statutul scolii si in contractul de angasare? Da sa verificati la intalnirile cu parintii daca profesorii pretind asa ceva? Ce parere aveti de sondaje anonime printre parinti? Organizati asa ceva? Are scoala formulare de feedback?



#34
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:45

Edit: Deceneus: Autoritatile au aceeasi mentalitate ca si restul populatiei. In plus mai au si motivatia banului si deci nici un interes sa se schimbe ceva. Populatia trebuie sa voteze cu cap pentru a alege "autoritati" mai aproape de ce vor ei si populatia trebuie sa ii traga la raspundere pentru ce fac.

 

Nu cred ca mentalitatea se schimba in sensul prost, doar ca dureaza, eu un proces trans generational si multi dinozauri trebuie sa dispara pentru a face loc unui curent nou.

 

Eu vad aici, pe DC cum se schimba lucrurile, cum oamenii se agita sa implice societatea, sa schimbe legi, se intereseaza de psihologia copilului dincolo de "eu te-am facut, eu te omor", se preocupa de educatia copiilor pe toate planurile, si se opun datului de spaga la scoala sau la medic sau aiurea. Gheata e sparta si incet-incet o sa vina si primavara.


Editat de Alexia27, 10 ianuarie 2014 - 10:46 .


#35
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:46

voi ati sesizat nuanta subtila din mesajul minstrului invatamantului ? a spus ca (citez aproximativ din memorie) : este ilegala existenta si administrarea fondului clasei si/sau al scolii de catre cadrele didactice. cu alte cuvinte, daca acesti bani sunt stransi si gestionati de un parinte, totul e perfect legal. eu cred ca aici e chichita care permite strangerea acestor fonduri in gradinite, scoli, licee.

eu am cotizat destui bani de cand a inceput scoala : bani pentru fondul clasei, bani pentru fondul scolii, bani pentru plata paznicilor. sumele sunt modice, dar inmultite cu numarul total de copii care frecventeaza aceasta scoala (care functioneaza in doua sedii), rezulta niste sume impresionante.

fac un calcul simplu. daca la clasa pregatitoare invata aprox 200 de copii, iar pentru plata pazei se strang 30 lei pe semestru (de la fiecare copil), rezulta ca numai de la clasa 0 se strang 6000 lei intr-un semestru (saizeci milioane lei vechi), ceea ce inseamna 250 lei pentru fiecare paznic, lunar (sunt 4 paznici, cate doi la fiecare sediu, pe doua schimburi). repet, asta doar pentru copiii care invata la clasa 0. daca luam in calcul numarul total de copii (de la clasa I pana la a 8-a), sumele adunate sunt mult mai mari. pai firma aia de paza ce salarii plateste paznicilor, ce tarife a negociat cu scoala ??? se vede treaba ca aceasta firma de paza incaseaza extrem de usor niste bani frumosi.



#36
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 10:58

din pacate din fondul clasei si al scolii se iau de multe ori lucruri utile, ptr care nu exista bani la bugetul local (care da bani scolilor) - sapun, detergenti de spalare, markere pentru tabla sau creta, etc.

parerea mea.



#37
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:00

La noi, nu exista fondul scolii.



#38
ankutzy

ankutzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:03

     Am avut deseori discutii din acestea -dam sau nu cadouri la invatatori si profesori. Eu momentan sunt linistita. Fetita mea inca nu a inceput gradinita. Dar cand va incepe nu voi da cadouri=spaga. Nu mi se pare normal. Nici eu nu primesc asemena cadouri de la servici nici macar de Paste sau Craciun nu primesc prima. De ce cadrul didactic trebuie sa primeasca? Nu sunt si ei angajati ca si mine? Am primit un raspuns cum ca sunt niste draguti cu copiii si profesionisti in educarea copiilor. Mi se pare normal, pentru educarea copiilor s-au pregatit. Daca nu le convine ce fac si ce salariu au sa se angajeze in alta parte. Este frumos ca la un sfarsit de an sa primeasca flori si de 8 Martie. De 1 Martie un martisor nu un lantisor de aur. Dar de ce cadou de craciun? Inca sunt copii si noi nu stim? Sa-i ia familia cadou nu o clasa de copii ca pana la urma primesc cadouri din partea copiilor chiar daca parintii dau bani in numele lor.

     Cand eram eu copil nu dadeam decat flori la scoala. O singura data recunosc am dat un carton de oua in ras unei profesoare de franceza la sfarsitul clasei a VIII-a. Sa spun si de ce. Cand eram in clasa a II-a tata era sa dea cu masina peste fiul profei de franceza cand a iesit din curte. Fiul s-a speriat cand s-au deschis portile si s-a aruncat in spatele masinii, era pe bicicleta. De atunci profa mi-a dat numai note mici la franceza si in fiecare an din clasa a II-a pana in a VIII-a am luat numai premiul II. Din clasa a V-a am avut-o si ca diriginta. Ma urmarea peste tot. Cand am terminat generala si am luat la liceu m-a chemat la ea sa ma felicite ca am intrat prima pe liceu. Atunci  m-am dus cu un carton de oua in semn de "multumire" ca m-a educat cu toate ca la admiterea in  liceu nu mi-a trebuit limba franceza. Cartonul de oua l-am dat ca spaga pentru tot ce mi-a facut in 7 ani petrecuti alaturi de ea.

      Cu fetita mea nu voi mai face asa ceva. Ma voi duce din primul an cu ouale si i le voi pune in cap la profesoara care nu recunoaste meritele si tine fetita "intr-un colt".

      Am auzit ca la scoala de sector unde suntem obligati sa mergem ca asa spune statul se dau cadouri de exemplu: cuptoare cu microunde, bijuterii din aur, vesela din Venetia, leptopuri, tablete, telefoane, chiar si mobila de dormitor.

     Sper sa se schimbe ceva pana ajungem noi la scoala ca eu sigur voi fi renegata de parinti si profesori asa cum a fost si  o mamica de aici din comunitate Elyda.

     Trebuie sa se schimbe ceva. Daca noi parintii nu zicem nimic si nu facem nimic, tara va merge din rau in mai rau cu invatamantul. Trebuie sa ne mobilizam si aceste "cadouri" sa inceteze mai ales cand la mijloc se afla un copil nevinovat.



#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:03

la noi fondul scolii inseamna bodyguard + monitorizarea video.



#40
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:04

din fondul clasei se iau consumabilele mentionate de roxana. fondul scolii este inmanat conducerii, cica este folosit pentru mici reparatii, renovari...da, da, si marmota invelea ciocolata...





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -