Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#181
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 13:46

 Este vorba de Austria, nu Romania.

Nu cunosc legislatia austriaca ce-i drept insa conform a celor scrise de tine eu X (turist sa zicem) nu am voie sa filmez in spatiul public ceea ce sunt rezervat ca ar corespunde legislatei. Gresesc?



#182
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:00

Marius nu discutam despre obligatii..ci despre dorinta parintilor de a se implica spre binele propriilor copii.

 

Lucia nu s-a scris nicaieri ca monitorizarea sa fie in controlul scolii. Cred ca se poate gasi o solutie (un contract de confidentialitate cu reprezentanti ai parintilor, cu membri din conducerea scolilor, inspectoratelor, ministerului, etc) astfel incat sa nu detina control o singura persoana, institutie.


Editat de alinuk, 11 ianuarie 2014 - 14:01 .


#183
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:08

Multe scoli nu au sali de festivitati. Sala de clasa e prea mica sa incapa copii+parinti si sa se si desfasoare si atunci se inchiriaza diverse spatii (sali de spectacol, sala de restaurant, loc de joaca) care costa. Si noua ni s-a intamplat atat la serbarea din clasa 1 cat si la banchetul de sfarsit de a 4a. Am hotarat noi parintii si am inclus in cost de la inceput si aceste cazuri. Invatatoarea s-a supus alegerii noastre.

#184
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:11

Nu cunosc legislatia austriaca ce-i drept insa conform a celor scrise de tine eu X (turist sa zicem) nu am voie sa filmez in spatiul public ceea ce sunt rezervat ca ar corespunde legislatei. Gresesc?

 

 Noi am expus situatia si am vorbit despre o camera de supraveghere, care sa filmeze on motion tot ce se intampla in parcare, non stop.Probabil ca sunt aspecte diferite ale legii, in functie de circumstante. Si raspunsul, asa cum am scris initial, a fost dat de doua oficialitati distincte si au avut aceeasi parere.



#185
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:13

Cu afterul mai apare cel putin pt scolile f cautate problema lipsei spatiului. Au ajuns sa faca grupe O dupamiaza, sa faca 3 serii cu scurtarea orelor, sa faca o singura ora de sport in sala de sport iar cealalta in clasa... ca sa nu mai zic de numarul mare de elevi intr-o clasa. E bun afterul daca sunt conditii. Mai apare si problema mesei. Unde si ce mananca copiii astia?

#186
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:13

Marius nu discutam despre obligatii..ci despre dorinta parintilor de a se implica spre binele propriilor copii.

Ok daca nu discutam de obligatii atunci toate afirmatiile care au acest cuvant inclus in ele sunt sau devin nule. Si am citit multe astfel de afimatii. Scoala este obligata sa, caserita este obligata sa, cadrele sunt obligate sa.... etc etc



#187
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:15

 Noi am expus situatia si am vorbit despre o camera de supraveghere, care sa filmeze on motion tot ce se intampla in parcare, non stop.Probabil ca sunt aspecte diferite ale legii, in functie de circumstante. Si raspunsul, asa cum am scris initial, a fost dat de doua oficialitati distincte si au avut aceeasi parere.

Problema mea este de principiu de drept. Daca parcarea este spatiu public sau daca este spatiu privat dar este filmata dintr-un spatiu public sunt rezervat in continuare ca ar exista in Austria o astfel de interdictie de drept. Dar este opinia mea generala.



#188
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:29

Alinuk, am inteles.

 

Anya, pe vremea mea nu se inchiria nik. Toate serbarile se tineau in incinta gradinitei, scolii. nu exista sali de sport dc sala de clasa este neincapatoare? Restaurant? omg! ce ma asteapta?  Eu intelesesem ca era vorba de necontributie la spaga ac a rezultat neparticiparea copilului la serbarile respective. Asta si pt ca invatatoarea spagara clantanea ca e un favor serbarea, ca depunea un efort considerabil ca sa pregateasca loazele de copii pt serbare. 

In acest caz, dc parintii isi doresc un alt spatiu, cu mai mult confort, nu vad de unde sa isi permita educatorii sa interzica oricui ceva, din moment ce altii au suportat cheltuielile? 


Editat de lucialu, 11 ianuarie 2014 - 14:33 .


#189
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:35

Problema mea este de principiu de drept. Daca parcarea este spatiu public sau daca este spatiu privat dar este filmata dintr-un spatiu public sunt rezervat in continuare ca ar exista in Austria o astfel de interdictie de drept. Dar este opinia mea generala.

Marius, in UK despre CCTV sint o serie lunga de legi  si cum sint datele protejate , cazul cind se pot folosi si de catre cine.

De exemplu esti obligat prin lege sa pui afis mare ca ai CCTV in functiune, iar e lege cine se poate folosi de ele.....daca eu consider ca tu cu CCTV-ul tau imi "calci" mie spatiul "meu" privat  si am dreptate...tu primesti amenda, etc.......

 

CCTV din parcari se pot vedea numai in cazuri speciale....nu asa ca am eu chef, etc ....pentru spatii publice din nou sint reguli.

 

din cite am inteles eu in Austri vroia sa-si puna in fata casei .....deci putea sa-i incalce spatiul privat al vecinului.



#190
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 14:41

Si noua ni s-a intamplat atat la serbarea din clasa 1 cat si la banchetul de sfarsit de a 4a. Am hotarat noi parintii si am inclus in cost de la inceput si aceste cazuri. Invatatoarea s-a supus alegerii noastre.

 

 

Pe mine asta m-a distrat tare de tot....cum mai banchet in clasa a 4-a.  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Pe vremea mea era serbare la scoala si participau toti copii, chiar daca aveau bani sau nu.

 

Au avut si sampanie si DJ?  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Mai urmeaza sa aiba lap dancing la 'banchetul de absolvire' al gradinitei.

S-a intors lumea cu fundul in sus.





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -