Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC

scoala

436 raspunsuri la acest subiect

#161
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 10:14

Intreba cineva de ce Mos Nicolae. Pentru ca am considerat ca Mos Craciun e in vacanta si vine acasa. Noi ne-am jucat de-a Mos Nicolae pt ca e in timpul scolii.

#162
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 10:19

Alinuk, putem sa scriem si o carte cu povesti frumoase. Amintesc aici doua din educatoarele baietilor mei, una din invatatoare despre care am aflat ca platise din salariul ala mic pt ca un baietel parasit de parinti sa mearga in excursie, care facea gratis meditatii la scoala cu cei care aveau diverse lacune...

#163
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 11:04

nb, Alinuk, in manifestul doamnei invatatoare, aceasta afirma ca sunt cazuri rare de coruptie in invatamant. Pe mine m- a pierdut de aici, pt ca de fapt e un fenomen intins pana in institutiile private de invatamant, de la gradi la facultati. Identic si in cele ce tin de sanatate, multe magarii in cabinetele asa zis private. 

Ei, profesorii, trebuiau sa sara de 5 m in sus ori de cate ori aveau cunostinta de fapte de coruptie in sanul invatamantului, era cea mai buna dovada de demnitate si de buna credinta. Acum, trenul plecase.



#164
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 11:17

Lasa ca despre icoane d-astea vorbeste gandul destul. Prefer mai degraba sa vorbim despre profesori si educatori extraordinari pe care ii cunoastem noi personal nu care apar la ziar...

 

La noi s-au marcat ambii mosi. Niciunul nu e in vacanta si amandoi si-au facut simtita prezenta in decembrie. Nu mai zic ca si-au facut-o si acasa. Pentru mine luna decembrie e un dezastru financiar! [smulgpar]



#165
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 11:17

Lucialu...  si eu spun ca sunt multi oameni de omenie si demni de toata isprava!!

 

Pentru ca realitatea mea... e si asta! Cunosc multi, aleg sa interactionez mai mult cu acestia ...decat cu restul.

Atunci cand pot, evit intersectia cu cei cu care nu sunt in acord si nu rezonez. 

Din pacate (pentru oraseni si din fericire pentru copiii pt care preda acum), in cazul acestei profesoare inteleg ca a fost nevoie sa plece... intr-un colt de sat nestiut de multi dintre noi pana acum.

 

Asta nu ii exclude pe cei ca doamna Blandu... chiar daca unii dintre noi nu ii cunosc direct.

 

[flo2]

 

Indemnul meu e sa incercam sa ii scoatem la lumina pe oamenii de valoare, sa ii sustinem si sa nu ii lasam inghititi de sisteme bolnave.

 

Precizez ca nu cunosc direct cazul din Gandul, nu am facut documentare despre el... e o poveste spusa de altii.

Dar noi putem sa vorbim despre oameni cu care noi am interactionat, cu care avem propria experienta...asa cum a zis Filofteia, eu, Anya... caci iata! Sunt!


Editat de alinuk, 11 ianuarie 2014 - 12:53 .


#166
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 11:22

si eu .. am sentimentul ca povestea din Gandul e usor exagerata

Cred ca profesoara aceasta a avut ea motivele personale pentru a se retrage acolo si a parasi o viata traita pana in jur de 30 de ani

(dar nu asta e subiectul principal)



#167
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 12:33

20 de lei pe an este o suma rezonabila, dar la scoala unde a invatat fie-mea, se cereau 150 de lei de copil. Inmultit cu 1000 de copii, iese o suma astronomica. Iar scoala nu avea curtea asfaltata, fiind plina de gauri mari.

150.000/an este o suma astronomica?  [:)]  Atata castiga in medie un salariat pe an,  nu o institutie



#168
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 12:49

Eu nu cred ca parintii ar sta non stop sa priveasca ce fac copiii.

Eu una nu as face asta. Si ca mine, cred ca multi nu ar avea timp.

 

Cred ca doar simpla prezenta a camerelor - fara sa fie urmarire de bigbrother - ar regla multe din "ciupelile si polemicile" gratuite... cum ar fi durata orelor, a recreatiilor, tonul tuturor...etc

Dar nici nu ai de unde sa confirmi ca nu o sa vin eu "Gheorghe" sa-i trag una la fiu-tau ca "s-a uitat urat" la fiu-meu Gigel si a vazut nevasta-mea  Frosina si mi-a spus aseara cand era prietenul meu de am crezut ca o sa-mi crape caul de rusine. Auzi tu sa se uite urat la Gigel ....



#169
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 12:58

Ambele raspunsuri au fost negative, nu ai voie sa filmezi cu o camera video constanta intr-un spatiu public, in care altii au aceleasi drepturi ca si tine si nu e proprietatea ta privata.

Ciudat.

Legislatia este exact pe dos.

Ai voie sa filmezi/pozezi:

1. un spatiu public

2. dintr-un spatiu public

3. in spatiul tau privat

4. din spatiul tau privat

5. intr-un spatiu privat daca ai acordul proprietarului

6. dintr-un spatiu privat daca ai acordul proprietarului.



#170
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 13:00

Alinuk, eu nu zic ca nu e si asa. Dar socoteste tu, numa din unicul material cu duamna ceea, cum le vorbea parintilor respectivi si cati erau de " uns" de catre acestia, numa asa la un calcul simplu, ia vezi din unitatea respectiva cati se infruptau din buzunarul parintilor? Tu crezi ca s- au atins asemenea culmi deoarece coruptia e rara in invatamant?

 

Eu inca sunt socata de cum s- au desfasurat lucrurile dupa, aka ea si- a vazut de lucru bine merci, incaltea tupeu: i- a trimis mamei respective un email, in. care toate erau bune pe principiul ce a fost sa fie dat uitarii, iaca eu mi- s duamna si nu tiu la suparare. Astia de care tinea sa puna lucrurile la punct, zic ca parintii au avut de fapt initiativa ca sa dea, rezultat in urma anchetei desfasurate, ea doar nu era multumita de cat dadeau parintii. Eu inca ma minunez ca nu a fost in grupul ala de parinti unul care sa reactioneze prompt si in mod direct, nu sunt adepta, dar ma mir ca dupa ce speach- uri le tragea dascalita si faptul ca si- a permis sa pedepseasca un copil pt lipsa la apelul cotizarii din partea parintilor( fapt mentionat in treacat peste tot )  toti s- au controlat atat de bine si de indelung, incat dc nu facea mama respectiva demersul extrem de civilizat, cine stie dc transpira vreodata ceva? Asta zice ceva...Si atunci? In plin scandal, care tinde sa se stinga cu toate dovezile strigatoare la cer, tot parintii sa aduca floricele invatamantului romanesc? Astia, " bunii" unde sunt cand colegii lor comit infractiuni?

Ft bine a punctat Alizee si nu numai, insa vad ca multi nu sesizati ca nu e ok sa se dea, oricat, atat timp cat se bifeaza toate sarbatorile dedicate copiilor cu precadere.


Editat de lucialu, 11 ianuarie 2014 - 13:03 .




Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -