Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#1
Anusca81

Anusca81
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 14:56

Buna ziua,

Am deschis acest subiect deoarece imi voi inscrie anul acesta fetita la clasa pregatitoare (asta daca trecem de testul psihisomatic).

Sunt mamici care inscriu copiii anul acest la clasa pregatitoare?

Si copii ce trebuie sa dea testul psihosomatic?

 

Ma gandeam ca putem face schimb de informatii.

Am citit azi ca inscrierile se vor face mai devreme decat anul trecut, adica in februarie-martie.

Ce nu mi-e clar inca este: cand se da acest test faimos?



#2
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:14

De obicei testele psihosomatice se dau cu 10-14 zile inainte de inceperea inscrierilor. Se organizeaza centre de testare in gradinite (nu in toate, cam un centru/cartier (zona) care testeaza copiii din 3-4 gradinite apropiate ca locatie) si in Centrele de Resurse de pe langa Inspectoratele scolare judetene sau de sector (vad ca esti din Buc.). Pentru informatii clare tot metodologia de inscriere e baza. Trebuie urmarite site-urile edu.ro si cele ale inspectoratelor scolare.

 

Si fetita mea intra anul acesta la scoala dar noi nu vom da testarea, va avea 6 ani impliniti deja in septembrie.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:35

pentru anul scolar 2013-2014 au dat testarea copilasii care nu implineau 6 ani pana la data de 31.08.2013 inclusiv.

inscrierile s-au facut la inceputul lunii martie. deci testarile se vor da [probabil in februarie.

pot sa-ti spun doar ca, in anumite situatii, unele mamici au regretat ca si-au inscris copiii la clasa 0, ma refer la cei care puteau sa mai stea un an la gradinita pentru ca nu aveau 6 ani impliniti la 31 august.

decalajul de varsta isi va face simtita prezenta pe parcursul anilor de studiu si in functie de cerintele invatatoarei/scolii. la fetita mea in clasa sunt copilasi care au implinit 6 ani dupa inceperea scolii, iar altii au implinit deja sau urmeaza sa implineasca 7 ani in curand. invatatoarea a spus ca se vede clar diferenta. un an de zile conteaza enorm in dezvoltarea copilului. cei mici obosesc mai repede, se concentreaza mai greu, nu au acelasi bagaj de cunostinte si abilitati in comparatie cu cei mai mari cu aproape un an, samd.

asa ca, daca nu doresti sa prinzi o anumita invatatoare sau scoala toamna asta, mai bine amani inscrierea pentru anul scolar urmator.

e doar o parere, tu stii cel mai bine ce alegere e potrivita pentru fetita ta.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 15:46

Sunt mamici care inscriu copiii anul acest la clasa pregatitoare?

Si copii ce trebuie sa dea testul psihosomatic?

 

sunt o multime [:)]

 

deocamdata nu s-a afisat nimic oficial, probabil ca la inceputul lui februarie se vor sti mai multe detalii.



#5
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 17:41

Anul trecut evaluarea a fost in aprilie, cam in acelasi timp cu inscrierile la scoala.

In Bucuresti de exemplu a fost un centru de evaluare pentru fiecare sector. Daca aveti rabdare sunt subiecte in arhiva cu intrebarile din anii trecuti.

 

Probabil depinde si de invatatoare, dar experienta noastra cu clasa zero este una pozitiva. Nu avem teme, la scoala sta 3 ore jumate, au si educatie fizica, muzica si miscare deci nu stau doar in banca tepeni. Nici noi, nici copilul nu regretam decizia.



#6
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 16:00

Buna!

 

Si fetita mea cea mica va merge anul asta la pregatitoare si va da testul  Ma bucur ca s-a deschis subiect, il pandeam de ceva vreme :).

 

Voi mergeti la scoala de circumscriptie sau la alta? Noi la alta, unde e si sora ei (acum clasa a III-a).

 

rox bine te-am regasit! 



#7
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 16:19

Si fetita mea va merge la clasa zero in 2014. Ea va implini 6 ani in noiembrie. Nu stiu deloc daca sa o inscriu sau nu in clasa zero.

La noi la gradi, educatoarele i-au dus pe copii in vizita la scoala de care apartinem,(sunt cladiri alaturate) si le-au prezentat doamnele invatatoare care anul acesta inchid clasa a 4-a. deci care ar trebui sa-i preia in clasa zero. 

Copila mea a fost incantata dar.... inca mai ezit. Am intrebat si de evaluare, unde se face si am primit raspuns ca anul trecut s-a facut chiar in incinta gradinitei. Nu se stie anul acesta cum va fi.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 00:48

Si fetita mea cea mica va merge la cls 0 in toamna. Sora ei este cls 0 acum, anul asta.

Cea mica abia asteapta sa fie la scoala cu sora ei.

O sa fie nevoie de evaluarea aceea, la sora ei nu a fost nevoie (facea 6 ani in iulie, ce mica va face 6 ani in noiembrie), asa ca va trebui sa vad cum e cu evaluarile astea, ca nu am experienta, nu stiu mersul, neavand nevoie anul trecut. Insa alti parinti cu copii nascuti dupa 31 aug, au zis ca este ok evaluarea asta, au fost intrebari normale pt varsta lor, nimic complicat.

Altminteri, la fata cea mare am fost si sunt multumita de cls 0, s-a acomodat bine, totul este ok, ii place...


Editat de monicabo, 11 ianuarie 2014 - 00:51 .


#9
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 11:43

Am trecut prin inscrierea la scoala de doua ori in ultimii 2 ani si nu a fost un proces usor pentru noi, chiar daca nu am dat evaluare niciodata copiii mei fiind anscuti in mai amandoi. Sfatul meu pentru voi este sa panditi aparitia normelor metodologice pentru inscriere si sa le cititi cu atentia ca va ajuta mult. Mai departe veti sti ce aveti de facut. Bafta!



#10
MBAnka

MBAnka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 16:00

aveam eu intrebarile de la testare, le caut imediat. Oricum, simple, adaptate varstei




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -