Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRO si CONTRA recoltarii de celule stem

celule stem cordon ombilical maduva spinarii boli rare boli genetice

11 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 17:18

Atunci cand am nascut-o pe Elisa...nici nu se punea problema de asa ceva... nici nu stiu daca la noi existau institutii care sa se ocupe de recoltarea de celule stem la nastere... Cand l-am nascut pe Tudor, dilema a parut, cred, de la primele vizite la medic, cand, asteptand pe holuri devenisem fara sa vreau consumator de publicitate - pliante, postere, etc. plasate strategic in locurile cele mai des frecventate de viitorii parinti. La un moment dat am fost tentata de oferta, apoi am spus NU. Decizia mea s-a bazat pe informatiile (putine, ce-i drept, dar zic eu obiective), pe care le-am cules din diverse surse. Nu regret, dar nici nu ii judec pe cei care investesc intr-o astfel de procedura, ma intreb insa cum ar fi ideal... sa recoltam sau nu celule stem la nasterea bebelusului?

 

Va invit la o dezbatere pe aceasta tema, bazata pe experiente personale, pe documentarea fiecaruia si pe opinii proprii, pentru ca, in fond, decizia ne apartine...



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 18:21

am deschis eu nu demult un subiect pe tema asta...

http://comunitate.de...-celulele-stem/

 

desi pana in al 11-lea ceas eram contra recoltarii, in ceasul al 12-lea am recoltat. s-a intamplat ceva care m-a pus pe ganduri si m-a facut sa-mi schimb decizia.


Editat de Ramonika, 08 ianuarie 2014 - 18:21 .


#3
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 19:18

Foarte bun subiectul.
La primul copil am recoltat. De ce-am facut-o? Pentru ca ma "bantuia" din umbra o intrebare "Si daca se intampla la noi si nu am prelevat atunci cand puteam s-o facem?". Cred ca marea majoritate a viitoarelor mame trec prin indoiala asta, daca sa recolteze sau nu. Mai ales ca traim intr-o lume poluata, invadata de E-uri, coloranti, potentiatori de aroma,etc., si din pacate nu prea mai conteaza gena cu atatia factori nocivi.
La cel de-al doilea copil nu am mai vrut,am zis ca avand in vedere ca ponderea (destul de mica )a compatibilitati exista,atunci este suficient. Insa cei de la celule au fost mai "smecheri" si au venit cu o oferta, care din nou m-a pus pe ganduri si m-a facut din nou sa ma gandesc la aceeasi chinuitoare intrebare "Pentru suma asta sa nu-mi protejez eu copilul,daca o sa avem nevoie si o sa regretam ca nu am semnat contractul?".
Consider ca da,cele mai multe sunt doar o afacere,dar cand te uiti in dreapta si in stanga si vezi atatea boli si probleme,apare intrebarea "Si daca...?..."
Cei cu care avem cele doua contracte,din cate am urmarit de-a lungul anilor au salvat cativa copii cu celulele stem. Ca daca este sa vorbim de costuri aici este un adevarat tavalug,dar macar ai celulele...
Ce mi se pare marketing, sunt mai nou pachetele dintre care poti "lejer" sa alegi,la costuri direct proportionale.

#4
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 19:32

Eu fiind mama unui copil cu dizabilitati tot timpul m-am intrebat daca as fi avut recoltate celulele poate as fi reusit sa il fac bine . Cu timpul am intalnit mamici cu copii speciali care aveau recoltate celulele si nu le-au ajutat la nimic . 

Nu spun ca nu ar fi folositoare poate , depinde de probleme si de boala . 

Inca ma intreb daca era mai bine sa am celulele dar nu sunt asa sigura ca m-ar fi ajutat . Bucata din creier lipsa nu cred ca mai putea fi inlocuita . 

 

 



#5
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 20:12

DyanaM imi pare rau sa aud asta!
Din pacate, nu ai de unde sa stii cum evolueaza medicina si cum o sa se foloseasca si la ce fel de boli aceste celule stem, asta nu inseamna ca nu vor continua cercetarile fara ele,nici pe departe. Nu stii ce ne rezerva viitorul din punct de vedere al descoperirilor medicale. Ultimul caz citit de mine legat de celule stem de la firma respectiva a fost la un copil cu paralizie cerebrala. Insa mai are mult de recuperat si niciodata nu o sa fie de 100%.

#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:20

In 2008, cand am nascut eu, suma care mi-a trecut fugitiv pe la ureche a fost de 3.000 de lei. Nu am idee ce includea (kitul? manopera? pastratul in strainatate?) si n-o aveam oricum.



#7
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 03:03

Hmm, din cate stiu celulele recoltate aveau valabilitate limitata, apoi nu-ti garantau ca pot recolta indeajuns cat sa poti folosii in caz de nevoie, parca tinea de indemanarea recoltatorului. Oricum, eu nu am avut decizie in chestia asta, faptul ca am fost infectata cu AgHBs a decis lucrurile pentru mine. Nu pot decat sa sper ca pruncii mei nu or sa aiba nevoie de asa ceva.



#8
crinusofia

crinusofia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 august 2014 - 14:15

Atunci cand am nascut-o pe Elisa...nici nu se punea problema de asa ceva... nici nu stiu daca la noi existau institutii care sa se ocupe de recoltarea de celule stem la nastere... Cand l-am nascut pe Tudor, dilema a parut, cred, de la primele vizite la medic, cand, asteptand pe holuri devenisem fara sa vreau consumator de publicitate - pliante, postere, etc. plasate strategic in locurile cele mai des frecventate de viitorii parinti. La un moment dat am fost tentata de oferta, apoi am spus NU. Decizia mea s-a bazat pe informatiile (putine, ce-i drept, dar zic eu obiective), pe care le-am cules din diverse surse. Nu regret, dar nici nu ii judec pe cei care investesc intr-o astfel de procedura, ma intreb insa cum ar fi ideal... sa recoltam sau nu celule stem la nasterea bebelusului?

 

Va invit la o dezbatere pe aceasta tema, bazata pe experiente personale, pe documentarea fiecaruia si pe opinii proprii, pentru ca, in fond, decizia ne apartine...

am mai scris la un subiect asemanator, tot aici, de ce am ales sa prelevez sangele din cordonul ombilical. Poate ca intr-adevar momentan nu exista minuni facute pe baza lor, poate ca nu exista medicamente si tratamente sigure, cu exceptia a foarte putine, insa am incredere ca in cativa ani ramura aceasta a medicinii se va dezvolta enorm. Deja au aparut progrese in testele facute privind recuperarile rapide in cazul unor paralizii ale coloanei sau in refacerea tesutului inimii. Este imposibil ca mai devreme sau mai tarziu sa nu apara si alte solutii pe baza celulelor stem. (fara reclama ma rog - mesajul a fost sters in continuare pentra ca este spam) ...



#9
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 18 august 2014 - 07:45

Selene, nu e chiar asa.Asta e doar ce ai auzit fugutiv, daca studiai vedeai ca alta e situatia.

Eu am recolat in 2008. Erau atunci doar 2 firme de recolarea: CBC si una in bucuresti. CBC erau 3600 lei, bucurestiul undeva la 4000 dar banii inainte. Am ales sa recoltez cu CBC pentru ca dadeam banii dupa recoltare si dupa ce validau rezultatele... si in rate... am platit in 3 rate suma de 3600 lei si anual cam 120 lei depozitarea.

Atunci a fost un efort financiar dat am fost convinsa ca fac bine... Acum nu mai sunt asa convinsa ca pot fi folosite. Dar cine stie??? Si da, functie de cantitatea recoltata pot fi folosite pentru un anumit nr de kg (noua nea iesit ca pentru 42, cam asa)

 

La al doilea nu am mai recoltat, nici nu m-am mai gandit.

A ajuns o industrie si asta (ca si vaccinurile), nu mai cred in ele ca sa zic asa. Daaaaaaaaar.. speculeaza o periaoada foarte sensibila din viata noastra si atunci suntem dispusi sa cheltuim mult mai multi bani.



#10
danny_ella89

danny_ella89
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 aprilie 2017 - 14:32

Buna tuturor...eu una am nascut gemeni la sfarsitul lui 2016 si am decis sa recoltez celule stem dupa ce mi a zis o veche prietena medic ca se pot trata multe boli foarte grave. Cum avem in familie antecedente(mama mea a murit de cancer..), am facut si eu acest pas. Am apelat la BabyStem pentru ca si sora mea a fost tot la ei si cu mana pe inima declar acum ca sunt cea mai buna optiune!

 

 





Etichetat si cu celule stem, cordon ombilical, maduva spinarii, boli rare, boli genetice

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -