Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat de bine v-ati cunoscut inainte de a va casatori ?


46 raspunsuri la acest subiect

#41
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 01:06

Michelle, o sa iti dau apa la moara putin...m-am casatorit prima data la cateva luni dupa ce am ne-am mutat impreuna. Era cu mult mai mare decat mine, si totusi, uitand-ma in urma nu dau vina pe diferenta de varsta, ci minciuna deliberata de la inceputul relatiei, ceva ce s-a petrecut fix de cand ne-am casatorit si lipsa lui de interes pentru salvarea relatiei. Ne-am casatorit asa repede ca era vorba ca el sa plece sa lucreze in alta tara (asta era natura jobului- nu e roman) si nu puteam sa merg cu el decat casatoriti legal.

 

M-a mintit de la inceput. Cand el voia sa avem o relatie i-am spus ca eu imi doresc doi copii si stiu ca lui nu ii plac. A insistat ca e de acord, ca si el vrea copii. Abia doi ani mai traziu, cand fetita avea doi ani mi-a spus ca de fapt el spera sa nu se intample si ca el voia ca amandoi sa lucram si sa ne petrecem fiecare weekend in cate o capitala europeana. Am divortat la 7 ani dupa casatorie, desi am inceput sa ma gandesc la asta cand fetita avea 2 luni, la aprox un an dupa cununie.

 

Acum sunt cu cineva de aproape 3 ani (in aprilie facem 3 ani de relatie) si locuim impreuna de aproape 2. Fata mea il cunosate de la inceputul relatiei, dar pana s-a mutat cu noi il stia doar de prieten, si noi aveam grija cand era cu noi sa ne comportam adecvat. Cand ne-am cunoscut, itele cu exul nu erau inca descurcate, si din anumite motive preconizam cel putin doi ani pana puteam sa divortez. Partenerul meu a fost dispus sa astepte astia doi ani, a spus ca eu merit orice asteptare- desi au fost voci din partea amicilor lui care l-au sfatuit sa renunte la mine.Din fericire, o gafa a exului mi-a permis sa pun punct mult mai devreme decat era preconizat [pk]  Cand B s-a mutat cu noi, eu am continuat sa dorm cu fata o perioada, ca si pana atunci, si el a dormit pe canapea, nu am vrut ca ea sa inteleaga ca o alung de langa mine din cauza lui si nici ca taica-su a plecat din cauza lui. Treptat, am mutat-o in camera ei si noi ne-am stabilit in dormitor.

 

Acum o avem pe fata mea de 7 ani, o gaza mica de 7 luni si un bebe pe drum. Imi este aproape si de ajutor mai mult decat ma asteptam. A "adoptat-o" pe fetita mea ca si cum ar fi a lui...el pleaca in miez de noapte sa gaseasca o farmacie deschisa cand e bolnava, el o duce-aduce de la scoala si la activitati cand eu vomit non-stop in pat din cauza sarcinii, altfel la activitati mergem impreuna; el vine la fiecare activitate de la scoala, la zile de nastere, el sta cu noi ore in sir la urgenta cand e cazul...el. "Unchiul" lui, cand a auzit ca sunt romanca m-a etichetat drept "gold digger", si acum mai rad cu al meu si ii spun ca stau cu el pentru bani, drept dovada doar el munceste si eu controlez conturile  [:-)))] 

 

Si XIO, da, un copil aduce un stres in plus in relatie. Nu e vorba ca nu iubesti copilul, evident ca iti dai si viata pentru el, tremuri la fiecare tuse a lui (mai ales la primul copil, lol), dar asta nu inseamna ca nu e stresant. Este. Si daca o relatie nu e consolidata inainte de nastere, exista riscul ca acest stres din primul an sa zicem, sa destrame cuplul. Noi am avut cumva rodajul facut avand-o pe cea mare, asa ca de la inceput toate planurile noastre s-au facut in jurul ei, vacantele orientate pe ea, ne iesit seara, renuntat la activitati si hobby (el, ca eu nu mai aveam de mult)...si totusi, nasterea gazei a adus un stres aditional, pentru  simplul motiv ca nevoile ei sunt permanente si stringente, iar nevoile celei mari nu s-au diminuat. Si timpul, atentia si energia noastra se impart la ambele...cumva in loc de 100% acum trebuie sa dai 150%. SI numai cu intelegere, ascultare, comunicare si multa rabdare se trece peste etapa asta.



#42
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 10:39

La un an dupa ce ne-am cunoscut ne-am mutat impreuna. Petreceam impreuna fiecare weekend, cu fiica-mea cu tot. El nu are copii.

Suntem de aproape 6 ani impreuna. Daca-l cunosc? cred ca da, insa mai sunt momente cand ma surprinde enorm. Un proverb spune ca vei cunoaste un om abia dupa ce ai mancat cu el un sac de sare. Noi am mancat doar jumatate  [:D]

E un om de familie extraordinar, e fidel, comunicam fantastic si suntem amandoi foarte sociali. Avem o viata sociala foarte activa, radem impreuna mult, muncim mult si amandoi avem suflete curate. M-a ajutat enorm cu fiica mea cand era in scoala, facea lectii cu ea weekenduri intregi, se implica foarte mult.  

Am incetat sa ma mai gandesc la eternitate in ceea ce priveste relatia, ci ma bucur de perioada cand suntem impreuna, fara sa-mi fac planuri mari pe termen lung. Am fost casatorita si eram 100% convinsa ca este pentru vecie. Despartirea m-a zdruncinat si durut atat de mult, ca mi-am jurat ca o sa-mi las mereu o portita mica in caz ca.

Nu stiu daca ne vom casatori vreodata, suntem amandoi independenti financiar, copii nu mai vrem si amandoi stim ca o relatie nu depinde de-o hartie. Timpul o sa hotarasca...



#43
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 12:57

foarte frumoase si emotionante povestile voastre  [flo2]

 

eu l-am cunoscut pe sotul meu cand aveam 18 ani, el e cu 4 ani mai mare decat mine. ne-am "cuplat" pe 1 febr 2000, iar in martie 2001 ne-am casatorit, in 2002 l-am nascut pe Alex. anul acesta implinim 13 ani de casnicie, 13 ani cu bune si rele...13 ani in care am fost mult timp despartiti, el fiind plecat prin tari straine, insa relatia noastra a rezistat. pot spune ca ne-am "cunoscut" in decursul anilor, si am invatat sa ne acceptam cu bune si cu rele. nu a fost usor deloc, dar a meritat  [:)]



#44
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 22:29

Noi am fost prieteni 2 ani jumate.  Eu fripta odata cu ciorba suflam si in iaurt.  Am preferat sa astept, ca doar nu era nici o graba.  Mai bine singura si fericita a fost motto-ul meu. Am avut timp si sa il observ, nu numai in relatia cu mine cat si in cea cu cei din jur. De cunoscut nu pot sa spun ca l-am cunoscut mai bine in 2 ani jumate, dar atat mi-a luat mie sa ma hotarasc sa renunt la singuratate de dragul lui. Veneam dintr-o familie de colerici si am vrut o persoana linistita, echilibrata, blanda.  Trebuie sa recunosc acum dupa 10 ani de casnicie ca mi-a intrecut asteptarile si ca sot si ca tata.   



#45
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 22:31

foarte frumoase si emotionante povestile voastre  [flo2]

 

eu l-am cunoscut pe sotul meu cand aveam 18 ani, el e cu 4 ani mai mare decat mine. ne-am "cuplat" pe 1 febr 2000, iar in martie 2001 ne-am casatorit, in 2002 l-am nascut pe Alex. anul acesta implinim 13 ani de casnicie, 13 ani cu bune si rele...13 ani in care am fost mult timp despartiti, el fiind plecat prin tari straine, insa relatia noastra a rezistat. pot spune ca ne-am "cunoscut" in decursul anilor, si am invatat sa ne acceptam cu bune si cu rele. nu a fost usor deloc, dar a meritat  [:)]

 

 

Secretul unei casnicii reusite.  [flo2]



#46
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 00:34

Am locuit impreuna 5 ani, si apoi inca 5 ani casatoriti. Inca suntem casatoriti... n-as putea spune ca suntem fericiti. Nu mai suntem oamenii de acum 10 ani, fiecare s-a schimbat.

Nu cred ca conteaza atat de mult cat il cunosti "inainte" ci cum cresc cei doi impreuna si cum au grija de relatia lor.



#47
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 07:00

Hmm , 3 ore :) , atit ne-a luat , 3 ore . Dar din cauza birocrației am semnat actele doua luni mai tirziu . Au trecut 10 ani de atunci , ne-am descoperit unul pe altul pe parcurs si sincer sincer nici acum nu-mi cunosc soțul îndeajuns si nici nu vreau , este o surpriza plăcută sau ne ;) fiecare zi ...si i-l iubesc cu fiecare zi ce trece mai mult , avem doi copii împreuna , cea mare are zece ani , am făcut-o in alea trei ore :)) Mereu îmi spune soțul ca probabil noi ne știam dinainte de viața asta si de cum m-a văzut m-a recunoscut si pot confirma pt ca si eu am avut același sentiment , parca ne știam dintodeauna si ne-am întîlnit atunci pt a ramine pe veci împreuna , sau cit ne-o fi destinul ..:) nu sunt geloasa nu e gelos , nu mie frica nu-i ie frica , este ceva ce nu pot descrie in cuvinte .. Nimeni nu a avut ceva de zis , nici de rău nici de bine , s-au bucurat pt noi sau s-au întristat , pt ca am avut si noi una alta ...

Eu cred ca orcit ai sta cu o persoana nu o vei cunoaște niciodată pe de-antregu ' si asta pt ca nici omul nu se cunoaște pe sine orcit de diplomat si stapin pe el ar părea ...
Cel puțin in teoria mea dindu-m-a pe mine exemplu .


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -