Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ajutor - Remedii pt metastaze (2)


253 raspunsuri la acest subiect

#11
ceraseluta

ceraseluta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 23:34

Crina,cine te-ar intelege mai bine decat noi,care vom fi trecut prin grozavia asta.Sincere condoleante.Nu-mi fac griji pentru tine.Tu ai credinta si se pare ca nimic pe lumea asta nu ti-ar putea-o zdruncina.De cand "a plecat tata" nu am mai postat nimic,insa am urmarit cu sufletul la gura fiecare deznodamant nefericit de pe aici.Eu ar fi trebuit sa ajung la un medic insa nu am facut-o,acum mai ies din casa mi-am mai revenit financiar.Mi-am distrus singura cariera si familia si chiar si viata.Doua luni am stat numai in casa devenind dependenta de alcool.Sunt cam "sifonata" cei drept dar am gasit un remediu: NU MAI SIMT...orice alt "sentiment" imi provoaca rau si doar asa mai pot supravietui...Daca-ti spuneam "atunci" cum va fi as fi parut rautacioasa...nici acum nu-ti spun multe despre ce va sa vina.Esti un caracter frumos si puternic,inocent si tenace.Nici acum la 4 luni nu am inteles ce este "dincolo" dar daca tu crezi si stii raspunsul nu pot sa-ti spun decat ca mama ta e mandra de tine,nu la fel si tatal meu.
Restul luptatorilor,curaj !!!!

cela(31)

#12
danyalo

danyalo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 11:34

DD sa o ierte pe mamica ta Crina . Orice cuvant e de prisos!
[ruga][:(]
Esti o femeie puternica si vei da din puterea ta celor apropiati care au nevoie(tata... surori...)! Este f. greu dar trebuie sa mergem mai departe... mama nu va disparea... vor ramane amintirile ! Acelea sunt ale tale si nu se sterg!
Ceraseluta
Poate ar fi fost bine sa vorbesti cu noi!
Nu sunt in masura sa dau sfaturi insa ce am citit nu mi-a mirosit a nimic bun! Te rog eu din suflet... esti tanara nu-ti distruge viata!Fa-ti timp si fugi la psiholog!Problema ta are rezolvare!|Am plans efectiv cand am vazut ce ai scris! Si mie mi-a murit tatal( acc. vasc. cerebral)stiu ce inseamna durerea...am in fam. 2 cazuri de cancer(verisoara moarta la 20 ani) si cumnatul de 30 ani care se lupta sa traiasca!PUTEREA ESTE LA TINE!Poti trece peste asta cu vointa!DD sa te ocroteasca!

Despre cumnat...ce sa spun! Ca s-a amanat operatia o saptamana( a racit si nu a vrut sa intre in operatie asa) . Deci: l-a operat marti - a intrat la sala pe la 11,30 si a iesit pe la 19, 30! Nu am fost buni de nimic! Si nimeni nu ne spunea nimic!
Sora mea a reusit sa vb. cu dr-ul care i-a spus ca tehnic a facut tot ce s-a putut( a taiat formatiunile de pe ficat... a scos niste ganglioni... a curatat si pe pancreas... si... acum urmeaza chimioterapia![:(]
El este si acum la terapie intensiva... deoarece a facut 37,9 febra!
E ingrijit bine! Sora mea "doarme" pe un scaun in hol si mai intra pt. 5 min. la el!Sper sa-l dea la salon! S-a trezit ...nu vb. momentan ca e intubat...doar da din cap! Zice ca nu-l doare dar cred ca asta e de la anestezice! De ce atata durere?? CE viata e asta ?? La 30 ani 4 operatii mari pe burta, anus contra naturii, citostatice... E groaznic!Sper doar sa traiasca sa-si vada copilul mare caci i-l adora!Nu mai am cuvinte!
Eu sunt alaturi de voi cu un gand bun/ o rugaciune ! Trebuie sa fim tari!
dany

#13
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 12:06

Cerasela am zambit cand ti-am vazut numele dar m-am intristat cand am citit. De ce nu ai spus nimik? De ce ai stat singura si ai suferit? Eu nu am vrut sa te deranjez caci altfel te-as fi sunat, ti-as fi scris, am vrut sa te las in pace pt ca nu stiam prin ce treci. Nu mai spune ca tatal tau nu e mandru de tine. La fel ca si mine ai facut tot ce era posibil sa faci aici pe pamant. Insa nu faci nimik ca sa ii fie bine acolo unde este. Nu stiu cata credinta ai, in ce crezi si in ce nu insa tu trebuie sa ii usurezi sederea acolo, sa ii inlesnesti drumul catre Imparatia Cerurilor. Roaga-te pt tatal tau, fa ceea ce trebuie facut dpdv religios pt ca numai asa sufletul lui isi va gasi linistea. Si nu te distruge singura. Ai grija de familia care ti-a ramas, ei nu au nici o vina. Daca nu mai esti suparata pe Dzeu, inceraca sa intelegi ca Dzeu nu ne face niciodata rau chiar daca noi asa percepem lucrurile (ce e mai rau decat sa iti pierzi parintii, copii !?). Daca il mai lasa aici probabil ca lui i-ar fi fost mai rau. Eu sunt sigura ca acolo e mult mai bine si nu o spun doar ca sa ma simt mai bine ci chiar cred in asta. Eu nu mai suportam sa o vad pe mama in halul ala, suferind, aia nu era viata. Intr-adevar e greu fara ea dar si stand imobilizata acolo....
Vorbeste cu cineva care te poate ajuta sa intelegi mai bine toate astea, eu nu sunt in masura sa iti explic chiar atat de bine.

Danyalo ii doresc cumnatului tau sa isi revina repede si sa aiba efect operatia asta. Poate situatia ta e cea mai neagra pt ca e atat de tanar si cu un copil pe care trebuie sa il vada. Poate Dzeu va face pt el o minune.

Fetelor trebuie sa gasim undeva puterea de a trece peste. Dar va rog nu o luati pe cai gresite, ganditi-va si la ceilalti sa nu le faceti rau.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#14
mariarusu

mariarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 03 martie 2007 - 23:56

draga Crinuta imi pare sincer rau pt mama ta
si imi pare si mai rau ca nu am vazut mesajul tau pana in seara asta , macar ca verificam de 2 ori pe zi , nu stiu ce a fost in capul meu noroc cu lya altfel.....
as fi vrut sa fiu langa tine -sa te incurajez si sa-ti spun
'' sincere condoleante'', dar nu am stiut ca ati mutat subiectul si va tot scriam dincolo si mai eram si suparata ca nu scrie nimeni nimic.
am presimtit ca s-a intamplat ceva , eu nu stiam ca scuipa singe si ca e mai rau , dar am simtit in adincul sufletului meu ceva , chiar i-am spus sotului meu ''sa vezi ca mama lui crina nu e bine simt eu asa , parca am si visat''
acum cine v-a mai fi viata si sufletul acestui subiect? imi pare asa de rau ......
te rog sa nu ne parasesti , sa ne mai scri ok?
ceraseluta nu am cuvinte , te rog sa iti revi , te rog mult mult, daca te pot ajuta cu ceva te rog sa mai scri , dar ai mare grija de tine
va pup pe toate
adelyna te rog sa-mi trimiti un pm cind ai timp sa imi dai amanunte mama mea are exact aceeasi boala poate ne mai consolam reciproc





#15
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 04 martie 2007 - 23:51

Maria draga, sigur ca nu va parasesc! Imi pare rau ca nu ai vazut subiectul nou, m-am gandit ca e mai usor de urmarit cand sunt pagini mai putine. Da, din pacate s-a intamplat, a trecut deja o saptamana...E greu faraea, cateodata am senzatia ca nu s-a intamplat nimik, ca e acolo acasa si ma asteapta sa vin in vizita. Probabil ca imi va fi din ce in ce mai dor de ea. Sper sa rezistam asa cum am facut-o toti saptamana asta. Dar totul s-a intamplat atat de repede totusi...incat am senzatia ca inca e un cosmar. Am o multitudine de sentimente acum, nici macar nu stiu ce simt.
Va voi ajuta in continoare pe toate asa cum pot, nu voi renunta la subiectul asta pt ca aici m-am mentinut in "viata" ca sa zic asa, m-am hranit cu incurajarile voastre, cu sfaturile, cu gandurile bune.

Va sarut pe toate si scrieti de cate ori va simtiti rau si singure cu boala asta. ajuta intr-adevar sa treci cu mai mult curaj peste toate.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#16
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 04 martie 2007 - 23:55

Mariarusu,mamica mea nu prea vrea sa mai manance,a slabit rau si ma uit la ea cum uneori nu mai suporta durerile.Sufar ingrozitor,mai ales ca o vad in fiecare moment(locuieste cu noi).Eu peste 1-2 saptamani ma pregatesc sa nasc si am fel de fel de stari contradictorii.Daca ma intrebi ce simt in acest moment nu cred ca am un raspuns(o bucurie si o tristete in suflet pe care le traiesc la aceeasi intensitate).E groaznic.
Ma rog in fiecare zi sa se intample o minune .
Multa sanatate mamei tale si tuturor care sufera.

#17
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 05 martie 2007 - 03:54

buna.un alt produs care s-ar putea dovedi cumva util pentru cei care sufera de cancer e Biobran.Fara pretentii de panaceu universal,e un supliment care creste imunitatea...

multa sanatate tuturor si numai bine va doresc!

si eu ma rog sa se-ntample o minune...





Lia&Andrew[foto]

#18
ingres

ingres

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 05 martie 2007 - 22:28

Crinutz, Dumnezeu s-o odihneasca pe mama ta, stiu ce inseamna, si eu am pierdut-o pe mama acum cateva luni. Ea il ingrijea pe Mihai, dar a murit de atata durere...il iubea enorm pe Mihai si suferea foarte mult pentru el. Si eu ma simt pustiita si uneori nu-mi vine sa cred ca nu mai este, si il mai am si pe Mihai bolnav, dar poate totusi...
Te imbratisez Crinutz si iti doresc multa putere!

#19
viana

viana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 06 martie 2007 - 12:02

Crinutz,pling in hohote pt mama ta desi nu te cunosc si nici pe ea nu am cunoscut-o,dar faptul ca de citeva luni urmaresc acest subiect m-a facut sa ma simt aproape de tine.Dzeu sa o odihneasca!Acum sigur e mai linistita.Condoleante si Dzeu sa va dea sanatate si puterea de a merge mai departe.

#20
nicoll75

nicoll75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 06 martie 2007 - 15:39

Sincere condoleante pentru cei dragi care nu mai sant printre noi,dar ne vegheaza de sus,si multa putere sa mergem inainte.nu am scris pana acum dar va citesc de ceva timp si sant cu inima alaturi de voi.
Povestea noastra a inceput anul trecut la un control de rutina,cand tatal meu a fost diagnosticat cu tumoare esogastrica maligna.A fost operat imediat de prof.Neagu,si totul a decurs bine pana in luna decembrie.Chimioterapia a suportat-o foarte bine,i-a fost foarte putin rau dar atat.in luna decembrie au inceput durerile in zona abdomenului inferior.toate analizele,tomograf,endoscopie,etc,nu au aratat o regresie a tumorii,dar durerile au fost extrem de puternice.a stat mai mult in spital decat acasa.cu tot tratamentul si toate calmantele nu s-a simtit mai bine.din cauza medicamentelor a facut o insuficienta hepatica severa.Dr.curant la trecut pe Fortral.a fost o perioada drogat de acest calmant si se simtea din ce in ce mai rau.L-am luat acasa si la dorinta tatalui meu am intrerupt tratamentul.interesant este faptul ca nu a mai avut dureri dar ne-am confruntat cu o alta problema.din cauza fortralului a avut halucinatii,constipatie,a slabit enorm de mult si insuficienta hepatica sa cronicizat.acum mananca,binisor,doarme se simte putin mai bine.dar este foarte slabit si oboseste imediat.
nu are rost sa va spun prin ce trecem si ce este in sufletul nostru.am o mare rugaminte la voi,poate cineva sa-mi spuna ce regim alimentar trebuie sa tina?
am scris foarte mult dar simteam nevoia sa vorbesc.
Ma rog pentru toti cei care trec prin asa ceva.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -