Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce ii face pe copii sa devina mai inteligenti?

educatie parenting inteligenta

88 raspunsuri la acest subiect

#51
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 21:56

   Aqai daca pe mine ma intrebi eu nu masor nimic , nu cred in masuratori. Pentru mine acelasi nivel la 18 ani inseamna un bagaj solid de cunostinte in spate, care iti dau sanse egale pentru mai departe. Eu vorbesc de dezvoltarea intelectuala, nu de IQ da? Mie inca nu imi e clar ce  masoara IQ ul asta in cifre exacte, si nici posibilitate sa ma lamuresc "pe gratis" nu am prea avut :D.


Editat de katy, 08 ianuarie 2014 - 22:03 .


#52
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 22:26

Inteleg ce zici. Tu presupui ca toti vor asimila si procesa egal acelasi material educational si la un input egal vei avea un output egal.

asta ma face sa concluzio,ez (matemati a, bat-o vina) ca tu consideri ca au acelasi potential si acelasi parcurs de dezvoltare a potentialului existent.

#53
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 22:36

Mamica, colega mea care a avut cel mai mic IQ din clasa era printre cele mai destepte pers. din clasa. Nu doar ca invata bine, ca multi doar tocesc, dar ca si pers. aveai ce discuta cu ea.

Exista extrem de multe teste de personalitate unde vezi care emisfera domina, ce tip de om esti, degeaba este cineva destept daca nu face nimic cu desteptaciunea sau cu IQ-ul sau.

Ai afirmat la inceput ca te nasti cu un IQ dat si ala  ramane.

Nu e asa.

Ce spui tu acum, dupa mesajul lui Aqai nu mai tine de IQ, tine de om.



#54
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 22:45



 

     Iar eu fac parte din cei care cred ca 5 copii din 10 parinti , cu exact aceeasi educatie( aici includ scoala, implicarea materiala si nu numai a parintilor) ajung exact in acelasi loc la 18 ani ca nivel de dezvoltare intelectuala!

Asta intrebam

Eu de exemplu indiferent de modul in care se face masuratoarea, de altfel nici nu conteaza masuratorile, consider  ca in functie de acele "linii" de matematica sau drepte [:)] date de Dumnezeu sau de soarta (fiecare citeste ce termen vrea)  la anumiti copii este nevoie de mult mai multa munca (educatie) decat la altii pentru a ajunge in acelasi loc.

 

Adica, totul se construieste pe un bagaj initial

 

Edit :Xio imi mentin parerea  dupa cum se vede . :) acest  bagaj initial greu sau imposibil de masurat corect dupa cate spuneti voi aici eu l-am numit in primul post  IQ .Dar poate fi numit "zestre genetica" sau oricum altfel. Daca reusesti sau nu sa-l valorifici depinde de educatia primita. dar el nu se schimba in timp ." Ceea ce e al tau e pus deoparte"

De asemeni am afirmat la inceput ca exista la fiecare  un interval in care te misti in jurul acestui dat initial si nu poate fi crescut la infinit  indiferent cata instructie "bagi",  si asta mentin.

Ceea " ce am scris dupa mesajul lui Aqai " este exact acelasi lucru ; am spus clar :"tine de gene" initialul ("patratelele"  in speta)

 

Stiu ca este o parere complet diferita de ceea ce ai scris tu dar sper sa nu inceapa vanatoarea si aici.


Editat de mamica11, 08 ianuarie 2014 - 23:05 .


#55
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 22:51

   IQ -ul nu numai ca e notiune abstracta, cum se spunea pe pagina trecuta, dar cand vad estimarile gasite pe net ale diversilor filozofi, artisti, matematicieni, scriitori , mai ales aia de pe la evul mediu si inceputurile lumii ma apuca rasul...Mai ramane sa apara Galileo Galilei si Mozart in persona sa isi aprobe scorul:)   Lor li se calculeaza IQ ul dupa realizari, nicidecum dupa mostenirea genetica:)

Conjucturile vietii, perioadei  si mediului in care cresti( nu am zis in care te nasti) sunt infinit mai importante in dezvoltarea(cultivarea) inteligentei.

IQ dupa mine este un termen comercial folosit abuziv in zilele noastre de unii(multi din pacate). Pai daca unui copil,  i se spune ca are la 5 ani IQ 0( sa zicem putin peste 0:) atunci ala de ce ar mai ,merge la scoala sa viseze sa fie "cineva". Atatia ani de chin...

     Iar eu fac parte din cei care cred ca 5 copii din 10 parinti , cu exact aceeasi educatie( aici includ scoala, implicarea materiala si nu numai a parintilor) ajung exact in acelasi loc la 18 ani ca nivel de dezvoltare intelectuala!

 

 

sa-ti explic cum am inteles eu IQ-ul ca nici mie nu imi era clar la inceput.

 

IQ poate exista in 2 forme: scor standard - si iti zice ca ai IQ de 160 si esti Einstein 

 

sau IQ sub forma de percentila. Eu i-am inteles logica atunci cand am inteles forma cu percentilele.

 

in urma unei serii de teste rezultatele tale sunt comparat cu o populatie de control - in cazul meu presupun ca ar fi toate femeile de varsta X cu educatia X sau mai stiu eu ce pe acolo care au luat acelasi test

 

si se uita cum te-ai descurcat fata de restul populatiei pe testele respective si te incadreaza sa zis in percentila 60. Asta inseamna ca din oricare alaea 100 de femei testate cu aceeasi serie de teste, ai facut mai bine ca 60 dintre ele. perfect la mijloc, inteligenta normala. 

 

lui percentila asta 60 ii corespunde un scor... cat o fi.

 

nu stiu, pentru mine abordarea asta cu percentilele a avut mai mult sens decat cu scorul.


Editat de Aqai, 08 ianuarie 2014 - 22:52 .


#56
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:03

 acest  bagaj initial greu sau imposibil de masurat corect dupa cate spuneti voi aici eu l-am numit in primul post  IQ .Dar poate fi numit "zestre genetica" sau oricum altfel. Daca reusesti sau nu sa-l valorifici depinde de educatia primita. dar el nu se schimba in timp ." Ceea ce e al tau e pus deoparte"

 

 

 

Ei, exact teoria asta este infirmata de neuroplasticitate si de noile cercetari in domeniu.



#57
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:05

Xio, eu nu as pu e atata baza pe un test facut de o studenta la psihologie. 

Mi se pare ca se confunda IQ cu dezvoltarea intelectuala. 

Iarasi mi se pare ca nu ati intalnit in viata reala copii/oameni supradotati. 

O dezaprobi cumva pe Sharon Stone ca are 150 si e "numai" actrita. Cel mai inteligent om din lume la ora actuala e Nik Lygeros, cu 187. Nu va descoperi nici remedil contra cancerului, nici o a doua teorie a relativitatii, pt simplu motiv ca e interesat de cu totul alte domenii. 

Da ai drepatate ca trebuie sa stii sa volosesti inteligena aia, dar acum nu ne face pe toti acelasi lucru fericit.



#58
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:06

Mamitica, total de acord.

 

 

aqai, se zice ca ne folosim doar o mica parte din creier. Nu cred ca putem ajunge sa folosim si alte zone, fara stimulare exterioara, si aici ma refer la in soi de electrostimulare, adica ceva ce nu as teste pe pie.ea mea :). 


Editat de mcoca, 08 ianuarie 2014 - 23:08 .


#59
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:09

Aqai , sa fii atenta la acel : "daca il valorifici sau nu tine de educatie" pe care l-am pus pentru ca e foarte important.

 

Probabil si de la aceasta nevalorificare se intampla sa vedem oameni cu 150 si sa spunem : "cum asa mai, doar nu stie nimic "



#60
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:23

Stai ca nu inteleg, acum ai dat o alta definitie IQ-ului? :))))

Nu, nu te nasti cu un IQ, crede-ma pe cuvant, ca am invatat asta in facultate.

Ramai cu un IQ de 50 cand ai o problema psihica. Retardul mental spre exemplu se clasifica in fctie de IQ, sunt 3 grade.

Nu se naste nimeni cu un IQ cu care ramane pana la adanci batraneti, ca te mai si dezvolti intelectual.

 

Mcoca, exact asta spun si eu, ca IQ-ul nu e asa de important. De fapt nu prea conteaza decat cand e vorba de IQ prea mic sau ff mare. In rest e tot aia daca ai 140 sau 100 sau 120.





Etichetat si cu educatie, parenting, inteligenta

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -