Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

La Multi Ani 2014! Dovlecei minunati de septembrie-octombrie 2013 #9


423 raspunsuri la acest subiect

#21
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 23:20

A adormit si mandra mea in sfarsit. F urlacioasa in seara asta, avea muci si i am scos cu ser si un pic de aspiratie cu pompita. Dupa aia s a mai marait vreo ora desi respira bine. Parca ii xchioraia butica.sper sa nu fi prins vreo viroza....a inceput fracsu scoala, oare asa repede sa fi adus ceva?

ELENA sigur o sa fie bine, stai linistita. Si eu raman singura cu amandoi pana joi.

ARRNIaA, bravo pt grasunel! Sint bune produsele bioderma, cu ele am dat de cap dermatitei atopice la Matei. Folosesc si eu gelul de dus de la ei pt corp si cap si merge tare bine.

#22
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 23:53

Daniela, felicitari pentru nepotel!  [flo2]

sa fie sanatos si sa va bucure mereu atat pe părinți, cat si pe restul voi restul familiei!

chiar nu-mi vine sa cred cum zboară timpul, parca mai ieri anunțai ca sora ta este însărcinată.



#23
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 01:10

Fete dragi si cucuiete, am tot citit ce ati scris , dar nu reusesc sa scriu foarte mult deoarece e timpul sa merg si eu la culcare..

Raportez iar raceala in grup organizat, de data asta ne curge la toti nasul si stranutam.

Eu sunt ultimul mohican pe aici ca toata lumea doarme deja. Pe toti i-am ingrijit, pe mine tot eu [clo] .

Merci pentru felicitarile pt nepotel!

Mina, merci pt suport! [flo2]

Miralexia, Mina a explicat ff bine totul legat de diversificare.

Dintre ai mei pui, Edward e cel ce a prezentat toate semnele enumerate de Mina. Patrick impinge piuree-ul afara cu limbuta. Nu ma stresez, o iau incetisor. Limonada lor cu diksap le place la amandoi. Nu stiu cum sa descriu exact metoda de preparare a siropelului astuia, insa aici e chiar indicat sugarilor si limonada preparata cu el e considerat singurul suc safe pt stomacel.

Azi am adaugat laptic de-al loor si un pic de cartof dulce si le-a placut mai mult decat morcovelul simplu.

 

A propos de vorbit, Edward e campionul nostru la acest capitol. Are "mama", "baba", "gugu" in repertoriul zilnic. Spune silabe asadar foarte clar. Ieri radeam noi de o matusa, Ada, in timpul unei zile de nastere si i-am tot pomenit numele, iar Edward, aflat la ea in brate a zis "Ada, ada" de cateva ori. Am avut trei martori [:)] .

 

Patrick incepe acum si el sa gangureasca si el si ma distreaza sa-l aud si pe el. Are cu totul alta voce si scoate alte sunete decat frate-sau. El e cu "eeee", "ai, ai, ai" si ma cearta lung cu "neeee" ("nu" in olandeza [:-)))] ).

 

Sper sa reusesc maine sa scriu mai mult.



#24
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 08:24

ce dragut!!! cand auzi spunand mama prima data simti ca-ti aluneca pamantul de sub picioare. Al meu se rezuma la Ma sau Me cand e foarte suparat ca tata inca nu-i prezenta la datorie in secunda cand vrea el sau mai striga Aaaaaeee. Eu strig toata ziua Ale Ale  pe fata cea mare. Tare mi-e ca primul cuvant va fi Ale in loc de mama  [:-)))] Oricum, eu tot ii zic: ma-ma ma-ma si el: gu-cu gu-cu  [:-)))]

Pumnii si-i studiaza putin si apoi incearca sa-i bage in gura pe ambii odata si taaare se mai supara ca nu intra de tot. Mi-a luat si mie degetele si jucarii si nu le baga in gura, scoate finut limba si le linge. E asa comic!  [:-)))]



#25
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 08:24

Azi am fost si eu la controlul de 3 luni. Alexandru are acum 3 luni si 1 saptamana si 7200 de grame - a crescut  de numa' cu lapte matern - e chiar cu falcute. Pediatru a zis ca e ok, si de kkut rar (3-4 zile) a spus ca nu e problema daca e lichid si nu e bobite. Mi-a dat sa schimb produsele de igiena (gel de dus si crema de masaj) pentru ca avea iritatie destul de mare pe piept. Mi-a recomandat Avene sau Bioderma. Am ales Bioderma ca Avene mi se pare cam scump, daca nu ii trece vu Bioderma trec pe Avene. Pana acum am mers pe Sanosan dar vad ca nu i-a priit.

 

Ma declar multumita si foarte obosita!!! Am facut baita la 8.30 si intr-un sfarsit a adormit la 10 fara un sfert  [pk] . Sa vedem cum decurge noaptea. Tineti-mi pumnii, trebuie sa reusesc sa il fac sa doarma ca e farte marait ziua :( ma face sa plang si pe mine.

 

Elena, sper ca va fi ok cu caldura..brrr asa de frig. aveti grija de voi .

 

Alina, sa fii super multumita ca e asa cuminte si dormicioasa  [flo2]

 

Ella, mie o sa imi faca pozele cineva din familie, iar machiajul mi-l fac singura. O sa imi fac un coc simplu si o sa caut o rochie cu linii cat mai drepte sa imi acopere sunculitele  [alcool]  [alcool]  [alcool]- dar sa am liber la alaptat in ea.

 

A mea, cea mare, de la Sanosan gel de dus cu zmeura facea burtica aspra, se lua si pielea, insa de la cel clasic ramanea fina si catifelata. Eu am trecut pe ambii la gelul de dus Hipp Bio. Sunt foarte multumita. Chiar mai multumita decat cu Bioderma, am folosit in trecut. Pentru cojitele de pe cap ale lui Stef am gasit preparata la farmacie o crema cu acid salicilic si sper sa ii reduca. Maine e a doua oara cand il dau, necesita timp din cate am inteles.



#26
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 09:14

Arnia felicitari! Ai un dovlecel grasunel si dragutel :)
Mina, sanatate multa, sper ca nu ati luat vreun virus

Multumesc fetelor pt incurajari! Am suptavietuit ziua de azi cu brio :) mai e pana maine la pranz asa frig apoi urca la -15 .. Yay! Tot mai bine decat -24 cat sunt acuma + vant! Am gheata inauntru in jurul geamurilor brrr Noroc ca la galusca in camera e destul de cald
Apropos de vorbit, cred ca pitica mea ia o pauza.. Acuma daca isi dezvolta calitatile de atleta vad ca nu mai vorbeste asa mult...nu e buna la multitasking dupa cum se vede :)))

#27
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 09:17

Ah da, si pitica mea doarme de la 8:30 azi.. Nu stiu de unde atata cumintenie :) de obicei sub 10:30 nu aveam sanse sa adoarma

#28
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 09:18

Pumnii si-i studiaza putin si apoi incearca sa-i bage in gura pe ambii odata si taaare se mai supara ca nu intra de tot. Mi-a luat si mie degetele si jucarii si nu le baga in gura, scoate finut limba si le linge. E asa comic! [:-)))]


Ce tare! Simpatic foc :)

#29
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 10:15

Neata...ma apuc de citit din urma..am vazut doar ultima pagina si ca sa nu uit.....Raluca si Sebi a avut multee cojite si am scapat cu sampon de la Klorane de musetel...e scump dar face minuni. Si diferenta sa vazut dupa 2 spalari.



#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 10:20

Arnia felicitari! Ai un dovlecel grasunel si dragutel :)
Mina, sanatate multa, sper ca nu ati luat vreun virus

Multumesc fetelor pt incurajari! Am suptavietuit ziua de azi cu brio :) mai e pana maine la pranz asa frig apoi urca la -15 .. Yay! Tot mai bine decat -24 cat sunt acuma + vant! Am gheata inauntru in jurul geamurilor brrr Noroc ca la galusca in camera e destul de cald
Apropos de vorbit, cred ca pitica mea ia o pauza.. Acuma daca isi dezvolta calitatile de atleta vad ca nu mai vorbeste asa mult...nu e buna la multitasking dupa cum se vede :)))

Daaa, stim cum e. La noi Patrick e atletul si Edward e cu vorbitul.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -