Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De la ce varsta i-ati dus pe cei mici la film?

copii cinematograf film. varsta optima

20 raspunsuri la acest subiect

#1
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 19:18

Mamici de la ce varsta ati inceput sa-i duceti pe cei mici la cinematograf si la ce fel de filme?
Pe baietelul meu l-am dus la aproape 4ani. Am vazut un desen animat digital, greu de gasit pentru ca acum este la moda 3D-ul,cu ochelarii lui faimosi. Din punctul meu de vedere acestia, nu fac casa buna cu ochisorii unor copii mici. Voi ce parere aveti?

#2
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 19:36

Dar ce se intampla cu ochii copiilor cand vad filme 3D?

 

Carla a mers de pe la 4 ani, cred.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 19:45

Varsta la care un copil poate fi dus la cinematograf depinde de capacitatea copilului de a sta locului, de a nu se plictisi si de a intelege actiunea.

 

Eu la 3-4 ani am preferat piesele de teatru, spectacolele de circ si mai pe la  5 ani filmele.

 

Nu cred ca ochelarii 3D afecteaza vederea copilului ei fiind mai curand un bun indicator pentru decelarea unor anumite probleme de vedere: strabism, ambliopie si nu mai stiu.

 

Bineinteles daca copilul este miop sau are un banal rau de miscare s-ar putea sa capete dureri de cap. Daca are epilespsie clar nu are ce cauta la un film 3D.



#4
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 19:51

Le obosesc ochisorii si le dau dureri de cap, nu vorbesc din proprie experienta,insa am prietene care si-au dus copii cam de aceeasi varsta cu al meu si plangerile au fost comune. Chiar vreau sa intreb un doctor oftamolog, sa-mi spuna de la ce varsta se pot duce cei mici la filme 3D.

#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:02

Din ce am citit eu daca au dureri de cap dupa ar trebui dusi la oftalmolog. Noi in viata de zi cu zi chiar vedem in 3D si percepem imaginile din unghiuri diferite imagini pe care creierul nostru le suprapune, nu?

 

Ochelarii aia forteaza ochii si nu sunt buni pe termen lung, asta e clar. Deci daca se merge ocazional la astfel de filme nu ar trebui sa existe probleme.



#6
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:14

A mers la primul film la cinema la 3 ani. Nu mergem des. Dar atunci cand mergem e... uaaaaaaaaaaaaaau! Am vazut pana acum intr-un an si ceva Clopotica si secretul aripilor, Finding Nemo, Ice age 4, Avioane, Neinfricata, Khumba, Regatul de gheata. Deci daca ar fi sa fac o medie, un film la 2-3 luni.

Nu toate filmele au fost in format 3D.



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:08

A mai fost discutia asta aici, pe vremea aceea, citisem ca ochelarii/filmele 3D nu sunt recomandati/date pentru copiii sub 6 ani.

 

Pe copil nu l-am dus inca, din cauza sonorului foarte tare.

 

Nu demult am fost la film, 3D, era in sala un copil mic, a plans de mai multe ori ca vrea acasa, parintii s-au straduit sa il linisteasca de fiecare data, nu au parasit sala pana la final.



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:17

Noi in viata de zi cu zi chiar vedem in 3D si percepem imaginile din unghiuri diferite imagini pe care creierul nostru le suprapune, nu?

 

 

Cica nu, e doar o impresie.

 

http://answers.yahoo...13075036AAuHXtE

 

Sau:

 

Humans infer information about depth a number of ways, including the obscuring of far away objects by nearer ones, shadow, and the comparison of the images from both eyes. Depth perception is not destroyed when one eye is closed. Strictly speaking, both eyes report only two dimensional images; the brain constructs what we generously call a 3-dimensional representation much later in the visual stream. It would be a stretch to say that we "see in 3-dimensions".

Read more: http://www.physicsforums.com 



#9
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:24

A mai fost discutia asta aici, pe vremea aceea, citisem ca ochelarii/filmele 3D nu sunt recomandati/date pentru copiii sub 6 ani.
 
Pe copil nu l-am dus inca, din cauza sonorului foarte tare.
 
Nu demult am fost la film, 3D, era in sala un copil mic, a plans de mai multe ori ca vrea acasa, parintii s-au straduit sa il linisteasca de fiecare data, nu au parasit sala pana la final.

Cred ca fiecare lucru isi are timpul lui. Sunt in concordanta cu tine in ceea ce priveste varsta de 6 ani si filmele 3D.
Iti pot spune ca ai perfecta dreptate cu sonorul,in plus ii face sa traiasca din plin imaginile,care la un moment dat cele doua combinate ii sperie.
Se pot trage concluzii din exemplul tau,multumim!

#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 23:58

Cam pe la 3 ani jumatate - 4 ani, la ambii copii. Si noi preferam filmele in format clasic, fara acei ochelari, datorita faptului ca sunt usor incomozi, copiii si-i mai dau jos, si atunci se vede imaginea "dubla"...

 

Am fost si noi pe rand la (incepand cu 3 ani si ceva ai fetitei mari): Povestea jucariilor 3, Rio, Poveste incalcita (doar cu fetita mare), apoi cu ambele fetite: Motanul incaltat, Clopotica si secretul aripilor, Ice Age 4, Madascar 3, Neinfricata, 5 eroi de legenda, Melcul turbo, si zilele astea la Regatul de gheata (astea toate in decurs de vreo 2 ani si ceva).

 

N-am avut probleme cu fetele sa planga, vreuna sa nu vrea sa stea... dar la inceput, cand le-am dus pe fiecare prima data la film, am luat in calcul si varianta asta, eram pregatiti, daca ar fi fost cazul ieseam din sala, si incercam iarasi dupa ceva timp.





Etichetat si cu copii, cinematograf, film., varsta optima

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -