Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce fel de patut cumparam pentru bebelus ?

patut camera bebelusului

43 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:51

Patutul este una dintre achizitiile cele mai importante pe care parintii le fac pentru bebelusul lor. Si asta nu neaparat datorita pretului destul de ridicat fata de cel al altor produse pentru copii, care variaza semnificativ in functie de tipul de patut, de brand, de calitate, ci pentru ca in patut copilul isi va petrece foarte mult timp, mai ales in primele luni de viata. Despre toate optiunile care exista si sfaturi despre alegerea patutului cititi aici.

 

patut-mare.jpg

 

Voi ce fel de patut ati ales pentru camera bebelusului?



#2
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 15:14

Initial am avut un tarc-pat,foarte bun pe care-l voi folosi si la cel de-al doilea copil. Apoi i-am luat baietelului la 1 an si ceva un pat care merge pana la aproximativ 7 ani. Nu cred in paturile "multifunctionale", nici in longevitate, dar nici in rezistenta lor,in plus timpul trece moda se schimba,copilul creste si va avea si el o parere de spus . Cum n-as da 4000lei pe un pat de fite,care sa-l tin pana la un an,indiferent daca are sau nu cristale, sau mai stiu eu ce.

#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 19:27

noi am avut un patut cu nivel de saltea reglabil in care l-am tzinut pana la 4 ani jumatate. f spatios si cu un sertar dedesupt.

a fost f folosit si am fost ff multumiti (nu mai stiu ce brand era).

 

pentru camera de zi mai aveam si unul pliabil in care il tzineam cand eram la bucatarie...cu treaba prin casa...

 

e f important ca patutul sa fie f. rezistent, sa nu se rupa, sa nu se dezmembreze ducind la accidente...de recomandat sa nu fie luat la mana a 2-a, ca nu stii ce defecte are.

 

atentie mare la:material, imbinari, suruburi...partile care se lasa/ridica, spatiile dintre grilaje.


Editat de michelle-usa, 03 ianuarie 2014 - 19:29 .


#4
ema_gheorghe

ema_gheorghe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:32

pot spune din proprie experienta ca nu se merita a se cheltui omavere pe un patut.  pentru primul copil am achizitionat cea mai ieftina rama de pat pe care am gasit-o la un magazin din baneasa( am preferat lemn natur, fara vopseluri si alte chimicale vizibile ), saltea, aparatoare de saltea, cearceafuri.

chaltuit in jur de 400 lei. rezultatul : fimea nu a vrut nici in ruptul capului sa mai doarma in el de la o luna jumate.

prin urmare nu am regretat cheltuiala facuta la vemea respectiva

 

si uite ca acum se dovedeste folositor pentru baiat care doarme in el de rupe salteaua.



#5
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 20:50

Ce parere aveti despre patuturile de la IKEA? Merita investitia?



#6
ema_gheorghe

ema_gheorghe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 19:20

tocmai de patut ikea povesteam, pentru mine cel din lemn nevopsit a fost si este perfect



#7
jade84

jade84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:28

Buna mamici! Eu sunt mai noua pe aici, voi fi mamica in aprilie insa si eu m-am interesat de patuturi si cred cacel de lemn este o alegere buna.

Initial ne hotarasem pentur unul gen tarc cu gandul ca am vrea sa plecam in vara si sa il luam cu noi, Ce parere aveti de cele de calatorie? Merita banii sau bebe poate dormi si cu noi?

Sii inca ceva, cum este salteaua la cele pliante?

Imi cer scuze ca va bat la cap, sunt la primul bebe si ma simt un pic depasita de situatie:)



#8
ema_gheorghe

ema_gheorghe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 14:08

nu stiu cum este salteaua la patuturile pliante, mie pediatra mi-a ecomandat ca salteaua pentru patut sa fie tare, si sa pun ceva sub ea ca sa fie putin ridicata in partea in care sta bebe cu capusorul . nu aam avut pat pliant, dar din experienta personala,odata intrat bebe in patul conjugal greu se mai da scos de acolo ( noi locuim cu mama si am rezolvat aceasta problema a fetii- copilul nr 1 - plasandui-o mamei in pat .



#9
jade84

jade84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 16:35

Noi ne-am luat patutul! De mult ne uitam la el si astazi l-am achizitionat! Este de lemn si i-am luat o saltea de cocos de 10 cm, este tare si pare si calitativa, sper sa ii placa si bebelinei:)



#10
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:07

jade84 , imi poti spune te rog frumos, de unde ai achizitionat salteaua? eu am deja patutul (lemn masiv, cu grilaje si 2 sertare jos) si caut o salteluta pt el...multumesc!





Etichetat si cu patut, camera bebelusului

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -