Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#341
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 06:17

Erori se vor face oricand si oriunde. Conteaza insa cand faci inventarul si tragi linia sa vezi ce iti da? 

Ideea e ca nu trebuie sa ne simtim nu stiu cum daca aparem in presa. Sa privim partea plina a paharului,in lipsa de altceva avem nevoie macar de asta. De fapt acei copii au nevoie de asta.

Suntem dezastruosi ca societate, reactie civica...lipsiti de ea, egoisti, ca stat...:(((

ecce generatia cu cheia la gat!

 

Subscriu in totalitate.



#342
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 07:19

daca pentru ea a lasa copiii pe o perioada lunga de timp fara prezenta fizica a parintilor inseamna abandon , cine esti tu de sari de 7 coti in sus ca sa ii arati ca nu e abandon , frate , ci sacrificiu,  abandonul inseamna numai orfelinat?    le stii tu pe toate , nu-i asa, si daca cumva cineva are alta parere decat tine apoi sa te tii frate, ca nu mai scapa pana ori pleaca ori recunoaste ca e ca tine.

 

lasa invatamintele din seriale si ai respect si pentru o opinie total diferita de a ta!

 

eu nu am vazut nicio eticheta lipita de fruntea nimanui , cred ca voi singuri vi le lipiti.  daca nu ati simti nicio vina nu ati avea vehementa asta iar discutia s-ar fi purtat in liniste, in contradictoriu, cu exemple si pareri. dar nu, trebuie  aplicata  manevra   " si da-i si lupta"  pana eliminam pe ala care isi permite sa ne faca sa ne simtim vinovati.

 

Aha, deci asta e logica acum. :))) daca pt ea masa e paine, cine sunt eu sa o atentionez ca in realitate nu e asa? :))))) buna treaba :))))) Daca tot ne respectam parerile de nu mai putem, ca citeste-ti mesajul si vezi und e respectul, ca vad ca l-ai uitat.

Noi suntem pe un forum. Eu sunt una dintre forumistele care nu suntem de acord cu aceasta etichetare si aceste defintii noi din simplul fapt ca sunt o lipsa totala de respect fata de acei oameni care nu sunt deloc mai prejos decat userul si mama mamica. Doar ca nu au asa multi bani ca ea.

Inainte sa spuna ca trebuie sa fie decazuti din drepturi userul mamica ar trebui sa se dea jos de pe piedestal si sa se gandeasca, ca nu toti parintii care sunt etichetati de ea sunt asa, si ca unii se sacrifica de dragul copiilor.

Iar aia care se sacrifica merita putin respect si compasiune, nu sa fie decazuti din drepturi.

 

 

Eu nu le stiu pe toate, imi sustin parerea asa cum o face si Mamica, si daca te uiti pe aici asa cum o fac toate pers. de la acest subiect.

Tu cine esti?



#343
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 07:25

Eu vad aici ca abandon e si cand pleaca unul, diferenta fiind ca atunci cand pleaca ambii, statul ar trebui sa ii decada din drepturi.

Daca nu te-a marcat pe tine nu inseamna ca alti copii nu pot fi marcati.

Culmea este ca la alte subiecte pe aici in care se vorbeste despre un divort de exemplu toata lumea este de acord ca trebuie petrecut timp periodic si cu parintele celalalt  daca asta este posibil pe cand acum brusc apar persoane ce sustin ca un copil nu este marcat daca din viata lui dispare definitiv un parinte prin propria lui alegere.

 

Bineinteles ca in cazul in care aleg  amandoi parintii saplece din tara si copiii sunt lasati in grija bunicilor sau a vecinilor statul ar trebui sa se sesizeze si sa ia masuri urgent  .



#344
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 08:46

Xio nu te opresti .

Am spus eu undeva "sa-i decada din drepturi"?

Acest subiect nu este despre mine ci despre copiii abandonati.

 

Madanic," legea " (ce sunt de fapt" legile") nu poate fi aplicata diferential de la un venit strans incolo consideram ca nu mai are rost. Asta este o gandire foarte simplista. Deci, si cel cu mertan si cel fara sunt in aceeasi oala  in momentul in care au plecat si au lasat pe timp lung copiii in tara.

 

Nimeni nu se repede sa ia copiii nimanui . Dar,  pot fi obligati in prima faza sa-si declare domiciliu stabil acolo unde au plecat. (da, desi sin America nu se poate aici in Europa multi dispar din tara si totusi raman inscrisi la primaria din Romania bine merci si pastreaza si buletinul anterior mutarii) asta este un prim pas astfel incat statul sa depisteze copiii ramasi singuri la timp.

Automat acesti oameni vor face o hartie de incredintare in fata unui notar pentru copiii lasati .De asemeni o hartie face si cel ce ii ia in grija. (Stiu ce vorbesc pentru ca noi am facut asta pentru un copil si este foarte serioasa procedura, te gandesti bine cand semnezi chiar daca inainte ti s-a parut o gluma) )

Apoi, toate drepturile banesti sau nu  (alocatie de ex.) intra pe numele tutorelui .

Si mai sunt si altele , mesajul ar fi prea lung daca s-ar scrie cate cu adevarat se pot face in aceste cazuri in afara de a fi de acord cu situatia.



#345
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 09:01


Automat acesti oameni vor face o hartie de incredintare in fata unui notar pentru copiii lasati .De asemeni o hartie face si cel ce ii ia in grija. (Stiu ce vorbesc pentru ca noi am facut asta pentru un copil si este foarte serioasa procedura, te gandesti bine cand semnezi chiar daca inainte ti s-a parut o gluma) )

Apoi, toate drepturile banesti sau nu  (alocatie de ex.) intra pe numele tutorelui .

 

Poti sa detaliezi aceasta procedura, te rog?Acum 4 ani am fost in aceasta situatie si nici vorba de vreo hartie ,,de incredintare'', ci doar de un acord al parintelui ca al sau copil sa locuiasca la o alta adresa.Drepturile parintesti nu se mandateaza la notariat, tutore nu devii la notariat, nu capeti ansolut niciun drept si nicio obligatie doar prin notariat.Ca sa poti reprezenta copilul la scoala, gradinita, medic,ca sa poti scoate copilul din tara, ti se fac procuri notariale.Dar mai mult de atat se poate face doar in tribunal, nu poti incredinta copilul spre crestere si ingrijire nimanui, din punct de vedere legal.



#346
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 09:10

Probabil tu erai in tara si parintii in tara deci se aplica sau nu se aplica se cere sau nu se cere.

  Voi spune doua cuvinte desi intr-un cuib de vulturi nu poti sti ce urmeaza.

Si noi am crezut ca asa va fi, va veni copilul(15 ani din familie cu 8 copii) , va merge la liceu  si treaba noastra apoi .

Ei bine, nu. Directoarea de la liceu de aici a vrut incredintare legala facuta  de catre parinti in Romania pe numele sotului meu tradusa , legalizata. De procura pentru trecere peste granita nu a fost nevoie pentru ca l-au adus parintii. Deci, nu s-a acceptat situatia decat atunci cand copilul a fost legat de numele   sotului meu cu acte asta pentru ca este vorba de o perioada de cel putin 2 ani. Daca se procedeaza asa, indiferent daca statul roman hotaraste ca actele se fac la notar, la primarie, la protectia copilului sau  la Tribunal , din momentul acela  deja lucrurile se stiu si sunt clare. I-a schimbat si locatia in acte bineinteles .Si, de cate ori este vreo problema, de cate ori sunt sedinte cu parintii, informari, etc ei suna la noi nu la parinti. Oficial.

 

Ideeea este ca se pot gasi zeci de modalitati de a obliga parintii sa se gandeasca cu adevarat la decizia pe care o iau fara a li se lua copiii asa cum se tot vantura pe aici daca statul vrea sa aplice legea si este interesat de situatia lor. Dar, statul este reprezentat de majoritate. Majoritatea, dupa cum se vede si aici considera ca nu este nici o problema deci ramane tot asa.

 

Edit : procura notariala nu se face la notariat in Romania?

Poti lua in Romania  copil minor in spatiu doar cu un acord al parintelui sa locuiasca la alta adresa? Si asta tot la notariat nu se face?

Edit iar : in Romana se traduce ceva de genul : "act de tutorie" m-am uitat acum nu stiu exact ce termen s-a  folosit exact  probabil "incredintare" si asa au tradus.Nu este vorba insa de tutela facuta la Tribunal.

Oricum, important este sa se faca undeva un act pentru fiecare copil ce este in situatia asta pentru ca sa se stie de el.In momentul asta se afla despre multi dintre  acesti copii oficial abia cand se ajunge la tragedii.


Editat de mamica11, 09 ianuarie 2014 - 12:04 .


#347
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:11

 

De asemenea, se amesteca voit copiii abandonati efectiv de parinti iresponsabili, care oricum nu dadeau doi bani pe educatia copiilor nici aici, si copiii ai caror parinti muncesc o anumita perioada pentru ca efectiv nu au avut alta alegere. Si care se intorc cu un rost sau isi iau copiii acolo, cu ei.

Libertatea de miscare, libertatea de a lua o decizie si alte libertati dobandite au adus si costuri suplimentare.

perfect de acord!



#348
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:38

Mamica11, ceea ce eu incercam sa spun este ca nu exista, legal, in Romania, nicio modalitate de ,,a incredinta'', sau de ,,a deveni reprezentant legal'' sau ,,tutore legal'' al unui copil, prin simplul acord al parintilor in notariat.Ceea ce se poate face in notariat este acel acord de schimbare de domiciliu si un vraf de procuri pentru fiecare situatie in parte:una pentru scoala, una pentru medic, una pentru calatorii, etc.Deci nu stiu cum a fost legat numele copilului respectiv de numele sotului tau altfel decat prin schimbarea de domiciliu, fara un proces in tribunal.Textual, cuvintele notarilor cu care am vorbit eu la vremea respectiva au fost ,,nu se pot tranfera drepturile si obligatiile parentale prin niciun act notarial''.



#349
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:50

Pai daca nu exista o forma legala in Romania se poate face, nu?

( la noi i s-a schimbat domiciliul in acte dar nu conteaza este cu totul alta situatie)

 

Pentru a constata care parinti sunt "iresponsabili" si care nu trebuie controlati toti mai intai.



#350
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:56

Problema mie mi se pare ca este iarasi una legata pur si simplu de voturi  si nu de interesul copiilor. Adica, nu vor sa piarda voturi vazand ca de fapt majoritatea considera ca nu are statul de ce sa se amestece (si parca vad articole in "mari " ziare cu  familia din Suedia.de exemplu complet aiurite si prost scrise) deci toti prefera sa  nu -si riste "votantii" si nu fac nimic.





Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -