Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Părinții Absenți din România

parenting educatie

370 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:04

De multe ori părinții care pleacă... se ascund la umbra Responsabilității bunicilor ...
Dar, a trimite bani - de la distanță, înseamnă ca ți-ai facut datoria de părinte ?
Răspunsul este da pentru cei care nu au nici un habar despre ce însemna asta... Pentru cei care cred ca banii pot cumpara orice...

#12
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:05

Bine spus Alizee!
Daca as putea as da acesti copii abandonati,(da sunt abandonati,este un alt tip de abandon), familiilor ce nu pot sa aiba copii.

#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:07

De multe ori părinții care pleacă... se ascund la umbra Responsabilității bunicilor ...
Dar, a trimite bani - de la distanță, înseamnă ca ți-ai facut datoria de părinte ?
Răspunsul este da pentru cei care nu au nici un habar despre ce însemna asta... Pentru cei care cred ca banii pot cumpara orice...

 

Lasatul in grija bunicilor, sunt cazurile fericite. Dar am citit prin ziare ca ii lasa in grija vreunei vecine sau sa se creasca unul pe altul. Iar unii dintre ei, se sinucid de dorul parintilor.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:11

Alizee, cei care fac ce spui tu ar trebui degradati din titlul de părinte. Aia sunt oameni fără nici un rost in viața- sau cum se spune in Bucovina, oameni de nimic.

#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:13

Alizee, cei care fac ce spui tu ar trebui degradati din titlul de părinte. Aia sunt oameni fără nici un rost in viața- sau cum se spune in Bucovina, oameni de nimic.

 

Nu avem legi care sa permita pedepsirea lor. Sau daca avem, nu se aplica.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:16

Pai Dl Ponta ar trebui sa acorde importantă acestor legi si nu sa dea pe șest cadouri milioane de hectare dlui Dragnea - prin ordonanța de urgentă.
.... Revoltător

#17
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:17

Parintii pot lasa o procura cuiva prin care sa-l imputerniceasca sa se ocupe de copil.

 

Bunic sau vecin.

 

Hai sa nu fim mai catolici decat papa.Exista si copii abandonati.Nu neaprata ca au plecat la munca parintii cat aruncati si prin trenuri.Pentru parintii astia da,puscaria e prea putin.

dar exista si copii cu un singur parinte,copilul lasat la bunica,mama vine de paste,Craciun....copila e fericita,are de toate,s-a intors in Romania pentru scoala.Da,nu i-a placut in Italia la scoala...aici e la un liceu bun,acolo nu era multumita...

 

sunt aczuri si cazuri,dar asta e ca invazia celor 28 milioane de bulgari si romani in Anglia,nu?

 

Cunosc sursele din Romania,dar as avea indoieli la modul de prezentare a situatiei de catre ziarele care in mod curent denatureaza situatiile din tara noastra.


Editat de eumada, 02 ianuarie 2014 - 21:20 .


#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 21:19

Art. 305

Abandonul de familie

Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;

c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Dacă părţile nu s-au împăcat, dar în cursul judecăţii inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa, în cazul când stabileşte vinovăţia, pronunţă împotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 81.

Revocarea suspendării condiţionate nu are loc decât în cazul când, în cursul termenului de încercare, condamnatul săvârşeşte din nou infracţiunea de abandon de familie.

 

http://legeaz.net/co...11/art-305-cpen

 

.................................................................................................................

 

Ce am colorat, imi pare stupid. Cine sa reclame abandonul ? Copilul de cativa ani ?

Sunt sigura ca parintii vor fi iertati de copii, asa ca vor scapa de pedeapsa legii.


Editat de Alizee, 02 ianuarie 2014 - 21:23 .


#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 22:41

ramiris, eu stiu destui parinti plecati, este drept ca nu din orase mari si nici macar din orase, multi sunt din mediul rural. Acei parinti au plecat impreuna sau a plecat doar unul dintre ei. Cei pe care ii stiu eu au plecat pentru ca, in timp ce, in Romania, ar fi castigat 600, poate 800 de lei facand o munca fizica (vorbesc de oameni fara studii superioare, oameni care lucreaza ca sofer, croitoreasa, mecanic sau tinichigiu auto, patiser, coafeza, ospatarita), in strainatate (in principal Spania, Italia si Irlanda) castiga... 800, 1.000 de EUR, poate mai mult.

 

Au plecat nu ca sa se achite de obligatiile fata de copii prin bani, ci pentru a le putea asigura copiilor ceea ce aveau nevoie, material vorbind.

 

E sfasietor pentru copiii ramasi in urma, dar nici pentru parintii impovarati de datorii nu e usor.

 

Cine traieste intr-un oras mare are posibilitatea de a le oferi copiilor o gramada de oportunitati. O scoala mai buna, cursuri extrascolare, alte orizonturi. Cei care locuiesc intr-un oras mic sau in mediul rural nu au aceste sanse sau, daca le au, trebuie sa plateasca in plus.

 

Unii copii din mediul rural pe care ii stiu eu fac zilnic naveta, cu autobuzul, dus-intors. Altii stau in internate si mananca la cantina. Pentru acesti copii, educatia costa ceva in plus. Iar parintii se straduiesc sa scoata bani pentru a acoperi aceste "in plusuri".

 

Nu neg ca exista parinti care cad in capcana facutului de bani, al investitului acestor bani in niste imobile a caror finalizare ii costa multi ani departe de copiii lor. Asta mi se pare si mie o tampenie.

 

Dar exista si altfel de parinti, asa cum am spus.



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 22:54

Hahaha, ce articol bestial. :)))))) Sa vedem ce mai scot englezii de teama ca ii cotropesc hoardele de romani si bulgari. Mai astept putin, poate incep sa scrie despre cat e de frumos in Romania si ce nasol e in UK :)))))

 

 

 

Referitor la copiii abandonati, tatal meu a plecat in Canada pe cand aveam eu vreo....hmmm, habar n-am, eram in scoala primara. Deci nu m-a marcat chiar asa tare psihic, ca sa tin minte ora la care  a decolat . :)))) in veci nu m-am gandit ca as fi o victima sau ca m-a abandonat, nici acum nu gandesc asa si nici nu voi putea gandi asa ceva pt ca este total neadevarat.

Mi se pare  aiurea sa etichetezi situatii si oameni necunoscuti, pt ca nu poti generaliza.

Desigur ca sunt parinti care au plecat si au uitat de copii, asa cum sunt parinti care stau in casa cu copiii si totusi au uitat de ei.

Desigur ca atunci cand copilul este afectat de plecare obligatia parintelui este sa puna mai presus  decat banii, sanatatea si viata copilului sau.

plecarea tatalui meu nu a fost niciodata un motiv de rusine, ci unul de mandrie.

NU cred ca s-a pus cineva in papucii unui parinte care a trebuit sa plece in alta tara ca sa aiba bani sa isi creasca, copilul. Nu toti, dar macar pt cei cativa pt care nu a fost usor merita sa facem exercitiul de imaginatie inainte de a lua rosiile in mana.


Editat de XIO, 02 ianuarie 2014 - 22:57 .




Etichetat si cu parenting, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -