Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu ovocite donate Cap 59


476 raspunsuri la acest subiect

#111
Seawave

Seawave

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 457 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 23:40

Hello, girls

 

Needa, multumesc de primire. Te pup si iti doresc un beta maaare si noua luni minunate

 

Dr Bemi, foarte interesante articolele gasite de tine. Multumesc

 

Rodi, multumesc. Multa bafta iti doresc. Stiu ca si tu ai probleme cu endometrul. Eu am sangerat de la AC, iar de la Novinette, mi-a fost ingrozitor de rau. Singurele cu care ma inteleg bine sunt Yasmine si nici nu am sangerat de la ele.

Mock test (cycle) nu stiu daca se face in Ro, dar in mod normal ar trbui sa se faca oriunde, pentru ca tu iti urmezi protocolul pentru procedura si faci ecografii ca sa vezi cum reactioneaza organismul tau. Nu stiu ce sa iti spun, ca nu ma pricep, dar mie domnul dr mi-a spus ca informatiile din cursul unui FET sau procedura de ovodonatie sunt foarte importante pentru viitoarele tratamente. Acum, nu stiu daca tie, dupa ce ai patit prima data ti-a schimbat ceva in procedura. Imi pare rau, dar chiar nu ma pricep si nu vreau sa vorbesc prostii. Te pup mult

 

Anchusa, Da, acela este site-ul clinicii mele http://www.gennet.cz/en/

Cred ca au creat clinica in special pentru cuplurile de straini. Toata lumea vorbeste engleza, sunt foarte draguti.

Clinica este foarte frumoasa, totul este nou si foarte curat.

Ni s-a spus ca au un aparat de monitorizare permanenta a embrionilor fara a umbla la ei (embrioscop), dar se plateste separat de costul procedurii. Costa 300 de eur. 

Procedura costa 4900 eur, la care se mai adauga "optionale" ca embrioscop, dele mai bune medii de cultura pentru embrioni (201 eur), vitrificare, daca nu vrei congelarea clasica, PICSI/IMSI daca ai nevoie sau nu vrei ICSI, care e inclusa in pret. Stocarea embrionilor pe un an este 39 de eur. Cu optionale ajunge destul de scump, dar ei raporteaza o rata de reusita la ovodonatie de 61% in 2011 si 69% in 2012

Nu garanteaza insa blastocisti. Garanteaza 6 ovo mature si cel putin 2 embrioni de calitate in ziua a treia. Daca materialul sotului este ok si in doua cicluri nu se obtine sarcina, al treilea ciclu este gratuit..

La prima consultatie am platit un avans de 500 de eur, pe care insa nu esti obligat sa ii platesti pe loc. Prima consultatie costa 100 de eur, care se scad din costul tratamentului si include consultul ginecologic, ecografie si analize de sange pentru sot si spermograma

Din ce am vazut fac si multe analize genetice si medicina fetala

Nu stiu ce altceva sa mai spun. Daca imi mai amintesc ceva, mai spun.

 

Sandy, Pup fata si burtica

 

Va pup pe toate, fara exceptie.

Noapte buna



#112
Seawave

Seawave

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 457 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 23:42

Aoleu, m-am intins ca o placinta. Scuze



#113
flory_ana

flory_ana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 00:37

Danasar eu din cite stiu TSH de peste 3 pt. un FIV este prea mare, chiar daca el se incadreaza in limite normale.

Dr. Stepan m-a pus pe Euthyrox de 50 mg la un TSH de 3,7. Apoi cind l-am scazut la 2,2 a zis ca e ok. Cel mai bine ar fi sa le scrii lor despre asta. Apropo de atentia medicilor la detalii eu la FIV-ul din 2011 am avut la fel TSH-ul de peste 3.5, dar pt. ca era in limite normale nimeni nu a facut nimic in sensul asta... [smulgpar]

Bemi  [flo] eu ma gindeam sa imi fac luna asta monitorizarea endometrului... [fri] ca tocmai ce am avut ciclosul...as vrea sa stiu cum stau fara estrogeni...sper din tot sufletul sa nu am valori uriase din nou!!! [batcap] Tu cind crezi ca ar fi cele mai propice zile pt. monitorizare? [:-@] Bineinteles ca vreau sa fie in jurul zilei 13-14, in conditiile in care ciclu meu normal este de 26-27 de zile....acuma vad ce programare pot face la clinica... [vaca]



#114
flory_ana

flory_ana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 00:46

Sandy  [flo2]  multumim...eu nu mai stiu tu ce mutatii ai pt. care ai luat Clexane? Eu inca fac cercetari daca as avea nevoie de Clexane pt. MTHFR homozigot?? Unii dr. zic ca ar fi suficienta aspirina...dar ramine un risc...si nu cred ca merita... [fri]

Needa sa sti ca stau cu ochii pe tine.... [il] astept o veste super buna si apoi povestea din spatele ei... [flor]  [barza1]



#115
Eliana_US

Eliana_US

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 02:24

Bemi, nu stiu prea multe despre ele dar sotul meu zice ca-s ok. Sa aveti o zi buna maine, fetele. Needa, astept vesti!



#116
L5845

L5845

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.729 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 17:02

[hia]  [am] Hello fete dragi !

 

Am reaparut si eu in peisaj, dupa o pauza binevenita de oras si nebunie  [pk] .

 

Sa aveti parte de un an minunat, cu sanatate si vesti burticoase, sa fim o mare familie cu muuulti copilasi  [il] .

 

Nu am reusit sa citesc din urma, dar ma pun eu la curent zilele astea.

 

Noi suntem bine, am fost azi la dublu test, suntem maricel (lungan ca tati [:D]), dam bine din manute si picioruse si la masuratori suntem in grafic, cu un pliu nucal de 1 mm si un nasuc mic, de 2,2 mm.

Sa speram ca si la testele de sange o sa fie tot la fel de bine [ruga].

 

Astea sunt noutatile, revin, ma apuc sa citesc, sa ma pun la zi [:D].

 

Va [pup] si va [grup] pe toate ! [flor]



#117
Danasar

Danasar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 805 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 17:28

L5845. [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] ...Doamne cat ma bucur....am inteles ca e un singur bebe, nu ???. poti sa mi spui te rog tu cat ai avut TSH ul ca al meu se pare ca e cam maricel....



#118
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:00

Gagici : azi-dimineata scriu ca nebuna juma de ora ( desi eram in intarziere sa plec in alta delegatie ) si cand sa postez, mi-a alunecat mana pe tableta si mi s-a sters tot !! Ce era la gura mea.. In fine, acum m-am intors acasa si scriu de la inceput (ma uit pe postarile din urma sa vad despre ce era vorba ):

Anca, aricii mei saluta floricelele tale frumusele :) Sa ne uram tot asa si peste cateva luni :))

Rodica, tu trebuie sa iei procedura de la inceput sau ai congelati , ca nu mai stiu ? Te intreb pt ca daca ai congelati nu-ti trebuie Mock test, ca pur si simplu te pregatesti si daca endo nu e bun nu te duci la ET, e simplu, amani pe alta luna. Daca insa e vorba de punctia donatoarei, cand ideal ar fi sa profitam de embrionii fresh , atunci vad util un Mock test , adica pur si simplu cu o luna-doua (eu am preferat doua ) inainte de procedura , te pregatesti ca pt procedura. Si vezi cum e treaba, creste nu creste, la ce doze.. Ca sa nu ai surprize atunci cand nu vrei. Nu e mare lucru, protocolul il stii, un ecografist sa-ti masoare endo gasesti.

..Si apropos de Mock test, eu am facut dipherelin sapt.trecuta , mi-era frica sa nu-mi fie rau de la el dar sunt ok. Inca sunt pe progesteron vaginal, Arefam de 200 un ovul seara ( sunt f multumita de el ) , azi e ultima zi, astept ciclul vineri sper sa nu am surprize. Apoi o sa incep cu ecografiile de endo pe doze mici de estrogeni. Ma gandesc sa iau estrogeni o sapt., cred ca imi ajunge dar o sa vad la eco.

Flory, baga eco macar in ziua 10 si ziua 13-14..daca ai cum.

#119
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:16

Miri  [hia] in octombrie TSH-ul meu era de 1.7. AntiTPO 8.41IU/ml,

iar FT4 19,65 pmol/l, toate in limite normale.

Cit despre Dostinex le-am spus cehilor in mai 2013, cind am avut o tentativa nereusita din cauza endometrului, si nu mi-au zis nimic, cum ca ar fi toxic si ar trebui sa-l intrerup. Oricum voi mai intreba din nou despre acest subiect!! [batcap]

[flo2] Flory, TSH, FT4 si ATPO sunt bune dar ca sa fii sigura ca nu ai tiroida autoimuna trebuie sa faci si Anti-tireoglobulina (Anti-Tg). Daca iese in limite ti-ai luat de-o grija cu tiroida. [pk]

Eu zic ca mai bine le mai scrii o data cehilor intrega poveste si nelinistile tale, de cat timp iei Dostinex, in ce doze, care a fost istoricul rezultatelor prolactinei.... Bafta la [bib]



#120
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:16

Sandy, pup si mai stai pe langa noi, ne dai tonus !!

Miri, vezi ca trebuie sa ai 10 zile de clexane parca pt primul anti FXa ; eu am facut dupa prima doza si nu a iesit nimic, era prea devreme.

Danasar, E PREA MARE TSH de 3,4 pt FIV !! Iti trebuie sub 2. Du-te la un endocrinolog care stie ce e un FIV sau scrie in cehia , sa-ti dea cineva Euthyrox, nu mergi la procedura asa ! Ti-ai facut hormonii fT3 si fT4 ? Daca nu, fa-i si mergi cu toate rezultatele la endocrine. Plus ATPO si anti-tiroglobulina, ca daca sunt pozitivi iti trebuie prednison la FIV.
Vezi ca acidul folic NU E BUN pt ca nu il poti metaboliza, iar femibionul pe care il gasesti la noi si are metafolin ( forma de folic care iti trebuie) , are si iod si nu e bun pt TSH-ul tau deja mare. Intra te tog la Farmaexpress , uite linkul

http://www.farmaexpress.ro/ro/lists/
si cere sa-ti aduca din Germania sau Ungaria , fie Taxofit metafolin 800 ( uite linkul, il poti trimite la ei sa vada ce produs vrei )

http://www.taxofit.d...-tabletten.html

sau femibion 1 fara iod (uite care e ) :

http://www.nu3.com/f...s-30-piece.html

sau ti le comanzi tu direct de pe internet, cum iti e mai bine.
Te rog rezolva-le, nu mai amana,da ?? Pup

Editat de bemi, 14 ianuarie 2014 - 19:02 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -