Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pregatirea sanilor pentru supt;probleme de alaptare

pregatire sani alaptare probleme alaptare ragade febra laptelui

14 raspunsuri la acest subiect

#11
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 21:47

ChristinaS ai nascut in Romania,la spital de stat cumva? Prin cate ai trecut! Nici mie nu mi-a fost usor,cand le vedeam pe neonatoloage ca nu ma baga in seama,cu bani bagati in buzunari si rani la sani.Nu-ti mai spun ca am nascut natural si am avut lapte imendiat,copilul mi l-au adus la 18.00,cand eu nascusem la 11.25.De ce?Nu stiu sa-ti spun, nimeni nu a putut sa-mi raspunda,ba mai mult i-au dat sa bea lapte praf cu biberonul. Niste indolente nepasatoare.

#12
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:25

Ralex, da, stiu metoda cu frecatul cu prosopul dar nu am folosit-o, mi se parea prea dura.

La primul copil nu am folosit nicio metoda de pregatire a sanilor si am facut ceva ragade dar nu inspaimantator.

Dupa 3 ani si 8 luni am nascut al doilea copil, mi-am dat de cateva ori inainte de nastere mameloanele cu garmastan si apoi nu am facut ragade. Dar nu stiu ce sa zic, nu cred ca din cauza Garmastanului cat mai degraba a distantei mici intre nasteri.

Dupa inca 6 ani si 6 luni am nascut al treilea copil si din nou am facut rani, chiar foarte rau la sanul drept. Asta s-a intamplat pentru ca a fost ceva distanta intre nasteri si pentru ca la primul alaptat am pus fata la sanul drept si ea a inceput sa traga cu putere din el, stia perfect ce sa faca, eu eram foarte incantata de asta (pe primele doua a trebuit sa le invat sa suga, sa insist cu sanul in guritele lor), si cum stateam eu asa incantata cu sanul drept in gura ei au trecut vreo 20 de minute. Cand l-am scos avea rana si sange. La urmatoarele supturi am pus-o mai mult la sanul stang si am facut si acolo un pic de iritatie dar nu asa rau ca la dreptul.

Din fericire pana la urma s-a rezolvat (cu Garmastam, Lanolina, laptele meu si mult aer) si am alaptat-o cu placere un an si jumatate.

#13
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:48

Sincer? Si mie... Am zis ca o sa incerc si eu cu Garmastanul inainte de nastere. Mi-e asa de frica de rani si durere.Da si la mine este distanta de 4 ani si 2 luni,insa nu cred intr-o exceptie,doar cand ma ganesc si mi se ridica parul pe maini. Povestea ta se aseamana cu a mea asa m-am trezit si eu cu rani,insa la ambii sani.:(( Ii dadeam sa suga si plangeam,imi ajungea durerea pana la inima, strangeam din dinti si-mi curgeau lacrimile...

#14
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 01:34

Deci cand venea ora de pus la san,ma lua cu friguri.Nu am nascut in ro,asa ca nimic creme,mi-a dat niste mici tampoane,sa le tin in timp ce nu alaptez,sau daca nu laptele meu plus sanul tinut la aer liber.

Nimic altceva....am indurat cu stoicism [alcool]



#15
ChristinaS

ChristinaS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 02:08

RalexHD nu am nascut in Romania am nascut in UK, ei m-ar fi externat la 2 zile dar am cerut sa fiu transferata la un spital mai mic si am mai stat acolo 2 zile deci 4 in total dupa cezariana. 

Sper sa fie ok la bb 2 si sa avem cu toti bb mancaciosi si lapte sa ii saturam :))))





Etichetat si cu pregatire sani alaptare, probleme, alaptare, ragade, febra laptelui

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -