Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pregatirea sanilor pentru supt;probleme de alaptare

pregatire sani alaptare probleme alaptare ragade febra laptelui

14 raspunsuri la acest subiect

#1
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 11:44

Marea majoritate a mamicilor au trecut prin alaptat. Unele au suportat cu stoicism, pentru celalalte a fost un adevarat chin.
Am deschis acest subiect tocmai pentru a preintampina problemele legate de alaptat, incepand cu pregatirea sanilor inainte de nastere, prevenirea ragadelor, pana la ungerea sanilor cu creme si de ce nu sa mergem mai departe de cum ati trecut de "febra laptelui".
Imi doresc ca fiecare dintre noi sa-si impartaseasca povestea si sa invatam din greseli.

La prima sarcina nu am dat importanta acestui subiect si rau am facut,fiind cu pielea deschisa si usor sensibila,cand l-am alaptat pe cel mic la spital mi-a facut rani(intr-un spital de stat nimeni nu-ti da atentie,chiar si cu bani bagati in buzunar).A fost ingrozitor,nici Garmastanul nu a putut face minuni,ajunsesem sa-mi doresc sa mai nasc inca o data( am nascut 100% natural),decat sa mai alaptez. Noroc cu una din matusile,care nascuse nu de mult, mi-a recomandat mameloanele din silicon. Apoi,cand ziceam ca am scapat,la aproape o saptamana s-a facut trecerea de la colostru la lapte, minunata febra a laptelui,cu temperatura,lesin si sani cat ai Pamelei Anderson. Ce-am facut? Ei bine,nimic. Niciun dr.nu ma lasa sa iau nimic,doar comprese reci-calde,comprese cu varza si ciorapi inmuiati in otet pentru
febra.

1. Cum ne pregatim mameloanele si sfarcurile inainte de nastere?
2. Ce creme folositi?
3. Cum treceti prin febra laptelui?
4. Ce tipuri de sutiene folositi inainte si dupa nastere?
5. Care sunt tampoanele pentru sani folositoare in timpul lactatiei?

Puteti adauga si alte intrebari la mini listuta facuta de mine.

#2
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 11:55

Super subiect Ralex  [flo2]



#3
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 12:17

Multumesc Sill!
Incerc sa previn si nu sa combat,mai ales ca am trecut prin asta si nu este o fericire,asa incerc sa ajut si viitoarele mamici.

#4
ChristinaS

ChristinaS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 17:15

Subiect minunat :)

Eu nu am avut o experienta prea placuta cu alaptatul si am facut exact ca tine fiind prima sarcina subjectul alaptare nu il abordasem sufficient , Buburuza a venit pe lume prin  cezariana iar la scurt timp am facu rani ca si tine, am folosit crema tot nu a adjutat ff mult dar era putin  mai bine insa eu nu am stiut de  mameleoane de silicon, am facut si febra  laptelui am trecut peste iar lucrurile nu se inbunatateau asa am descoperit ca galusca nu manca el tocaia dar  nu sugea asta pt ca firicelul acela de sub limbuta era mai mult crescut si nu ii permitea limbai sa ia forma necesara pentru a suge,era mult prea scurt prea mica,asa am ajuns la spiral internati unde la si operat pt a indie partea firicelul acela ,eu am stiu parca tot timpul ca ceva nu era ok ,dar moasa care venea acasa sa ne verifice spune a ca el papa ok si ca e mic sa nu cumva sa introduc  formula  daca am piept................ Si uite  asa l-am nascut cu 3,180 kg si la aproape 2 saptamani am ajuns cu el la spital cu 2,500 kg a facut icter sever si toxinele din corp erau fff ridicate, au fost momente de groaza dar au trecut cu bine desi su ramas cu urme adanci,Yannis  nu a baut de atunci niciodata laptele treaz nu a tinut niciodata sticla chear si acum la 3 ani bea seara o sticla de formula in somn treaz nu vrea nici cum am incercat in toate felurile sa il facem sa bea toate sticlele din lume le-am comparat nu a mers nici cum

Deci la Bb 2 biberonul in gura de cand se naste sa stiu eu ca bea si dupaia il pun la piept 



#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 18:50

Grele sunt primele 1-2 saptamani de alaptare. Pentru mamicile care trec cu bine de aceasta perioada deloc usoara, alaptatul devine simplu si placut.

Incerc sa raspund la intrebari:
1. Nu stiu, nu le-am prea pregatit, nu stiu daca le poate pregati ceva.
2. Am folosit Garmastan si Lanolina pura pentru ragade dar cel mai folositor a fost sa ung mameloanele cu laptele meu si sa le las la AER LIBER.
Mameloanele de silicon te ajuta sa treci peste perioada cu rani (daca e cazul) dar nu e bine sa fie folosite a la long pentru ca nu se stimuleaza sanul asa cum trebuie prin ele.
3. Important e sa golesti bine sanii.
4. Inainte de nastere, sutien obisnuit, dupa nastere sutien de alaptat.
5. Nu am folosit tampoane, nu a fost nevoie.

#6
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 19:38

Iti multumesc ChristinaS!

Mameloanele de silicon pentru mine au fost mana cereasca,fara nu cred ca as mai fi alaptat( cand ai rani si sange pe sfarc si mamelon,iar factorul fizic persista,adica bebelusul,nu-ti mai arde de alaptat) si cine poate sa-si cumpere s-o faca fara ezitare,este o "investitie" foarte buna pe termen lung.

Lavi02 exista metode de pregatire a sanilor,precum stergerea cu un prosop mai dur a acestora,dupa fiecare baie. Nu am incercat,doar am citit pe net. Astept si alte mamici sa ne spuna de medodele de ele folosite! De lanolina nu am stiut,dar am notat. Intr-adevar ca laptele este un medicament,l-am folosit si eu pentru sani ca si tine,dar mergea perfect si la zarieturile( de la unghiute) celui mic.
Multumesc Lavi02!

#7
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:38

Pe primul copil l-am alaptat aproape 2 ani, pe asta mica de 4 luni si ceva si totul merge bine in continuare. Ce pot spune din experienta mea:

 

 - lasat sanii in pace inainte sa se nasca bebe, doar purtat sutien special de gravide (sustinere buna, fara balene) masura potrivita. Aici poti merge la magazine Marks and Spencer, Debenhams etc, cam toate magazinele mari ofera servicii de "masurat" gratuite, sa iti iei sutien pe masura potrivita. De asemenea, sutiene speciale pentru alaptat, cumparate pe la sfarsitul trimestrului 3, tot asa, masura potrivita.

 

- cremele pe baza de lanolina (eu am avut Lansinoh, dar sigur sunt si altele) sunt sfinte, mamica se poate da pe sfarcuri oricat de des, nu e nevoie sa fie spalata crema inainte de alaptat. Super-bune pentru ragade. De asemenea tip-ul cu lasatul sanilor la aer si unsul lor cu lapte matern ajuta in cazul ragadelor.

 

- mameloane de silicon - la primul copil le-am cumparat, nu a fost nevoie sa folosesc. la al doilea, nu am luat, asa ca in legatura cu folosirea lor, nu stiu ce sa zic.

 

-tampoane pentru sani, tot asa, am avut si le-am dat, nu am avut niciodata nevoie.

dar

 

Cel mai important lucru pentru startul unei alaptari bune, cu cat mai putine dureri si pe cat posibil fara ragade este ca bebe sa fie pus intr-o pozitie buna la san . As sublinia asta cu o gramada de linii daca as putea. Pozitia "nas la sfarc", "nose to nipple", bebe sa prinda in gura si areola, nu doar sfarcul, iar varful sfarcului sa ajunga la cerul gurii bebelusului, nu intre gingii - ca atunci doar trage de sfarc si provoaca dureri, dar lapte nu iese. Bebe este adus catre san, nu te apleci cu sanul catre bebe (asta daca nu doresti sa ai dureri de spate si sa amortesti), daca sanul e mare il sustii. De asemenea, spatele sa fie bine sustinut, tot ca sa nu se ajunga la dureri de spate. E foarte important ca bebe sa prinda sfarcul asa cum trebuie, daca nu l-a prins bine, introduceti varful degetului mic in coltul guritei, sa o deschideti usor, si scoateti asa sfarcul, si incercati din nou. Nu trageti sfarcul direct din gurita inchisa, e dureros.

 

-Perna de alaptat e minunata, la primul copil nu am avut, acum am, nu am plan de bb3 dar daca as mai face unul, as pune perna in capul listei de cumparaturi.

 

-E foarte important sa primiti ajutor la inceput, sa vi se arate cum se face alaptatul  - e ceva care se invata, putine mamici stiu "instinctiv" cum sa puna bebele la san. Deci cereti sa fiti ajutate. Si ajutor nu inseamna sa va traga moasa/asistenta de sani sa vada daca aveti sau nu lapte, laptele NU VINE imediat dupa ce se naste bebele, dar picaturile de colostru care ies din san sunt pretioase, contin o multime de anticorpi, au enorm de multe calorii si e tot ce are bebe nevoie dupa nastere, pana vine laptele nu uitati ca stomacelul unui bebe nascut la termen e cat o nuca mica, sau o aluna mai mare, deci mult nu ii trebuie sa se sature) . Deci puneti la san pe bebe imediat dupa ce nasteti, sa pape colostru si, tragand ce ii trebuie, sa stimuleze venirea laptelui propriu-zis. In primele zile/saptamani dupa ce se naste bebe sanii si sfarcurile vor fi durerosi/dureroase, pana se stabilizeaza alaptarea si se obisnuiesc si ei sa fie trasi, molfaiti si folositi in fel si chip de o gurita mica, dar cu rabdare, crema cu lanolina si mai ales pozitie buna a bebelui la san  perioada asta va trece repede si alaptarea va merge bine.

Varianta "biberon la nou nascut" aduce cu sine riscul ca bebe sa nu mai vrea sa traga la san (ca doar din biberon curge mai usor, la san bebe sa "trudeasca" si el oleaca), si asta duce treptat la scaderea productiei laptelui. Nu se intampla in toate cazurile, dar e un risc cunoscut, de care trebuie sa se tina seama in cazul in care mama doreste sa alapteze exclusiv.

 

Pentru "furia laptelui" la mine a functionat... gurita bebelusului, pus la san mult. De asemenea, am inteles ca ajuta "mulsul" manual sau cu pompa , eventual chiar sub dus caldut (da' nu cu pompa electrica sub dus [:)] ), am mai auzit si de varianta cu foi de varza bagate in sutien.... dar repet, eu personal nu am folosit.


Editat de DarkBendis, 03 ianuarie 2014 - 16:44 .


#8
ChristinaS

ChristinaS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 17:39

DarkBendis multumim de raspuns e cat se poate de ajutator chear mai mult, am sa incerc tot posibilul ca la bb 2 sa nu patesc ce am patit cu primul,imi doresc enorm de mult sa alaptez si nu asi risca sa ii sau cu biberonul doare ca la prima nastere chear in spital cu moasele acolo in nasul meu si eu in nasul lor plus la externare cea care venea acasa sa il verifice zilnic nu au realizat ca el nu tragea nici un gram de lapte,mie imi curgea piept  ff mult ma mulgeam cu pompa dar nu pastram laptele pt ca ele spuneau ca e suficient si sa nu ii dau cu biberonul, le-am sp ca a inceput sa doarma tot mai mult si ca cea ce ma ingrijoreaza fffff tare e facptul  ca nu avea scutece ude nu faces pisu,ele spuneau ca e mic si ca poate nu imi dau eu seama,dar nu m-am lasat si am cerut sa vina sa il vada un doctor in loc de moasa 

lunga provestea dar acum stiu si sper sa nu mai patesc asa,acum stiu de unde era problema si de ce nu manca,a avut problema cu limbuta dar sper ca la bb 2 sa fie un mancacios si sa stea cu sanul in gura toate ziua ca nu m-ar deranja 

acum cum o vrea Dumnezeu, mai am 2 zile pana ar trebui sa vina urati desi am asa un sentiment ca nu o sa vina si ca e cu ochisorii nu am curaj inca sa fac testul astept sa  imi intarzie si dupaia fac :))

Sanatate multa la toate lumea 



#9
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 18:08

Christina, exact, asta a fost atunci problema, frenul de la limbuta, foarte bine ca ai observat ca nu uda scutecele si ai cerut sa vb cu un medic (scutece ude=pipi mult=bebe papa bine).

 

Multa sanatate, sa fie cu ochisori daca asta iti doresti! [flo2] [flo2]



#10
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 21:38

DarkBendis super raspuns si cu foarte multe sfaturi! Iti multumim!



Etichetat si cu pregatire sani alaptare, probleme, alaptare, ragade, febra laptelui

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -