Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pedofilia acceptată de justiţie ?!

pedofiliejustitie viol copii

34 raspunsuri la acest subiect

#21
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 16:35

Acuma, daca si la ei functioneaza sistemul ca la noi... nu ma mira... Dar daca hotararea e pe bune si nu fortata doar ca sa fie in favoarea respectivului, atunci chiar e revoltator.



#22
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 16:36

In Italia e un haos total,v-o spun ca stiu sigur,toata justitia da cu stangu in dreptu.

Daca aduci nu stiu ce minuni,de dovezi,si ii mai tii si un spech la magistrat deja esti liber,sau aruncat vreo 20 de ani dupa gratii pt o paine furata de foame.

Daca in italia nu functioaneaza justitia ,e greu....

Ce sa mai zicem de alte tari.,e greu ,greu,cum s-a ajuns la asa istorie.........sa gratiezi un pedofil.

Aici vb de justitie italiana,eu vreau sa cred asta,nu vreau sa cred ca TOATA justitia accepta pedofilia..........groaznic!


Editat de dianama, 02 ianuarie 2014 - 16:37 .


#23
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 16:36

Orice om normal ar fi socat de o astfel de decizie.

Un copil de 11 ani nu poate consimti in deplina cunostinta de cauza, la ceva atat de sordid.


Editat de Alizee, 02 ianuarie 2014 - 17:29 .


#24
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 16:39

pe mine m-a şocat concluzia care a generat renunţarea la pedeapsă... că între cei doi exista o legătură sentimentală de natură amoroasă... Cine şi prin ce metode psihologice a ajuns la o aşa concluzie în legătură cu un copil de 11 ani???? 

Exact. Mie la 11 ani, mi se pare 'normal' sa existe o legatura sentimentala; adica, la varsta asta, ori e alba, ori neagra; sa explic ce gandesc (fara sa fi trait vreodata ce a trait fetita asta, deci, e ffffff posibil sa gresesc 100%): la varsta asta, fetita abuzata ori se ataseaza sentimental de abuzator, ori ajunge sa il urasca din tot sufletul.  Probabil depinde de cata dragoste primeste acasa. Daca primeste dragoste neconditionata acasa, face diferenta intre dragoste si ce face abuzatorul. Daca nu primeste dragoste acasa, probabil ca confunda ce face abuzatorul cu dragoste, abuzatorul probabil ii zice ca face ce face numai cu ea si numai ptr. ca are sentimente fata de ea.

Daca gresesc (probabil ca gresesc), va rog sa-mi explicati.



#25
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 17:18

" Varsta la care actul sexual se considera consimtit difera in tarile Europei. Daca mergeti cu clasa in excursie, aveti grija prin ce tari umblati, pentru ca, asa cum se stie, se aplica legea locului. Degeaba la noi sexul cu colega de clasa care are 16 ani este considerat legal de vreme ce tu te afli, de exemplu, in Turcia, unde varsta minima e de 18 ani.

13 ani: Spania

14 ani: Albania, Austria, Bosnia si Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Estonia, Germania, Ungaria, Italia, Liechtenstein, Macedonia, Muntenegru, Portugalia, San Marino, Serbia,

15 ani: Cehia, Danemarca, Insulele Feroe, Franta, Grecia, Islanda, Monaco, Polonia, Romania, Slovacia, Slovenia, Suedia,

16 ani: Andorra, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Belgia, Cyprus (partea turca), Finlanda, Georgia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Moldova, Olanda, Norvegia, Rusia, Elvetia, Ucraina, Anglia si Tara Galilor, Scotia, Irlanda de Nord, Gibraltar,

17 ani: Cipru (partea greaca), Irlanda,

18 ani: Malta, Turcia

Totusi, exista numeroase exceptii. De exemplu, in Italia, desi varsta minima e de 14 ani, daca un profesor face sex cu eleva sa care are intre 14 si 18 ani se considera ca e viol. Asadar, mai multe detalii, aici.

Pe de alta parte, noul Cod Penal care se pregateste scade varsta, din cate stiu, la 14 ani si in Romania. Vrem nu vrem, legile trebuie adaptate realitatilor pentru ca e aproape imposibil sa adaptezi realitatea unor legi. Da, stiu, exista numeroase voci care condamna sexul “copiilor” uitand, ca, de exemplu, in Evul Mediu, la 12 ani femeile se casatoreau si la 16 aveau deja copii iar baietii, la 16 ani erau in floarea varstei, fiind luati la oaste.

Putem sa tipam cat vrem ca se strica tineretul si se promoveaza pedofilia, putem da legi in care sa pedepsim sexualitatea. Nu vom face decat sa fim ridicoli. Naturii umane nu i te poti impotrivi iar sexualitatea este inscrisa in genele noastre; fara ea specia umana ar fi disparut de multa vreme. "

 

 

Nici in cea mai permisiva legislatie nu este prevazuta varsta de 11 ani. Peste hotararea acelui judecator este un for superior, care o poate anula. Asta daca se ocupa de caz un avocat interesat de rezolvarea lui corecta.


Editat de Alizee, 02 ianuarie 2014 - 17:50 .


#26
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 17:52

Ce parere aveti de paragrafele colorate ?

 

Cum stie ziaristul de top sa compare evul mediu, unde media de viata era 45-50 de ani, cu zilele actuale !  [alcool] 



#27
delicat

delicat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 18:12

Mie mi se strange stomacul.



#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 19:41



Ce parere aveti de paragrafele colorate ?

 

Cum stie ziaristul de top sa compare evul mediu, unde media de viata era 45-50 de ani, cu zilele actuale !  [alcool] 

Perfect de acord. Insa, nu cred ca in evul mediu trecea cineva de 35 de ani.

Citatul e o tampenie, o ineptie, nu stiu cine l-a scris. Pe undeva, are dreptate, ca nu te poti impotrivi realitatii, si realitatea e ca copii la 12-13 ani fac sex, INSA sa promovezi sexul intre copii sau (si mai rau!) cu copii e de plans... 


Editat de Victoria_mami, 02 ianuarie 2014 - 19:43 .


#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 19:52



Perfect de acord. Insa, nu cred ca in evul mediu trecea cineva de 35 de ani.

Citatul e o tampenie, o ineptie, nu stiu cine l-a scris. Pe undeva, are dreptate, ca nu te poti impotrivi realitatii, si realitatea e ca copii la 12-13 ani fac sex, INSA sa promovezi sexul intre copii sau (si mai rau!) cu copii e de plans... 

 

Am dat o cautare pe net, sa nu scriu prostii, si am citit ca era o raritate sa se ajunga la 40 de ani.

 

Dar ce am vrut sa scot in evidenta este faptul ca ziaristul incearca sa ne convinga ca este normal ca fetitele de 12 ani sa isi inceapa viata sexuala, ca doar asa era si in evul mediu. [batcap]  In zilele noastre, fetitele de 12 ani sunt preocupate de jocuri pe calculator, joaca si invatat.

Iar baietilor de 16 ani, nici nu le trece prin cap sa plece in armata sau sa se insoare.

 

Nu cred ca sunt prea multe fetite de 12 ani, care isi incep viata sexuala la varsta asta.


Editat de Alizee, 02 ianuarie 2014 - 19:59 .


#30
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 19:59

Alizee, am inteles ce ai vrut sa spui. 

Ziaristul face o comparatie de-a dreptul penibila. In evul mediu se vanau animale cu sageti (poate nici de-alea!) si manca tot tribul in jurul focului. Ar trebui sa ne re-intoarcem la practica asta?





Etichetat si cu pedofiliejustitie, viol, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -