Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

diferentza de varsta


138 raspunsuri la acest subiect

#21
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 23:26

Dar nici nu am deschis demult topicul asta cu diferenta de varsta...sorry [:)]



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 00:20

eu zic ca ea este prea imatura, fara experienta de viata incat sa-si dea seama daca el este barbatul potrivit.

 iar el, sufficient de matur poate sa-si arate doar calitatile si doar ceea ce ea "vrea" sa vada.

nu neaparat anii ca numar conteaza , daca ea ar tfi avut 30 si el 40+, altfel ar fi fost situatia....cand amindoi sunt maturi si stiu ce vor.



#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 01:24

maturitatea apare   prin sentimentul pe care il impartasesti cu celalalt.  pot sa fie si 100 de ani diferenta intre ei , daca exista iubire exista tot.  daca stii sa imparti si bune si rele , pentru ca asta inseamna a iubi: sa il accepti pe cel de langa tine asa cum e el , cu bune si cu rele.

 

cine e perfect sa ridice mana ! [:)]

 

( eu aveam 22 de ani )



#24
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 01:46

eu zic ca ea este prea imatura, fara experienta de viata incat sa-si dea seama daca el este barbatul potrivit.

 iar el, sufficient de matur poate sa-si arate doar calitatile si doar ceea ce ea "vrea" sa vada.

nu neaparat anii ca numar conteaza , daca ea ar tfi avut 30 si el 40+, altfel ar fi fost situatia....cand amindoi sunt maturi si stiu ce vor.

Ce am subliniat sunt judecati.

 

Eu as zice ca fiecare dintre noi am fi muuuult mai fericiti daca ne-am preocupa de-ale noastre si i-am lasa pe ceilalti sa-si traiasca viata, cu bune si cu rele, dar a lor. Si daca am folosi cumva in avantajul nostru toata energia consumata de grija altora.



#25
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 02:50

Poate ca michelle cunoaste mai bine personalitatile celor 2 in discutie.

Mie nu-mi place ideea unei diferente mari de varsta pentru ca atunci ai mai putine amintiri comune, formatii preferate in adolescenta, carti citite in copilarie, marci de guma mestecate [:D], samd. Mie imi place ca am cu sotul meu atatea in comun, o parte din ele sunt si datorita apropierii ca varsta.

DAR dragostea bate multe...

Michelle, exista cazuri si cazuri, nu te ingrijora. Se poate sa fie foarte bine. Daca nu va fi, cei doi pot divorta. Prietenul cel mai bun al lui tata e casatorit cu o doamna cu 13 ani mai mica, se iubesc, se potrivesc si se inteleg foarte bine. Sunt de mai bine de 40 de ani casatoriti.

Am cunoscut un cuplu cu 49 de ani diferenta.... acolo nu pot sa zic ca mi-a placut, ba m-a si intristat putin dar ce sa zic, fiecare isi alege drumul in viata (intr-o oarecare masura)

Editat de lavi02, 31 decembrie 2013 - 02:55 .


#26
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 04:29

Varsta in sine nu constituie un factor in succesul/esecul unei relatii. Dar cu cat diferenta e mai mare, cu atat generatiile celor doi sunt mai distantate, si, la fel, preocuparile, interesele, mentalitatea etc. Astea fiind zise, daca cei doi au teluri comune, idei compatibile in ceea ce priveste casnicia, copiii, finantele, timpul liber, organizarea domestica etc, atunci diferenta de varsta nu mai are influenta.

 

Michelle, cei doi pot sa se mute impreuna vreo 2 ani inainte sa se casatoreasca. Astfel, ea poate creste, maturiza, vedea cu ce se mananca traiul in doi, iar el, daca isi tine oaresce "calitati" ascunse, in doi ani cu siguranta ies ele la iveala. Daca totul e ok, si ei se inteleg, iubesc, ajuta samd, le urez casa de piatra. 



#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 08:18

Despre diferenta de varsta si avantajele+dezavantajele ei :))))))))))

 



#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 09:38

Ce am subliniat sunt judecati.

 

Eu as zice ca fiecare dintre noi am fi muuuult mai fericiti daca ne-am preocupa de-ale noastre si i-am lasa pe ceilalti sa-si traiasca viata, cu bune si cu rele, dar a lor. Si daca am folosi cumva in avantajul nostru toata energia consumata de grija altora.

 

Asta e valabil si pt tine. De ieri pana azi, ai facut observatii la 2 useri. Tu intri pe DC doar pt  a certa pe unul si altul ? O vorba buna putem vedea de la tine ?


Editat de Alizee, 31 decembrie 2013 - 09:42 .


#29
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 11:28

Asta e valabil si pt tine. De ieri pana azi, ai facut observatii la 2 useri. Tu intri pe DC doar pt  a certa pe unul si altul ? O vorba buna putem vedea de la tine ?

Raspuns f la obiect: Ba da, cum sa nu:) La multi ani, sanatate, fericire si un an care va urma plin de impliniri personale! Tuturor.

Si poate astfel, preocupat de propria-i fericire si stare de bine, fiecare se va apleca mai cu sarg spre inima lui, lasandu-i pe ceilalti sa faca ce vor. Si ce pot :) Caci unii oameni se pot indragosti de alti oameni si fara sa le ceara data nasterii :)

Si unde zici ca judec eu si pe cine? Ca n-am inteles. Tu te simti certata? De ce? Pt ca am raspûns altfel decat ti-ar fi placut tie la un subiect deschis de tine? Pai asta sa-ti fie tie supararea cea mai mare :)

Eu sunt absolut convinsa ca Michelle a inteles ce-am vrut sa spun. Si chiar o rog sa ma ierte, daca i se pare c-am fost prea aspra. Dar ma gandesc si eu cum s-or simti oamenii aia despre care se tot deschid subiecte pe-aici, cu, si mai ales, fara voia lor. Dar membrii DC care nu corespund criteriilor voastre de potriveala?

Chiar n-as vrea sa sifonez pe nimeni, dar nu ma pot impiedica sa nu observ afisarea unor pareri f f personale ridicate la rang de regula universal valabila.



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 13:51

Glicina, asta-i forum de discutii. Fiecare isi spune parerea din propria sa perspectiva; este normal. Este obositor ca atunci cand iti spui o parere sa vina careva sa-ti dea peste degete sau sa-ti bata obrazul, ca nu-i place raspunsul tau.

 

La Multi Ani, si tie !  [artif]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -