Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014)

barza gravidute septembrie 2014 sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#201
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 11:42

Kytana, voi ati spus de bebe sau inca nu? Iti trimit eu niste zapada  [*]  [*]  [*]  [*]



#202
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:01

Multu' de zapada!! Woohooo!!

 

Da, am spus parintilor lui si mamei mele (tatal meu a decedat cand aveam 6 ani). Parintii lui nici macar nu am intrebat in cate saptamani sunt sau cum ma simt. Am sunat-o eu in alta zi pe mama lui, ca ii anuntase Dl Pinguin si nici macar felicitari nu mi-a zis. Ma rog... iar mamei mele i-a scapat acelasi lucru ca si la Luca "Deja?".  Incerc sa nu ma las afectata, dar e greu  [zirea]



#203
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:07

Si la mine mama a avut o reactie mai putin incurajatoare cand i-am zis de bebe. La Ema reactia a fost "Aoleu" (dar era oarecum de inteles, pt ca venise pe nepregatite, intr-un moment mai agitat), iar acum a zis doar pe un ton sec "daca asa vreti voi"... A doua zi si-a cerut scuze, dar oricum nu prea ma intereseaza daca se bucura altii sau nu, important e ca ne bucuram noi.

In alta ordine de idei, eram convinsa ca azi am programare la medic, dar e lunea viitoare. Bine ca nu m-am dus degeaba pana acolo.

Ciudata sarcina... Zilele trecute as fi mancat tot frigiderul (dar n-am facut-o :))), azi e 12 deja, sunt treaza de la 6 si n-am mancat nimic... Ma duc acum sa mananc pt ca doarme strumfa si am liber. Cred ca ar trebui sa ma organizez un pic dpdv nutritional daca am de gand sa alaptez pe tot parcursul sarcinii (sau cat s-o putea)...

#204
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:16

Kytana, nu pune la suflet. Bebe care vine si Luca sunt comorile voastre in primul rand. Eu intotdeaua am simtit ca un copil te imbogateste, timpul pe care il petreci cu el e magic, cumva parca transmite din puritatea si naturaletea lui. Cei care nu se implica pierd din start, ma refer la bunici.

 

Cellena, si eu am patit asa la inceput, imi era tot timpul foame. Dar a trecut, acum sunt ok si nu pot manca mai mult de cateva linguri ca imi vine rau. Putin si des [:)] . Aici se recomanda vitamine daca vrei sa alaptezi in timpul sarcinii.



#205
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 12:58

Da, probabil ca o sa iau si eu vitamine, nu stiu... o sa vad ce-mi zice dr. Sarcina trecuta am luat o singura cutie in trim II si a considerat ca imi e suficient (si chiar mi-a fost)

Imi place tare de ea ca e relaxata si priveste sarcina ca pe o stare de normalitate, nu ca pe o boala, deci e destul de "zgarcita" la medicamente (fix pe gustul meu :)) )



#206
lorykik

lorykik

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:09

Kytana nu te lua dupa altii de ce sa suferi si sa pui la inima...pana la urma nu ti l creste nimeni decat tu cu sotul tau :* fii tare Luca are nevoie de tine.

Cellena cu mancatu nu mananc se face 12-1 si nu pot manca...azi sotul a prajit niste ssunca si eram in buc si era s a mi se intoarca stomacul pe dos dar dupa mi am revenit :)nu am dat la boboci.

eu deocamdata i au acid folic acum sa ajunga analizele sa vedem dak trebuie pastile vitamine ceva.

eu am niste socrii mai bine zis o soacra ca o mama mai mult ca o mama tine la mine,sotul e singur si poate daia si a dorit intodeauna o fata asa ca sunt eu fata ei :)

la mine cu Mateo am aflat pe 14 dec si am zis ast pana la craciun sa i spunem...cu 3 zile dupa soacramea zacea in pat si ca sa o scoatem din stare aia a iei i am zis ca o sa avem un bebe,si uimitor rasp ei era "stiu stiu ca am visat soareci",va da tii seama fara felicitat fara nimic,am plecat dl ea din camera si m am pus pe un bocit...si eram suparata pe ea ca nu a zis niimmic,...cu cateva orea dupa vine la noi in camera  si din una in alta a inceput sa zica plangand 'faceti mi si mie un nepot ca sa il apuc macar sa il vad si dupa pot muri linistita..."si sotul zice...'domne nu ti am zis ca avem un bebe?...cand erai in camera...apuca tu august si o sa il vezi"...cand a  auzit a zis "da?voi ma mintiti numai k sa nu plang eu"..,si a zs sootu e te mintim chiar e...cand i am confirmat ca asa e ..."a inceput sa planga si sa sara in sus efectiv de bucurie ca un copil cand i da i ceva bun...i a trecut toate durerile numai avea nimic..tipa in toata casa sa auda socru si mamaie ca o sa avem un nepotel..socru era un pic...in euforie...:):)si tot asa ca mint si i am aratat dovada a inceput sa planga si el si ne a felicitat.asta a fost reactia lor la Mateo...si la fetita tot zicea soacramea ca vrea o nepotica,intruna in fiecare zi si cand i am zis a ramas blocata dar tot a plans si a zis sa fie fetita...:).si ia i azis socrului,si la restu fam mele le am zis si sau bucurat si ei cu toate k zicea k cam devreme.pana la urma trebuie sa vreau eu si sotu doar atat



#207
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:28

Multumesc fetelor de incurajari, sunteti niste dragute dulci!  [flo2] V-am zis eu inca imi revin dintr-o depresie si de aceea imi este mai greu sa trec peste unele lucruri. 

 

Legat de vitamine, la prima sarcina am luat prin trimestrul III si in primele 3 luni dupa, Femibion. M-am inteles bine cu ele si ele cu mine.  [balo]

Lory, draga ta soacra ce s-a bucurat! Si socrelul! Ma bucur sa vad ca exista si astfel de oameni care stiu sa se bucure  [flor]



#208
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 22:18

eu testul l-am facut p 30dec si atunci i-am si zis soacrei si celor 2cumnate ca eram la ei :P s-au bucurat insa aveau o oarecare retinere pt ca a 2-a liniuta de la test era ff vaga insa eu stiam sigur ca-i bb mic in burtica.socrului am amanat sa-i dam vestea pana dp revelion sa  nu ni-l stricam nici noi,nici el,dar cand a aflat,a aflat din intamplare,le auzea p fete(cumnate si soacra vb) si ne-a "prins cu minciuna",dar s-a bucurat intr-un final ca va fi din nou bunic :))

maica-mii i-am dat vestea p 7ian de ziua mea cand a venit sa ma pupe si sa-mi zica la multi ani printre crea mi-a mai zis si sa-mi traiasca copilasul(david) si sa ma bucur de el si eu ii zis "sa-mi traiasca copilasii",la care ea, "esti gravida?"

DAAAA!"bv,sa fie intr-un ceas bun!"nu ma asteptam la reactia asta stiind c tam-tam au facut la primul :p iar lui taica-meu i-am zis tot in seara aia cand a venit acasa de la munca si nici nu intelesese ce i-am zis si cica "ce bebe?de unde bebe?" intreba nedumerit si pana la urma a inteles si a inceput cu morala de riguare dar s-a bucurat si el pana la urma :d

 

eu n-am mai avut nicio tentativa d dat la boboci si nici greturi decat azi un pic :d in schimb ma "trezesc" cu pofte :p



#209
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 22:40

Oana, si eu ma astept la o avalansa de pofte dupa ce vor trece greturile, ca de felul meu sunt tare pofticioasa [:D] .

 

Ma pun la somnic, noapte buna!



#210
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 23:02

daena,de fel si eu sunt o fire pofticioasa :p dar la prima sarcina p parcursul a 9luni am poftit decat de vreo 3ori,atat :d si chiar vb k al meu si k o cumnata ca o sa ma fac cat vaca la cat de pofticioasa eram,dar n-a fost asa,am luat decat 12kg ... sunt curioasa acum :p





Etichetat si cu barza, gravidute, septembrie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -