Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotul meu adoarme tot timpul-am nevoie de sfatul vostru


52 raspunsuri la acest subiect

#21
cristyi

cristyi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:24

E doar lenes.....copilul creaza tulburari in ritmul lui iologic.Pana la copil patea la fel?Nu,banuiesc ca nu.Inca nu-i obisnuit cu ritmul.

Eu cred ca ar trebui sa gandesti inainte sa jignesti. Eu o iau drept jignire si nu e frumos din partea ta mai ales ca ne aflam in perioada sarbatorilor.

Daca era lenes aveam eu ac de cojocul lui si nu ma adresam pe forum. da, draga mea a avut problema asta si inainte sa se nasca copilul dar acum s-a agravat asa ca masoara-ti cuvintele. Iar cand e treaz si se simte mai bine ma avuta foarte mult cu copilul si prin casa. E o problema medicala.

Nu e usor sa tii regim cand nu esti obisnuit si da exista o anumita jena probabil sa te duci la medic si sa-i spui ca adormi pe ici pe colo.



#22
cristyi

cristyi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:25

Apneea este treaba serioasa, este diagnosticata?

Se trezeste ca se opreste din respirat si creierul semnalizeaza trezirea ca n-are oxigen. Exista persoane care se opresc din respirat si cateva minute.

Poate sa sufere si de narcolepsie daca si adoarme brusc, e foarte periculos sa se afle la volan.

Daca stilul de viata e mai greu de schimbat, macar sa foloseasca un CPAP (continous positive airway pressure) machine.

Intai ar trebui sa mearga sa faca un sleep study, se face peste noapte si se aplica pe el o gramada de fire si senzori si tehnicianul masoara toate nivelurile de somn (sunt 5), inima, oxigen,durata REM (ciclul cel mai adanc al somnului), miscari ale ochiului, cand se opreste din respirat, de cate ori si ce mai masoara ei acolo, ca pe monitor au multe diagrame si le masoara separat si in context cu celelalte.

E un intreg proces pe care tehnicianul il masoara si interpreteaza. Tot tehnicianul il ajuta sa gaseasca si masca potrivita pentru CPAP, e pe marimi. Presiunea de la aerul pe care il face aceasta masina il ajuta sa-i tina caile respiratorii deschise.

Este posibil ca din cauza greutatii sa aiba apnee dar nu e obligatoriu. Apneea este grava si multi oameni sufera fara sa-si dea seama, pentru ca se agraveaza in ani si pe langa oboseala crunta da si alte boli, cardiovasculare, diabet, tensiune marita pentru ca schimbarile hormonale din timpul somnului sunt intrerupte.

Pentru binele lui si al familiei voastre, poate reusesti sa-l convingi ca nu e de jucat cu apnea.

Multa sanatate [flo]

Multumesc Oana, este unul dintre cele mai bune raspunsuri.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:26

ab, multumesc. [flo2]



#24
cristyi

cristyi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:26

Din cate am inteles aveti un bebelus,nu cumva fetita voastra il oboseste si ea prin plansetul specific noaptea si nu se odihneste? Indiferent trebuie sa mergeti la dr. sa nu fie surmenat din cauza serviciului,sau sa nu fie alte probleme de sanatate(cardiace,tiroida!!!,etc),mai pot sa fie atacuri de panica ce se manifesta in somn.Sanatate sotului!

Nu cred, pentru ca bebelina are deja 9 luni si de foarte multa vreme doarme deja toata noaptea fara sa se trezeasca.



#25
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:37

Ai grija la apnee ca e destul de urata si are consecinte urate..

Fumeaza ,?bea cate o bere ,vin,consuma f multe bauturi gazoase ,dulci?Unui amic de a lu barbatumiu ,avea o apnee urata,nu avea asa somnolenta in schimb era fff obosit in timpul zilei,nu era gras dar nici slab.la primul control,i-a scos medicul o gramada din alimentatie,sucuri,o cafea pe zi,nimic prajit,nimic carne grasa,in fine un pic de dietaplus numai zic fumatul......

Primul lucru e sa-l convingi sa mearga repede la medic,nu e bine ce i se intampla.....un set de analize din start,dieta apoi mai vedeti.... [flo2]



#26
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:38

Poate fi si lene..,poate fi oboseala....cand postezi ceva iti asumi si pareri care nu corespund cu ce ai vrea tu sa auzi.Altfel,scrii clar:vreau opinii medicale.

 

Iese din discutie obtinerea permisului auto,e moarte sigura.Ma intreb ce medic ar da avizul.

 

Ar putea fi o boala degenerativa,ar putea fi foarte multe cauze.Exista niste documentare,pe discovery sau Ng,nu mai stiu care prezinta exact o afectiune de asta....in cauza era o fata.....care tot asa adormea permanent si mai rau dormea neintrerupt cate o luna,parca.Stiu ca nimeni nu i-a dat de cap aveau grija sa o hidrateze.

 

Poate fi lipsa unor vitamine...care afecteaza creierul.



#27
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:41

Il poti incuraja sa slabeasca spunandu-i ca pentru imbunatatirea starii de sanatate corpului ii e de ajuns si o scadere de 5 - 10% din greutatea totala. Deci nu trebuie sa devina topmodel, ci o slabire mica poate ajuta foarte mult.

 

Poate il poti ajuta si tu un pic aici, pregatind mancaruri cu putine calorii (daca tu esti cea care gateste in casa). Daca ii plac calculatoarele sau are un smartphone / tableta, poate folosi si aplicatii gen http://www.myfitnesspal.com unde nu trebuie decat sa noteze ceea ce mananca si siteul ii face un raport cu caloriile consumate, cu sare / grasimi / carbohidrati / vitamine etc

 

Cu timpul, va deveni putin mai constient de ceea ce mananca. Adica parca nu iti vine sa mai mananci o punga de napolitane ce are 1000 calorii, cand poti manca mult mai multe chestii de aceleasi calorii (de ex, 300gr pui + 100gr paine + 2 banane + 1 mar + 1 pahar lapte).



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:42

Poate fi si lene..

Uita sa respire din cauza lenei.... probabil si inima se opreste sau bate neregulat din cauza lenei si a copilului mic. Offf offf... 



#29
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 14:47

Eu am avut probleme crincene cu insomnia.....a fost crunt ...imi era groaza sa ma asez seara in pat.

Mi-am revenit cind mi-am pus ordine in viata - adica am grija ce maninc (cel mai mult am avut 56kg la 1.69) acum am 52 si ma simt bine, si am inceput sa fac sport.

Eu nu sint genul care sa merg la sala.

Asa ca am ales ceva care imi place - 'biciclit'   [:)] dimineata si seara .....si mers mult pe jos in weekend - nu conteaza vremea.

 

Cei la care imi duc masina la spalat (roamani [:)] ) - au descoperit cizmele de cauciuc in portbagaj si nu au mai rezistat ne-au intrebat ce facem cu ele  [:-)))] ...au zis ca stiu unde lucrez si eu si sotul meu, dar ei nu inteleg de ce ne trebuie noua cizme de cauciuc  [:-)))] mai nou ne curata si cizmele  [flo2]



#30
cristyi

cristyi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 15:03

Poate fi si lene..,poate fi oboseala....cand postezi ceva iti asumi si pareri care nu corespund cu ce ai vrea tu sa auzi.Altfel,scrii clar:vreau opinii medicale.

 

Ceea ce ai scris tu nu este o parere care nu corespunde ce as vrea sa aud ci a fost o insulta directa. Si in loc sa-ti ceri scuze cum ar fi politicos tu incerci sa-ti cauti scuze. Mi-ai insultat barbatul si l-ai numit lenes fara sa-l cunosti. Nu este o parere ci o insulta, oricum ai intoarce-o tu ca sa te simti bine tot insulta este. Avand in vedere ca are apnee este clar probleema medicala si deci nu poate fi lene. Deci continui sa ma insulti.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -