Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotul meu adoarme tot timpul-am nevoie de sfatul vostru


52 raspunsuri la acest subiect

#1
cristyi

cristyi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 20:48

Sotul meu e mai grasun, de fapt amandoi suntem grasunei dar pana cum nu am avut niciodata probleme de sanatate. Anul asta cu nasterea bebelinei si cu mutarea in apartamentul nou a fost in stres si s-a ingrasat mai mult. De un timp adoarme tot timpul, cand ne uitam la film, la televizor, la stiri, in autobuz, in fata calculatorului, duminica la socrii pe canapea in timp ce vorbim cu totii. In idee cam peste tot. Am fost la cinematograf si am fost rugati sa ne mutam pentru ca sotul meu adomea mereu si incepea sa sforaie. Mereu abia astept sa vina week-endul ca sa fim impreuna cu bebelina dar adoarme mai tot timpul si ma simt cateodata epuizata sa fac totul prin casa si bebe singura. Trebuie sa strig la el sa se trezeasca ca sa ma ajute. Problema cred ca e ca nu poate dormi noaptea normal. Are apnee si se trezeste mereu din cauza asta si nu poate avea un somn lung de cateva ori la rand. I-am zis sa slabeasc dar mi-a zis ca el e incapatbil sa tina orice dieta. Ideea e ca nu mananca mancare multa si ciocolatele, napolitane, cola. I-am zis sa mearga la doctor dar nu vrea. Iar acum vrea sa-si scoata permis de conducere, sa faca scoala de soferi si sincer imi e teama. ce fel de sofer e ala care adoarme mereu. Pana si socrii mei sunt de acord cu mine si au zis sa nu-l las sa faca scoala de soferi si sa nu-i mai fac nimic de mancare.

Ce sfaturi puteti sa-mi dati pentru ca a inceput sa ma deranjeze aceasta situatie, il iubesc mult si vreau sa fie sanatos si vreau ca fetita noastra sa aiba tata normal si santos.



#2
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:18

Pai in primul rand sa nu-i asculti pe socri si sa gatesti..daca nu gatesti risti sa manance numai tampenii gen fast food...sa ii dai salate, carne slaba de pui sau peste sa slabeasca..si sa mearga la medic



#3
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:29

trebuie mers la medic. din auzite stiu ca o astfel de stare de somnolenta este data de probleme la ficat. sanatate!



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:35



Pai in primul rand sa nu-i asculti pe socri si sa gatesti..daca nu gatesti risti sa manance numai tampenii gen fast food...sa ii dai salate, carne slaba de pui sau peste sa slabeasca..si sa mearga la medic

Da' unde a scris ca socrii n-o lasa sa gateasca? [:-/]

 

Trebuie convins sa mearga la doctor!Daca nu se odihneste noaptea cum trebuie...e clar ca somnul ala trebuie recuperat cumva!E un lantz al slabiciunilor.

 

edit:la servici cum se descurca,acolo nu adoarme?

 

Dana


Editat de andacos, 27 decembrie 2013 - 21:37 .


#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:47

Hai ca am vazut unde scrie ca socrii ii spun sa nu-i mai faca de mincare...de fapt nu intzeleg...cum adica sa nu-i mai faci de mincare?Adica sa-l pedepsesti sau cum?

 

Dana



#6
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:48

Apneea este treaba serioasa, este diagnosticata?

Se trezeste ca se opreste din respirat si creierul semnalizeaza trezirea ca n-are oxigen. Exista persoane care se opresc din respirat si cateva minute.

Poate sa sufere si de narcolepsie daca si adoarme brusc, e foarte periculos sa se afle la volan.

Daca stilul de viata e mai greu de schimbat, macar sa foloseasca un CPAP (continous positive airway pressure) machine.

Intai ar trebui sa mearga sa faca un sleep study, se face peste noapte si se aplica pe el o gramada de fire si senzori si tehnicianul masoara toate nivelurile de somn (sunt 5), inima, oxigen,durata REM (ciclul cel mai adanc al somnului), miscari ale ochiului, cand se opreste din respirat, de cate ori si ce mai masoara ei acolo, ca pe monitor au multe diagrame si le masoara separat si in context cu celelalte.

E un intreg proces pe care tehnicianul il masoara si interpreteaza. Tot tehnicianul il ajuta sa gaseasca si masca potrivita pentru CPAP, e pe marimi. Presiunea de la aerul pe care il face aceasta masina il ajuta sa-i tina caile respiratorii deschise.

Este posibil ca din cauza greutatii sa aiba apnee dar nu e obligatoriu. Apneea este grava si multi oameni sufera fara sa-si dea seama, pentru ca se agraveaza in ani si pe langa oboseala crunta da si alte boli, cardiovasculare, diabet, tensiune marita pentru ca schimbarile hormonale din timpul somnului sunt intrerupte.

Pentru binele lui si al familiei voastre, poate reusesti sa-l convingi ca nu e de jucat cu apnea.

Multa sanatate [flo]

 



#7
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 21:53

Din cate am inteles aveti un bebelus,nu cumva fetita voastra il oboseste si ea prin plansetul specific noaptea si nu se odihneste? Indiferent trebuie sa mergeti la dr. sa nu fie surmenat din cauza serviciului,sau sa nu fie alte probleme de sanatate(cardiace,tiroida!!!,etc),mai pot sa fie atacuri de panica ce se manifesta in somn.Sanatate sotului!

Editat de RalexHD, 27 decembrie 2013 - 21:58 .


#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 11:03

Sau e foarte comod din fire si copilul nu-l lasa sa doarma.Mie imi suna a lene,multa lene.



#9
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 11:14

Adormitul asta peste tot nu e bine , sfatul meu ste sa mergi la medic cu el cat mai repede . Stiu ca este o boela dar nu stiu cum se cheama . Pune-l sa faca niste analize mai amanuntite si eventual incercati amandoi sa slabiti pentru ca singur stiu ca nu are vointa . Stresul este o boala grava a timpurilor noastre care activeaza alte boli de care poate nici nu am auzit .  Incerca sa ii explici exact cum ai scris si aici : il iubesti foarte mult si vrei ca fetita sa aiba in continuare un tata . 

Eu din cauza baiatului care se trezeste de cateva ori pe noapte sunt nervoasa dar cand simt ca nu mai pot il rog pe sotul meu sa se trezeasca el vreo 2 nopti . Asa ma linistesc si o iau de la capat . 

 Multa sanatate si mult noroc in a-l face sa inteleaga ca ce are el nu e o gluma sii ii pune viata in pericol .



#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 11:43

E doar lenes.....copilul creaza tulburari in ritmul lui iologic.Pana la copil patea la fel?Nu,banuiesc ca nu.Inca nu-i obisnuit cu ritmul.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -