Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mesajul de Craciun al Regelui Mihai

rege

59 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 09:25

Ba eu ma lipsesc de rege.....hai sa fim drepti si sa analizam istoria......tatal lui a fost ce a fost.

El......eu nu vad decat o groaza de printisori si printese hamesiti,fara domenii si fara venituri care cu drag ar papa din bugetul tarii.....ma gandeam la faza cu "furnizor al casei regale"...pai astia se imbuiba gratis cu produse ..diverse..de la vinuri la haine si in schimb producatorul ala poate scrie pe eticheta furnizor al casei regale....iaca na.Nu cred ca le cresc vanzarile daca scriu asta.

 

 

Bunicul a fost in garda lui...cateva luni...si ce credeti ca a castigat ceva?L-au luat mai rau comunistii si au vrut sa-l trimita la canal.


Editat de eumada, 27 decembrie 2013 - 09:38 .


#22
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:54

Eu vad "familia regala" si succesiunea la tron ca un  nepotism din zilele noastre. Nu conteaza cat de tampit e feciorul, trebuie sa fie rege ca asa a fost tata mare (ca si mai marii medici din spitale si institutiile marete ale statului, ei eminenti, copiii din pacate doar cu numele-si beneficiile). Macar presedintele e ales prin voturi si nu e pe viata. [:)]  La un moment dat s-o gasi vreunul mai rasarit, insa de rege nu scapi de niciun chip, e blazonul tarii [batcap] 



#23
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:34

.ma gandeam la faza cu "furnizor al casei regale"...pai astia se imbuiba gratis cu produse ..diverse..de la vinuri la haine si in schimb producatorul ala poate scrie pe eticheta furnizor al casei regale....iaca na.Nu cred ca le cresc vanzarile daca scriu asta.

 

Furnizor inseamna ca e un producator care vinde unui client, In cazul acesta casa regala, care cumpara, probabil la preturi preferentiale, de la furnizori selectati pentru calitatea produselor si seriozitate.

Furnizori care vand la preturi preferentiale tocmai pentru onoarea de a fi preferati dintree multi altii.

 

Altfel eumada, pe mine una nu ma surprinde delog logica proletara din mesajul tau.

Tot respectul pentru dreptul fiecaruia la opinie. O sa ma ierti daca aleg sa dau mai mult credit respectului si consideratiei pe care i-o arata casele regale europene si inaltii demnitari din toata lumea Regelui si Casei Regale de Romania.



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:38

Ba eu ma lipsesc de rege.....hai sa fim drepti si sa analizam istoria......tatal lui a fost ce a fost.

El......eu nu vad decat o groaza de printisori si printese hamesiti,fara domenii si fara venituri care cu drag ar papa din bugetul tarii.....ma gandeam la faza cu "furnizor al casei regale"...pai astia se imbuiba gratis cu produse ..diverse..de la vinuri la haine si in schimb producatorul ala poate scrie pe eticheta furnizor al casei regale....iaca na.Nu cred ca le cresc vanzarile daca scriu asta.

 

 

Bunicul a fost in garda lui...cateva luni...si ce credeti ca a castigat ceva?L-au luat mai rau comunistii si au vrut sa-l trimita la canal.

Eumada, orice producator e onorat cand i se acorda titlul de Furnizor al Casei Regale.

Este un titlu extrem de dorit.

Dar chestia asta nu e ceva cunoscut de proletari. [flo2]



#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:46

Asa si?

Onoarea asta se converteste cumva in bani mai multi?

 

Dar ma rog.....casa regala nu cumpara produsele.......le consuma gratis si in schimb producatorii pot trece pe etichete ca sunt  furnizori ai lor.....

 

Mie mi se par niste pomanagii.Scurt.

 

Sa vedem.

Repede:

 

trei mari realizari ale regelui Mihai...

 

Trei mari realizari ale printesei Margareta.

trei mari realizari in folosul Romaniei ale lui Duda.

 

Astept.

 

A ,ma comport eu ca un proletar dar nici voi aia care va dati nobili nu sunteti.Altfel ati sti ca un nobil nu insulta direct niciodata .

 

 

Ramiris,ca o mare doamna ce esti de ce ma insulti?Crezi ca asta te face superioara mie?

 

NU as aarati superioritatea ci dimpotriva ,asa arati ca esti inferior.Cu sarcasme ieftine.

 

Crezi ca asa ma convingi?

 

Eu consider ca n-am insultat pe nimeni,dar se pare ca prea multa mancare le dauneaza unora....

 

 

Ma rog...de unde nu-i....ce sa cer.....


Editat de eumada, 27 decembrie 2013 - 17:49 .


#26
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:50

 Mesajul regelui imi pare unul pozitiv, nu intentionez sa prestez o analiza pe text...

Altfel,nu stiu ce ar putea salva natia asta de la degradarea morala in care se afla,de la lipsa valorilor,de la nepasarea care a cuprins-o ,de la tot ce se poate constata zilnic trist si urat in societatea romaneasca...

 

E Craciunul,cand se presupune ca ar trebui sa-ncercam sa fim mai senini...macar acum.



#27
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:56

http://istoriaincomo...sts_exclude=966

 

 

 

 

 

 



#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:57

Da,asta inseamna si acceptarea opiniei contrare fara a insulta.

 

Civilizatia.

Si nu o familie regala care nu stie bine romaneste ne salveaza pe noi,ci noi insine ne putem salva.

 

Unii si unele trebuie sa ramana istorie.


Editat de eumada, 27 decembrie 2013 - 17:58 .


#29
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 18:28

Eumada,de mai multa vreme mie mi-e foarte greu spre imposibil;) sa emit pareri in legatura cu istoria...cu atat mai mult in legatura cu istoria contemporana...intotdeauna e foarte important cat de real e ce citim,sursa...si cum mereu raman cu multe semne de-ntrebare cand citesc cate ceva,evit sa exprim orice fel de opinii...te rog nu ma-ntelege gresit,ma indoiesc ca regele poate la ora asta face ceva pozitiv semnificativ pentru Romania,din pacate;(.Sincer mi-ar placea sa ma-nsel si sa constat intr-o zi ca regele e raspunsul la infinitul de probleme pe care romanii le au..si am serioase indoieli in legatura cu binele facut tarii in trecut.Indoieli,nu convingeri!...Si da,e cel putin ciudat sa constati ca printii si printesele Romaniei nu prea vorbesc romaneste...Apreciez in schimb ce a facut Printul Charles pentru Romania;).

Dar toate astea n-au legatura cu faptul ca mesajul regelui chiar a fost unul pozitiv...

Ar fi frumos si simplu daca regele ar constitui solutia reparatoare pentru lipsa de moralitate,de valori reale,care ne fac atata rau si noua si mai mult decat noua,copiilor nostri,pe care-i crestem de mici intr-o societate nedreapta,fara valori...



#30
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 18:41

Lia tot respectul pentru cum ai expus.

 

Si da,singura solutie nu e monarhia...sunrtem noi astia care traim aici,cum ne educam copiii,in spiritul caror valori ii crestem....





Etichetat si cu rege

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -