Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august ( 4 )


338 raspunsuri la acest subiect

#321
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 16:32

hello hello

rocsy cum a fost cu suzeta? si pe mine ma bate gandul sa o scot, dar Aurora o foloseste strict la somn asa ca parca nu m-as grabi. Daca nu vrea sa doarma si nu e in patut, nici nu exista suzeta pt ea, In schim eu am alta problema: domnisoara bea lichide numai la biberon. Canutele si canile normale nu ii sufera. Cred ca nu scapam de biberon veci si deja ma cam ingrijorez.

Ile, eu stau la 4 fara lift. E horror. Aurora nu urca singura decat tinuta de 2 maini si nici nu stiu ce e mai greu: sa o car sau sa o tin sa urce ea. Clar daca sunt cu ea nu mai pot duce nimic, nici macar poseta. Tot ma bucur ca macar intre etaje o pun pe jos. Au gusturi bune baietii tai :) Asa dieta vreau si eu.:)

Eu inca ma lupt cu saci de lucruri primite care trebuie dati inapoi. Am primit niste chestii super folositoare, dar si o gramada de prostii. 

Va pup.



#322
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 19:17

Salutare,

 

Sunt in pauza si bantui pe aici.

 

Deci a venit frigul de la noi la voi, sorry.

 

Ma gandeam si eu cate lucruri am primit, enorm de multe de imbracat, in primul an aproape ca nu am cumparat mai nimic la cap. asta. Toate curate, impecabile, majoritatea ff putin folosite. Si caruciorul si scoica le-am primit, caruciorul il mai am si acum si il folosesc ocazional (bine, nu pe zapada), mai doarme in el in deplasari, desi ii atarna picioarele pe dinafara. Unele chestii nu le-am folosit intr-adevar, 2 covorase de activitati si altele, dar nu aveam cum sa previn ca nu-i vor place. Asa ca n-am ce sa le reprosez donatorilor, dimpotriva. Mi-au scutit o groaza de bani.

 

Muraturica, Ile, nasol fara lift. Eu stau la et. 1 si folosesc doar liftul cand sunt cu E. Domnisorul vrea numai in brate in ultimul timp. Merge pe jos doar cat verificam cutia postala, apoi hopa sus. De aia nici n-am prea exersat urcatul pe scari (le urca oricum, fara sa faca pauze pe trepte).

Eu nu stiu cum va descurcati cand mai aveti si carucioarele dupa voi.

 

Cred ca e greu sa se dezvete de biberon daca nu agreeaza canile. O vecina de-a mea are aceeasi problema cu baietelul.

Ref. la suzeta, E. a redescoperit-o la un an jumate, cateodata defileaza cu ea prin casa, el care nu a acceptat-o sub nici o forma cand era bebe mic.

 

la noi in rest toate bune. Continuam cu antibioticul pt otita, déjà e mult mai bine. Mai are un pic de tuse cu secretii, cica atat timp cat persista tusea, persista si otita. Dupa 10 zile trebuie sa revenim la control, asta e, ma enerveaza ca dureaza f mult sa prinzi o programare prin telefon la clinica.

 

E. tot mai haios, isi spune cateodata numele la modul ca repeta cand il strig eu Eee-riiic!

zice si el: Eeee-iiiic!, iar acum in loc de mama zice mamei sau mamae (hm...) ca ii zice taica-su cand ma-ntorc eu de pe undeva: cine-i? mama e. Nu sta la-mbracat, zici ca-l oparesti cand ii pui hainele, e o fugareala continua. La fel la schimbat scutecul.

AM citit undeva ca i se poate pune scutecul in picioare, cu aricii la spate ca sa nu-l desfaca. Nu am incercat inca, dar nici mult nu mai am....

 

Ieri am gatit sarmale cu umplututa gata facuta de la congelator. A mancat E. vreo trei aseara.

 

In w-e vreau sa fac ceva dulce, am o reteta de prajitura cu iaurt ce pare f buna. Voi inc erca sa pun cateva retete si aici de voi avea timp.

 

Va pup, stati cuminti la caldurica si beti un vin fiert cu scortisoara sau o ciocolata calda.



#323
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 21:01

Fleur, suna bine vinul ala fiert. eu ma delectez cu unul nefiert pana o adoarme tati pe fata.

Eu nu urc caruciorul la 4, il las la parter. De cand am mascut fac asa si pana acum nu a fost furat. Mi-ar fi imposibil sa il aduc sus si nici nu as avea unde il pune.

Cu biberonul nu stiu ce sa mai zic. Astept sa o prind in pasa buna sa incerc cu "hai sa bem din cana ca mama si tata" sau faze din astea. Momentan nu tin. Intelege ce vreau, ia o gura doua in joaca si apoi cere biberonul sa bea. Oricum eu sunt ingrijorata ca bea cam putine lichide si prefer sa le bea de unde vrea, numai sa le bea. 

Si eu sunt foarte recunoscatoare pt ce am primit (nu am vrut sa se inteleaga altceva). De aceea m-am si procopsit cu chestii inutile. Erau de la persoane care mi-au dat multe si utile si nu am vrut sa le jignesc refuzand. Oricum, daca nu as fi avut altele mai bune.....

Va pup si va doresc noapte buna. 



#324
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 23:09

Hello fetele.
noi am fost azi la plaja. A fost o zi tare faina numa ca a cam suflat vantul. Ana a bagat balaceala la picioare in fiecare ochi de apa pe care il vedea. Apa in mare era cam recisioara. Nu cred ca aveam mai mult de 18 grade. Nu era de baie dar copiii s-au balacit totusi. Mie mi se parea frig mai ales cu vantul ala. Pe cand sa plecam ne-am trezit inconjurati de ape :). Aici fluxul si refluxul se intampla de la o ora la alta si lasa in spate sute de metri de plaje goale. Asa ca niciodata ni stii daca acolo unde te asezi, nu te ia apa la un mom dat.:).
Pe chestia asta cu plaja am reusit s-o culc pe Ana la 23.15!!! Super realizare!
Sunt disperata ca nu stiu cum sa o fac sa se culcr la 10 macar....
Rocxy, vad ca esti cu fatza la cearsaf azi :). Si noi am primit o groaza de lucruri pt Ana. De fapt, pana acum, I-am cumparat f putine! Am avut noroc de lucruri f frumoase. Unele noi, altele de capatat dar in stare f buna!
Legat de suzeta, desi intr-un fel mi-as fi dorit sa o conving sa o ia, mai ales cand nu vrea sa se culce, ea a scuipat-o de cand era mica. O sugea 3 sec dupa care o scuopa. Am mai incercat pe la 7 luni sa I-o dau dar cum I-o bagam in gurita, isi facea greata si voma. Dupa un an am mai incercat o data dar o musca cu dintii si atat. Asa ca nu m-am delectat cu subiectul.

cu loftul...noi avem lift si la blocurile cu 3 etaje. Sunt 3 lifturi la fiecare scara....astia is puturosi rau :)

#325
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 08:22

Neata ! Las doza dubla de [cafea] ca nu am dormit bine azi-noapte, mi-a facut Sofia niste crize de tuse care se terminau cu voma .... mai nou tuseste si Nati [bang]. Eu nu stiu ce sa le mai dau sa nu mai fie asa sensibile, nici macar siropul de catina facut de mine nu are nici un efect. Mai trebuie sa incerc siropul care il da Gabi la Andreiut , dar parca vad ca va avea efect spre 0 la noi !

 

Ieri in timpul zilei, a adormit Nati la mine in brate cu mana la tzitzi ( cum ii place ei de obicei ) , strigand-o pe didi ( suzeta) de cateva ori pana a adormit. Aveam emotii pentru aseara, mi-a cerut-o , i-am explicat din nou ca nu a avut grija de ea , a pierdut-o si a furat-o cainele. A adormit, s-a trezit de cateva ori azi-noapte, ma asteptam sa o ceara, dar nu a facut-o. Azi dimineata s-a trezit putin mai repede decat de obicei, daca avea "didi" mai motaia vreo jumatate de ora, asa s-a trezit, a venit langa mine, m-a mangaiat si a zis : " nu didi .... ham ...at ( hat ) raaa ( rau) .  Deci .... vom scapa de didi  [pk]  !



#326
carmen_vlad

carmen_vlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 10:45

neata

voi cum stati la capitolul "umbla peste tot" si "cere tot" ?

mai, mai sa nu fie o minune... s-a trezit spre dimineata  de aseara...dar banuiesc ca o minune tine 3 nopti.

Dimineata am iesit repejor la mici cumparaturi. Azu nu cred ca ii scot. E mult prea frig si am si multa treaba.

 

r_ocsy asa am procedat si eu la baiat cu suzeta, stai linistita ca o sa scapati repede de ea. Totul este sa nu cedezi tu.

 

nici la asta mica nu vrut suzeta, ce suzeta  e mai buna decat sanul lui mami, nu?



#327
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 11:07

Neata

Multumim de cafea!

Nici noi nu iesim azi, ma doare spatele si mi se pare si mult prea frig

Si eu am carutul in masina si o urc in brate ptr ca nu prea poate urca cu salopeta de iarna. Dar presimt vremuri bune la primavara. Cumparaturi nu fac cu ea sau le las in masina si le recupereaza sotul sau eu mai tarziu.

Ioana plaja wow cum suna !! [:)]

Bambina l-a invatat pe da. Asa ca orice o intrebi raspunde da!

Ai 10 degete? Daa

Iti place zapada? Daaa

Si de aici: ai 5 picioare? Daa
Ai 4 ochi? Daaa

#328
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 04:11

Vai tu fetelor ce haios suna cum povestiti de copii:)!.
Mie mi-a trimis un prieten un link cu beneficiile cepei puse in camera peste noapte. Adica ceapa taiata in 4 si curatata si pusa langa capul patului. Cica curata si aerul si corpul de virusi si bacterii.Abia astept dimineata sa vad cum arata ceapa ca pana una alta, pute in dormitor de zici ca am gatit numa tocana aici de cateva zile. Si ma mai si ustura ochii si nasu. E drept ca pe Ana vad ca a desfundat-o....

#329
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 08:24

Neata !

 

Carmen, eu unde nu vreau sa umble, momentan pot sa inchid usa de la camera ca sa ii stopez accesul. Pana va putea ea sa deschida usa mai dureaza  [:)]

 

Ile : am facut prajitura, nu ma omor dupa ea .... a doua oara nu mai stau sa pierd vremea cu ea, la cat e de muncit ma asteptam sa fie mai delicioasa ! Concluzia mea : prea scumpa si prea mult de lucru pentru rezultatul obtinut . 

 

Ioana : stiam si eu faza cu ceapa, dar sincer nu prea am incredere in metoda respectiva. Eu inca nu mi-am "imputit" camera ca sa vad daca intr-adevar e eficient sau nu.

 

Imi puteti recomanda un aparat de aerosoli pentru fete ? Sunt o gramada pe piata, nu stiu care ar fi criteriile de selectie. Multumesc .  [flo2]



#330
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 09:04

Neata!

Rocsy ms de review [:)], atunci zic pas ... O recomandare ai?

Ioana ma bucur ca ai descoperit ceapa! Noi am descoperit-o de mult, plus inhalatiile. Sunt super, efect garantat.

Fleur multa sanatate! Cum mai este E?

Lulu cum mai e bambina?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -