Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retetele ghetarului


193 raspunsuri la acest subiect

#41
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 11 aprilie 2015 - 12:55

rall - cozonac framantat in masina de paine

 

Reteta de cozonac la masina de facut paine (Philips HD9046)
  • Acum cativa ani tot cautam o reteta de cozonac care sa poata fi facuta fara probleme la masina de paine. Si am gasit una pe culinar.ro pe care de atunci o fac in fiecare an, fara vreun esec. O recomand [flo2]

     

    Ingrediente:

    DSC03398_zpsff7d9fc0.jpg

     

    Le-am adaugat pe toate in masina de paine (Philips Viva Collection HD9046) - lichidele intai, apoi untul si la sfarsit faina. Am selectat programul #10 care e doar pentru framantat aluat si care dureaza 1:30 minute:

    DSC03412_zps24a5d934.jpg

     

    Intre timp am facut umplutura (fulgi de ciocolata, cacao, stafide inmuiate in rom, un ou, putin zahar, nuci, esente de rom, vanilie, lamaie si portocala) iar aluatul a fost gata framantat si crescut (masina il tine cam o ora la caldura, fara sa il mai framante, ca atunci cand e gata sa poata fi direct umplut si bagat la cuptor):

    DSC03418_zps777b606e.jpg

     

    Am facut aluatul foaie, l-am umplut si acum am doi cozonaci frumosi la cuptor:

    DSC03423_zps6feb0acc.jpg

     

    si un colac (primul meu colac [:D]) pe care l-am acoperit cu fulgi de migdale:

    DSC03444_zps9273a66b.jpg

     

    Am facut de doua ori aluat, o data pentru colac, o data pentru cei doi cozonaci.



#42
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 18:06

Dovlecei la cuptor  - Carolinah

 

Noi mai facem dovlecei taiati de-a lungul, necuratati, pusi la cuptor pe hartie de copt unsa cu un strop de ulei si intorsi pe ambele fete sa se faca bine. La asta adaugam un sos de ulei de masline, sos de soia, otet balsamic si usturoi, bleinduit bine. Servim totul cu orez basmati fiert al dente



#43
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 18:08

Sos de dovlecei   - Carolinah

 

Dovlecei la abur (pot fi si fierti, dar sunt mai gustosi asa) facuti bine, blenduiti cu ulei de masline, usturoi, sare, piper si condimentele care-ti plac tie. Eu fac cu busuioc/oregano/scortisoara/garam masala etc dupa chef. Merge cam la orice, incl la paste si e dietetic. Merge si varianta cu dovleceii cruzi blenduiti.



#44
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 18:09

Dovlecei la cuptor  - Roxanaz

 

ii fac la cuptor... ca tot pun asa, bete, cu lamaie, sare, piper pe ei, la grill maxim, 240 de grade.. in 10 minute sunt deliciosi.



#45
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 mai 2015 - 21:13

Mihaela_s  placinta cu rubarba si capsuni

 

2-3 tulpini de rabarber se curată de coaja. Se taie in bucatele mici de ca 1 cm (felii). Se unge o tava de pie cu unt, se pun Bucățile acolo. Se pun căpșuni tăiați bucatele mici, ca 100-200 g. Se presară 1 dl zahăr si o lingura amidon de cartofi. 

Aluatul se face din 150 G unt, 2 dl faina integrala, 1 dl faina graham, se amesteca bine si se presară sfărâmată cu mâinile peste rabarber. Se da la cuptor la 200 grade 20-30 min, e gata cand e rumenă deasupra. Se servește cu inghetata de vanilie sau sos de vanilie. 



#46
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 17:07

Ella73:

 

"Ciorba de dovlecei : 

 

*3 cepe, 3-4 morcovi, 2-3 ardei grasi....toate tocate si calite cu putin ulei...apoi cu 2 litri de apa puse la fiert cam 20 min...apoi se adauga 1 kg de dovlecei (puteti pune dovlecei si cartofi)...cand sunt fierti, se adauga borsul...se da in fiert si se adauga sare (si piper...pt cine vrea)...se mai fierbe putin, se pune leustean, marar si patrunjel...apoi se ia de pe foc...se bat 3 oua si se adauga...

 

eu cand pun dovleceii, daca mi se pare prea groasa, mai adaug apa...

 

asta este...in cel mult o ora e gata  icon_smile.gif se serveste cu smantana..."



#47
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 18:26

Saffranspannkaka, budinca gotlandeza de orez cu sofran Pentru 4 portii: Ingrediente: 2 dl orez pentru fiert (in Suedia e special, din acela care fierbe repede si se face moale, specific orezului in lapte) 4 dl apa o jumatate lingurita sare 1 l lapte 2 oua 1 dl migdale macinate 1 dl zahar 1 g sofran Se fierbe orezul in apa cu sare timp de 10 minute. Adauga laptele si fierbe in continuare 45 minute amestecand din cand in cand, la foc mic. Se lasa sa se raceasca putin. Se adauga ouale, sofranul, zaharul si migdalele. Se amesteca bine si se toarna intr-o forma de ca 20 cm diametru, unsa cu unt. Se coace la 200 grade timp de 20-30 minute. Se serveste cu frisca si cu o dulceata speciala gotlandeza. Numele ei e Salmbärssylt, unde salmbär e un fruct specific gotlandez, care seamana cu murele iar sylt inseamna dulceata. Sigur se gaseste la Ikea de cumparat. Daca nu, atunci merge perfect cu dulceata de mure. Din pacate nu stiu daca exista in Ro si cum se numesc, le-am gasit insa in engleza : http://en.wikipedia.org/wiki/Dewberry o fotografie de pe net:

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg

Editat de mihaela_s, 10 mai 2015 - 18:28 .


#48
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 18:32

Lussebullar, lussekatter

 

25 g drojdie, 50 g unt, 2,5 dl lapte, 125 g kvarg sau kesella(quark daca nu va aflati in Suedia sau iaurt), 0,5 g saffran, ca 8 dl faina, 3/4 dl zahar, putina sare, stafide, 1 ou pentru uns deasupra.

 

Drojdia se zdrobeste intr-un vas, untul se topeste, se adauga laptele si se incalzeste la 37grade, se adauga drojdia.

Se adauga restul ingredientelor si se framanta aluatul. se lasa la dospit ca 30 min sub un servet de bucatarie.

 

Se imparte apoi aluatul in ca 17 bucati (noua ne-au iesit mai multe, ca 30 daca ii faci mai mici) si le lucrezi sub forma de lussekatter, se adauga stafidele (ca in fotografie) care au fost inmuiate in apa in prealabil (se evita astfel sa se usuce la copt).

Se aseaza pe o tava pe o hartie de copt si se mai lasa la crescut ca 20 min. Se ung cu pensula cu oul batut.

Se coc in cuptorul preincalzit la 225 grade, timp de 5-8 minute.

Se lasa sa se racoreasca pe un grilaj.

 

Pofta buna!

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg

Editat de mihaela_s, 10 mai 2015 - 18:35 .


#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 18:37

Cheescake cu sofran

Pentru „blat”/partea de jos: 200 g pepparkakor (turta dulce suedeza, se gaseste la IKEA) 75 g unt topit

 

Cheesecake aluat: 1 pachet sofran (0,5 g) 1 dl frisca 600 g branza philadelphia (e pasta de branza tartinabila, merge de orice firma) 2,5 dl Kesella (quark daca nu sunteti in Suedia sau iaurt gras) 1 dl zahar 1 dl amidon alimentar (sau orice intaritor alimentar) 2 lingurite zahar vanilat 3 oua 200 g ciocolata alba 2 dl strugurasi rosii congelati (merge desigur si cu alte fructe de padure)

 

Incalzeste cuptorul la 175C. Topeste untul si zdrobeste pepparkakor, de preferat in robot de bucatarie. Amesteca-le si apoi intinde aluatul format intr-o forma rotunda cu pereti detasanili de ca 22-24 cm diametru. Pe fund se poate pune hartie de copt, astfel va fi mai usor de transferat la sfarsit. Precoace „blatul” in partea de mijloc al cuptorului timp de 8-10 minute si lasa-l sa se raceasca.

 

Incalzeste frisca intr-o cana si dizolva sofranul, lasa-l sa stea ca sa aiba timp sofranul sa se dizolve complet si sa isi „faca” culoarea.

Amesteca branza philadelphia cu kesella.

 

Adauga amestecand zaharul, zaharul vanilat si intaritorul alimentar. Adauga cate un ou pe rand, amestecand dupa fiecare cu o lingura iar la sfarsit adauga frisca in care s-a dizolvat sofranul.

Taie marunt ciocolata alba si topeste-o pe baie de apa, adaug-o apoi in compozitie. Toarna totul peste „blat” si presara peste strugurasii rosii.

Coace prajitura in mijlocul cuptorului timp de ca 40 minute.

Stinge cuptorul si lasa prajitura in cuptor inca ca 30 minute.

Apoi scoate-o si lasa-o sa se raceasca la temperatura camerei inainte sa o pui in frigider.

 

Prajitura are gust mai bun daca e rece, e de preferat sa o lasi peste noapte in frigider.


Editat de mihaela_s, 10 mai 2015 - 18:40 .


#50
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 18:56

Prajitura simpla cu sofran

 

Ingrediente 

  • 200 g unt
  • 0.5 g sofran 
  • 2 oua
  • 3 dl zahăr
  • 2 lingurițe praf de copt
  • 1.5 dl lapte
  • 4 dl faina

​Cum procedezi:

 

  1. Topește untul cu grija 

  2. Unge cu unt si tapetează cu faina o forma rotundă de cca 24 cm

  3. Bate ouăle cu zaharul pana isi dublează volumul si devin spumoase. De preferat cu un mixer electric

  4. Adauga sofranul si laptele, amestecând in continuare

  5. Amesteca praful de copt cu faina si adaugă-le la oua, alternând cu untul topit si amesteca rapid pana ai un aluat omogen

  6. Toarnă aluatul in forma si coace-l in cuptor la 175°C ca 45 minuter. Prajitura trebuie sa aibă o culoare maronie

  7. Las-o sa stea cateva minute sa se răcorească in forma, inainte sa o răstorni pe farfurie 

  8. Acoper-o cu zahăr pudra in ploaie inainte de servire 

    Se poate servi cu frișca si dulceata de merisoare (lingonsylt la IKEA).

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -