Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Maratonul sarmalelor


305 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 19:57

Maratonul sarmalelor: make love, not sarmale

 

23&24 Decembrie sunt zilele cand toata lucrurile importante din casa se intampla in bucatarie. Barbatul din dotare se transforma in carator de sacose si spargator de nuci (rol preluat ocazional si de vreunul din copii, daca acesta are proasta inspiratie sa nu iasa afara de la ora 8.30 am). 

In aceste prea-sfinte zile incepe maratonul sarmalelor si al cozonacilor.....timp de 48 de ore gospodinele se inchid misterioase in 'templus sacrificius femininus', pe numele lui vulgar: Bucataria. Dupa care, desigur, 3 zile zac in pat intepenite, cu varice si tot felul de dureri: de şale, de picioare, dar mai ales cu durerea imposibil de alinat din suflet ca....nu a iesit totul perfect. Pentru ca, nu-i asa? mereu exista cate o matusa/nora/cumnata/soacra care nu apreciaza cum se cuvine munca depusa: "Ai vazut? nici nu s-au atins de sarmale! si cat am muncit la ele"; "Toba a fost un deliciu si de abia au gustat din ea"; "N-ai curatat, draga, bine maţele alea, n-ai vazut ca au ramas carnatii aproape neatinsi?"; "Am auzit-o pe maica-ta cand comenta ca tortu' nu e prea insiropat; doar ai vazut ca am pus toata zeama de la compot. Ce, sa iasa ca tortul ei de anul trecut, care trebuia mancat in farfuria de ciorba?"; "Si nepota-tu si-a bagat masinuta direct in salata de beuf, mi-a stricat tot ornamentul! douo ore am muncit la el".

Sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu toate domnele care chiar in momentul asta asuda din greu in incaperea aia odioasa de ¾ m. Spre apararea mea pot doar sa spun........continuarea aici:

 

http://www.kudika.ro...or-sarmale.html

Am doar sa spun ca, te admir pentru modul in care (de)scrii aventura traditionalist - sarmalista.  [flo2]



#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 20:06

Moama cata dreptate ai Elena......din fericire sunt in categoria aia cu bucataria curata....cateva prajituri o sa fac...si friptura.Oricum tot faceam ceva de mancare ca am fata de hranit.....mu ha ha...n-o sa inteleg niciodata de ce se face atata mancare de sarbatori...dupa doua zile e deja veche...cozonac?Valeu ,dar nu e pastele.Si eu pot trai ani buni fara cozonac,salata boeuf,sarmale si al;tele.


Editat de eumada, 22 decembrie 2013 - 20:07 .


#13
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 21:54

Pentru ca tata cu fratemeu si including fiica-mea sunt niste mancai. Pe bune ca mananca mult :) Intr-o zi mi se trec cel putin 3/4 paini. Nu mai zic de o oala de ciorba care trebuie sa fie suficient de mare altfel eu raman pe dinafara nu apuc nici macar sa gust.

In ce priveste sarmalele indiferent cat de multe as face nu sunt suficiente. Acuma catva ani a facut mama o oala de 200 de sarmale, si cat crezi ca a tinut? Iti zic eu 3 zile si jumatate. Si nu suntem nici unul grasi :)

Blue, am crezut ca esti numai tu si fata.  [flo2]



#14
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 22:58

Eu de Craciun nu fac nimic. Nici macar brad  [:D] Fata cea mare e la tac-su, cea mica e prea mica, asa ca anul asta nu ne deranjam. In schimb pe 29 o sa avem musafiri la masa, asa ca o sa fac (azi si le congelez) sarmale. Pentru ca e posibil sa nu le placa sarmalele, o sa fac si o rata intreaga la cuptor cu garnitura de piure, ceapa caramelizata si sparanghel. A! si gravy. Si la desert o sa fac un mousse de ciocolata in forme de ciocolata alba. Si fructe. Am inceput deja sa lucrez la forme  [:D].

 

Voiam sa fac si o supa din carcasa si tacamurile de la rata, cu taitei de casa, dar pe aici genul asta de supa nu se mananca asa, ca atare, se foloseste la pregatit alte feluri de mancare asa ca s-ar putea sa nu fie apreciat ca le servesc "broth"...mai ma gandesc, sa vad si cat timp am.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 10:23

Fie-mea deja a impodobit bradul. Eu am pregatit sarmalele, fara a le fi fiert, deocamdata.

Mai fac un tort de ciocolata si drob din ficatei si piept de pui. Este suficient.

 

Anul asta le-am pregatit din timp, asa ca nu ma simt obosita.

 

Am uitat de supa de pui cu rosii.


Editat de Alizee, 23 decembrie 2013 - 10:24 .


#16
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 11:03

Noi am facut asta ca prajitura e simpla de facut doar un chec simplu ciocolata topita si fulgi de cocos. Se inmoaie bucatiile de chec in ciocolata apoi in cocos si se aseaza oe farfurie se pot face si bilute sau invers in cicolata alba si apoi in bilute colorate pentru tort :) E buna si se face repede. Noi prajitura mai facem de revelion haios si atat :) nu suntem amatori de dulciuri. DSCN5172.JPG



#17
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 11:18

Noi facem maine sarmale (cu varza pusa de noi la acrit [:)] ) si salata de boeuf. Cozonac am cumparat; mai luam si tort (au astia niste torturi bune aici, ca nu se merita sa muncesti tu la ele). De Revelion facem piftie si curcan la tava. 

 

Va doresc sarbatori fericite ! 

 

Mihaela 



#18
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 11:21

Eu sunt gata.

Sarmalele le congelasem acu` 2 saptamani, ieri le am fiert.

Tot ieri am facut cateva caserole cu racituri (ca m-a prostit taica`mio, altfel nu faceam, iar el a plecat in sat ...).

O supica pe aripi de curcan fie`mi.

Baigli cu mac pentru noi si cu nuca pentru prietene.

Un blat (din albusurile ramase de la baigli) si o crema ciocolatoasa pentru fi`mea.

Eu am Cola rece la frigider just for me and my soul.

Azi si maine lucrez, asa ca e bine sa le am gata in caserole acasa.

 

Bradul e gata, MC va sosi taman maine cand nu suntem acasa (am planul perfect, ca in fiecare an trebuie sa inventez cumva -ceva sa pot strecura cadourile; la dimineata o aduc pe fi`mea la birou si am sa uit mancarea pentru cainele meu iubit Pufi si am sa fug sus cat ea asteapta cu colegii in masina de servici, hahaha. Cand venim de la servici va avea o mare surpriza).

 

Pentru Rev avem planuri si mai tari in ale gatitului: comandam 2 pizza si ne rasfatam cu un tort cumparat, pam-pam [s]



#19
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 11:26

M-am razgandit. O sa fac brad, desi nu am nici o tragere de inima- e doar mai mult de munca pentru mine. Dar mi-a facut fie-mea un fel de pasare pe care am primit indicatii sa o instalez in varful bradului, in locul stelei. Si s-ar putea sa vina in vizita sa vada pomul si pasarea in el...asa ca vreau-nu vreau...pun pasaretul in brad! 



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 12:00

M-am razgandit. O sa fac brad, desi nu am nici o tragere de inima- e doar mai mult de munca pentru mine. Dar mi-a facut fie-mea un fel de pasare pe care am primit indicatii sa o instalez in varful bradului, in locul stelei. Si s-ar putea sa vina in vizita sa vada pomul si pasarea in el...asa ca vreau-nu vreau...pun pasaretul in brad! 

[:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -