Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Maratonul sarmalelor


305 raspunsuri la acest subiect

#1
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:06

Maratonul sarmalelor: make love, not sarmale

 

23&24 Decembrie sunt zilele cand toata lucrurile importante din casa se intampla in bucatarie. Barbatul din dotare se transforma in carator de sacose si spargator de nuci (rol preluat ocazional si de vreunul din copii, daca acesta are proasta inspiratie sa nu iasa afara de la ora 8.30 am). 

In aceste prea-sfinte zile incepe maratonul sarmalelor si al cozonacilor.....timp de 48 de ore gospodinele se inchid misterioase in 'templus sacrificius femininus', pe numele lui vulgar: Bucataria. Dupa care, desigur, 3 zile zac in pat intepenite, cu varice si tot felul de dureri: de şale, de picioare, dar mai ales cu durerea imposibil de alinat din suflet ca....nu a iesit totul perfect. Pentru ca, nu-i asa? mereu exista cate o matusa/nora/cumnata/soacra care nu apreciaza cum se cuvine munca depusa: "Ai vazut? nici nu s-au atins de sarmale! si cat am muncit la ele"; "Toba a fost un deliciu si de abia au gustat din ea"; "N-ai curatat, draga, bine maţele alea, n-ai vazut ca au ramas carnatii aproape neatinsi?"; "Am auzit-o pe maica-ta cand comenta ca tortu' nu e prea insiropat; doar ai vazut ca am pus toata zeama de la compot. Ce, sa iasa ca tortul ei de anul trecut, care trebuia mancat in farfuria de ciorba?"; "Si nepota-tu si-a bagat masinuta direct in salata de beuf, mi-a stricat tot ornamentul! douo ore am muncit la el".

Sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu toate domnele care chiar in momentul asta asuda din greu in incaperea aia odioasa de ¾ m. Spre apararea mea pot doar sa spun........continuarea aici:

 

http://www.kudika.ro...or-sarmale.html


Editat de Elena, 22 decembrie 2013 - 18:07 .


#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:15

Ha,ha,ha...tocmai am terminat de facut sarmalele,pus la congelator si sotzul din dotare a "aruncat"nuca in cuptorul cald de la coptul fursecurilor!

 

sacosele le-a carat ieri! [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Totusi are un farmec deosebit toata bucatariseala asta...mie-mi place(desi cind timpul nu-mi ajunge spun ca as vrea sa fiu doar musafir odata)

 

Dana



#3
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:17

La mine totul e pe slow..adica sarmalele doar maine seara la pun pe foc si salata o fac doar maine peste zi sinitele chiftele doar miercuri peste zi in caz de extrema necesitate. In rest nu ma omor cu gatitul pentru simplul motiv ca nu o sa am musafiri.



#4
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:33

Blue_starr, deci, nu o sa ai musafiri, dar totusi, faci sarmale, salata de boeuf, snitele si chiftele? Pentru cine, frate? Am si eu o prietena aici care tot asa, de Craciun face: sarmale, chiftele, salata de boeuf, vinete, si mai cine stie ce. Si e numai ea si baiatul.

Eu astazi fac un curcan, ptr. ca vin nashii Victoriei la masa. De Craciun fac sarmale si atat! Si alea le fac ptr. ca Victoria si Daddy iubesc amandoi sarmalele. Ca altfel, faceam ceva asa, de toata ziua. Nici nu ma mir ca ajunge lumea la spital cu 7 feluri de mancare intr-o zi, trei feluri de prajituri, tort si... si... si...  (Blue starr, NU la tine ma refer, ci in general). Sigur ca stiu ca asa se face , asa e traditia, asa facea si bunica si mami... insa eu personal nu ii vad sensul sa imi petrec viata in bucatarie.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:37

Si eu fac la fel Nadia,anul asta nu am musafiri...insa fac mincare ca si cum as avea! [:)]

 

Dana



#6
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:50

E traditie , e spiritul sarbatorilor care incepe prin pregatire bucatelor ..nu mult cate putin din fiecare , iar daca sti sa te organizezi le termini pe toate din timp si ai timp si sa te odihnesti .

Sarbatori fericite tuturor !!!



#7
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:51

Si la mine bucataria e curata si nimeni nu e stresat ....inca. Nu sarmale , nu bef [:)] . 

Pentru Craciun avem , la micul dejun oua si somon afumat si ceva dulce ,  la pranz piept de curcan umplut , carnati , supa, cartofi , morcovi,pastarnac si varza de bruxelles, la desert buturuga de ciocolata si cozonac. Mai avem un somon intreg in congelator pe care am sa-l fac in crusta de aluat.....si nelipsitele caise umplute cu nutela [buca] . Thaa, dhaaaa

 

Am primit si noi bunatati , si ce vin.....


Editat de missdarcey, 22 decembrie 2013 - 19:42 .


#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 18:58

La noi e liniște in bucătărie ...
Am primit ieri un pachet cu delicatesuri bucovinene de la fratele meu ( pachet venit cu autobuzul ) si aseară ne-am delectat cu Toba, caltaboș bucovinean , carnati Afumați de casa...
Asa ca ... Am amânat gătitul sarmalelor pentru Revelion
probabil ca la masa de Crăciun vom mânca doar peste. .

#9
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 19:12

Blue_starr, deci, nu o sa ai musafiri, dar totusi, faci sarmale, salata de boeuf, snitele si chiftele? Pentru cine, frate? Am si eu o prietena aici care tot asa, de Craciun face: sarmale, chiftele, salata de boeuf, vinete, si mai cine stie ce. Si e numai ea si baiatul.

Eu astazi fac un curcan, ptr. ca vin nashii Victoriei la masa. De Craciun fac sarmale si atat! Si alea le fac ptr. ca Victoria si Daddy iubesc amandoi sarmalele. Ca altfel, faceam ceva asa, de toata ziua. Nici nu ma mir ca ajunge lumea la spital cu 7 feluri de mancare intr-o zi, trei feluri de prajituri, tort si... si... si...  (Blue starr, NU la tine ma refer, ci in general). Sigur ca stiu ca asa se face , asa e traditia, asa facea si bunica si mami... insa eu personal nu ii vad sensul sa imi petrec viata in bucatarie.

 

 

Pentru ca tata cu fratemeu si including fiica-mea sunt niste mancai. Pe bune ca mananca mult :) Intr-o zi mi se trec cel putin 3/4 paini. Nu mai zic de o oala de ciorba care trebuie sa fie suficient de mare altfel eu raman pe dinafara nu apuc nici macar sa gust.

In ce priveste sarmalele indiferent cat de multe as face nu sunt suficiente. Acuma catva ani a facut mama o oala de 200 de sarmale, si cat crezi ca a tinut? Iti zic eu 3 zile si jumatate. Si nu suntem nici unul grasi :)


Editat de blue_starr, 22 decembrie 2013 - 19:15 .


#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 19:36

Sarmale ma chinui sa le fac marti,si piftia la fel,n-am ce face nu am avut timp si nu voi avea decat marti dupa ora 2,un tort il voi face ,sa vad de blaturi.....cozonac numai zic,il face buni ca nu am timp.restul nu stiu,sigur ceva voi cumpara,....nu am timp sa fac nici boeuf.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -