Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Anticorpi IgG Rubella absenti - cat de periculos este?

torch rubella rubeola igg rubella analize sarcina

4 raspunsuri la acest subiect

#1
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 15:41

Sunt insarcinata in aproape 12 saptamani. Pe la 7 saptamani am facut cele 4 analize din complexul Torch. La Citomegalovirus, Herpes si Toxoplasma am anticorpi IgG pozitivi, IgM negativi, deci sunt imunizata.

 

Problema este la Rubella, mi-au iesit negative ambele, atat IgG cat si IgM. Doctorita mi-a spus ca este un lucru destul de neobisnuit, deoarece daca nu faci boala in copilarie (este vorba de rubeola, sau popular pojarel) exista doua perioade de vaccinare, una la 7 ani si alta la 11 ani. Dar se pare ca eu n-am facut nici boala, iar la vaccinuri am chiulit, se pare.

 

Problema apare in timpul sarcinii, caci contaminarea cel putin in primul trimestru este extrem de periculoasa pt fat si impune obligatoriu avortul, caci fatul  va iesi cu malformatii grave cardiace si la sistemul nervos.

 

Dr mi-a spus sa nu intru in contact cu niciun copil cu varsta intre 2 ani si 8 ani (gradinite, scoli) si sa nu stau in zone aglomerate (autobuz, metrou, serbari, petreceri), cel putin pana trec de 4 luni, incheiate, iar apoi testez din nou anticorpii IgM Rubella.

 

As vrea sa intreb fetele, daca vreuneia i-a Iesit IgG Rubella negativ, ce sfaturi/restrictii a avut de la dr ginecoloaga, pe perioada sarcinii?

 

Multumesc anticipat,



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 23:10

Pai cam astea sunt restrictiile, sa eviti aglomeratiile, caci nu stiu cu cine intri in contact. Practic, este cam greu, daca circuli cu mijloacele in comun, sau la locul de munca....

Mai ai alt copil? Ca daca da, poate aduce acasa una-alta [:(]

Pana la urma ce sa zic, la mana Domnului si a norocului, cum s-ar zice. Si monitorizare periodica a acestor anticorpi...

Nu vorbesc din experienta, caci eu am avut pozitivi anticorpii astia, deci stiam ca nu am facut rubeola in copularie, chiar am fos surprinsa, ca si eu ma temeam.

 

Multa bafta si sa ajuni cu bine la final! [flo2]



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 15:19

Eu stiu sigur ca am facut rubeola la 24 de ani.Dar la testul torch au iesit negative amandoua ig-urile.

 

Nici in ziua de azi nu stiu de fapt daca nu cumva testul torch a fost gresit...sau nu



#4
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 12:32

Pai cam astea sunt restrictiile, sa eviti aglomeratiile, caci nu stiu cu cine intri in contact. Practic, este cam greu, daca circuli cu mijloacele in comun, sau la locul de munca....

Mai ai alt copil? Ca daca da, poate aduce acasa una-alta [:(]

Pana la urma ce sa zic, la mana Domnului si a norocului, cum s-ar zice. Si monitorizare periodica a acestor anticorpi...

Nu vorbesc din experienta, caci eu am avut pozitivi anticorpii astia, deci stiam ca nu am facut rubeola in copularie, chiar am fos surprinsa, ca si eu ma temeam.

 

Multa bafta si sa ajuni cu bine la final!

 

Nu mai am copii, este primul bebe (a doua sarcina, pe prima am pierdut-o, din pacate). Partea proasta este ca poti lua f usor rubeola si de la adulti, caci se pare ca sunt extrem de multi adulti care nu au facut boala si nu sunt nici imunizati, iar simptomele sunt aproape inexistente vreo saptamana, in care se poate transmite boala foarte usor.

 

Mai mult de asta mi-e frica, caci zonele cu copii mici le-am taiat total de pe lista, dar nu ma pot izola total de oameni, in general...

 

Eu stiu sigur ca am facut rubeola la 24 de ani.Dar la testul torch au iesit negative amandoua ig-urile.

 

Nici in ziua de azi nu stiu de fapt daca nu cumva testul torch a fost gresit...sau nu

 

Se pare ca bolile astea ale copilariei seamana foarte mult in simptomatologie. De exemplu rujeola sau pojarul are 95% simptomele identice cu ale rubeolei, iar daca faci intai rujeola si apoi rubeola, pe cea din urma o poti face complet asimptomatica.

 

Si eu am crezut si am sperat ca testarea torch pt rubella e gresita, insa mi-am repetat IgG la alta laborator/clinica si tot negativa a iesit...



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 23:14

Asa este, nu ai cum sa te izolezi intr-un glob de sticla!

Doar sa monitorizezi anticorpii, in rest, nu prea ai ce sa faci in mod expres.

Domnul sa fie cu tine! [flo2]





Etichetat si cu torch, rubella, rubeola, igg rubella, analize sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -