Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #8

bebe sept2013 oct2013

273 raspunsuri la acest subiect

#51
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 23:01

Si madmazel are deja peste 7 kg. Mister la un an avea doar un pic peste 8.5 kg, dar el a fost mereu la categoria "fulgulet" :))

 

Apropos de controale si de vaccinuri - eu alaltaieri am realizat ca saptamana asta sau cealalata ar trebui sa ii facem domnisoarei vaccinul de 4 luni, dar nu am primit nici o scrisoare in legatura cu asta (ne vine prin posta nota cand sa ne prezentam). As fi putut sa o sun pe HV sa o intreb, in caz ca s-a pierdut hartia prin posta, sau intarzie, din cauza sarbatorilor, dar cum pitica era racita si tuseste, mi-am zis ca nu are rost sa o sun pe femeie, ea sa imi zica sa vin joia asta, doar ca sa ma trimita inapoi acasa, ca nu o vaccinam cat e bolnavioara. Baby clinics avem in fiecare joi, deci si saptamana viitoare si cealalta va fi inchis la cabinet, asa ca o duc la vaccin cel mai devreme in a doua saptamana a lui ianuarie si gata, asta e. Asta in caz ca nu imi vine hartia care sa imi zica exact data pana atunci.

Ai mei pisoi au cam 7.5kg (Edward) si 7.3kg (Patrick). Gemenasi giganti la 4 lunite. Ce e ciudat e ca au constitutia total diferita si Patrick pare chiar siluet pe langa Edward (are o figura mai atletica, cu muschiuleti si nu are cine stie ce bulanase...cred ca e cumva mai indesat sau ii cantaresc oasele mult). Edward arata de parca ar fi cu un kg mai mare decat fratele lui, e ca o gogoasa infuriata, dupa cum l-a poreclit sora-mea [:)] .



#52
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 23:21

Am realizat ca pana acum nu prea am pus poze cu minunea mea de Craciun (imi place sa ii zic asa intrucat in aceasta perioada a aparut in viata mea anul trecut fara sa stiu). Va atasez cateva poze mai vechi si mai noi cu dulceata mea, 5 kile de dulceata cum ii spun eu. O iubesc!

 

 

Miniaturi atasate

  • lex 2.jpg
  • lex 3.jpg
  • lex 4.jpg
  • lex 5.jpg
  • lex 6.jpg
  • lex.jpg
  • IMG_1680.JPG


#53
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 00:34

La multi ani, Emma! [flo2]

Si Patrick si Edward au azi 4 lunite!

la multe lunite!

 

MOLIFTA, caci asa se scrie e cea de 40 de zile, este o rugaciune pt tine si bebei. O face preotul inainte de botez fara pb. Eu am asistat la botez fara a face molifta, nu trecusera cele 40 de zile, ambii preoti au considerat ca e normal. Mi s-a citit dupa. Preotul de la maternitate a spus ca mama nu numai ca nu este spurcata, ba mai mult este sfintita de pruncul caruia i-a dat nastere. Pb apar atunci cand babele nici nu cu nosc nici nu intreaba si incep sa denatureze si sa fabuleze sa critice si sa dea sfaturi aiurea... si uite-asa ne agitam noi degeaba, cand cel mai simplu si normal ar fi sa vorbim cu preotul.



#54
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 10:16



la multe lunite!

 

MOLIFTA, caci asa se scrie e cea de 40 de zile, este o rugaciune pt tine si bebei. O face preotul inainte de botez fara pb. Eu am asistat la botez fara a face molifta, nu trecusera cele 40 de zile, ambii preoti au considerat ca e normal. Mi s-a citit dupa. Preotul de la maternitate a spus ca mama nu numai ca nu este spurcata, ba mai mult este sfintita de pruncul caruia i-a dat nastere. Pb apar atunci cand babele nici nu cu nosc nici nu intreaba si incep sa denatureze si sa fabuleze sa critice si sa dea sfaturi aiurea... si uite-asa ne agitam noi degeaba, cand cel mai simplu si normal ar fi sa vorbim cu preotul.

Merci, Raluca, pentru elucidare! Oricum , si eu tot sunand preotul am scos-o la capat ca de ar fi sa ma iau doar dupa gura altora n-as ajunge prea departe. Mie preotul imi citeste inainte de ceremonie si nu mi-a dat voie sa merg la biserica inainte (am vrut merge azi sa discut fata in fata cu el, dar a trebuit sa  o trimit pe mama, mi-a zis ca nu am voie pana nu imi citeste molifta). Asadar, si preotii au obiceiuri si idei diferite, nu doar babele care barfesc pe tema asta.

 

Miralexia, e tare, tare scumpa Alexia! [il]


Editat de danyce, 22 decembrie 2013 - 13:17 .


#55
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 11:51

Hello , neatza, si al meu lapte e dulce, il gust cand mai curat sticlutele lui Alexander.
Sarbatori fericite sa avem cu minunile noastre , ca avem niste bebei superbi si sa fim toti sanatosi !
Daniela , stai zen ca acasa toti sunt experti intre ale bisericii , eu aici l-am sunat a venit acasa la 3 zile dupa ce am nascut mi a facut molifta si mi a sfintit casa , de cand am cumparat-o nu a fost sfintita, si cand a fost botezul am stat in randul unu, dar degeaba suntem o religie ca pe unde mergi in tara sau aici e diferit !
Alina , am zis eu ca am niste caciuloaie mari , dar vad ca nu sunt singura.
Miralexia, multa sanatate bebita e superba, sa creasca mare !

#56
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 11:54

Haz de necaz cu o caciulita care e perfecta acum si scrie pe ea 3 months ! Zau ca nu mai inteleg size-rile astea!

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#57
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:21

Am facut azi noapte (intre 12 si 2, ca tot nu avea somn piticuta [alcool] ) "inventar" la cadouri, si am si impachetat cateva. Multe, tare multe, ca au trimis si rudele (parinti, socri, unchi, matusi etc) o gramada, tati si-a amintit ca si el a mai luat una alta in decursul ultimelor luni si a tot scos si el de prin dulapuri....vom avea de lucru la impachetat dar ce se va bucura Mister sa le imparta si sa le despacheteze pe ale lui (ca asta mica e inca prea mica sa realizeze ce si cum), abia astept!



#58
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:55

Azi am fost la biserica si am rezervat data pt botez, am dat avans si la restaurant. Popa mi-a facut molifta de 40 de zile acum. Sper ca dupa botez, bebe sa nu se mai trezeasca din somn si sa urle.

Spor la pregatii fetelor, azi sper sa fac toba si sa imi tai varza pt sarmale

#59
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 15:02

Ce dovlecei frumosi, eu ma topesc toata cand ii vad!

#60
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 16:55

A iesit tati cu copiii  - sa termine de facut cumparaturile, sa ii plimbe nitel si eu sa pot lucra un pic la telefoane. I-am dat lista mea de cumparaturi: 1kg carne tocata de porc, 1 borcan de varza murata tocata, 1 bucata yule log (o prajitura cu ciocolata de craciun) si una bucata perie pentru biberoane (ca am descoperit ca nu am), cu poze pe app-ul de la telefon. Sa vedem daca o sa cumpere ce trebuie [batcap] [pk]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -