Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #8

bebe sept2013 oct2013

273 raspunsuri la acest subiect

#41
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 18:47

A, cerealele cu care am inceput au fost "baby rice", fara gluten



#42
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 18:48

Andra, multumesc ca mi-ai impartasit din experienta ta. Nici eu nu-i voi da prea multe cereale pt ca are deja 8kg. Pupici

#43
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 19:03

Si madmazel are deja peste 7 kg. Mister la un an avea doar un pic peste 8.5 kg, dar el a fost mereu la categoria "fulgulet" :))

 

Apropos de controale si de vaccinuri - eu alaltaieri am realizat ca saptamana asta sau cealalata ar trebui sa ii facem domnisoarei vaccinul de 4 luni, dar nu am primit nici o scrisoare in legatura cu asta (ne vine prin posta nota cand sa ne prezentam). As fi putut sa o sun pe HV sa o intreb, in caz ca s-a pierdut hartia prin posta, sau intarzie, din cauza sarbatorilor, dar cum pitica era racita si tuseste, mi-am zis ca nu are rost sa o sun pe femeie, ea sa imi zica sa vin joia asta, doar ca sa ma trimita inapoi acasa, ca nu o vaccinam cat e bolnavioara. Baby clinics avem in fiecare joi, deci si saptamana viitoare si cealalta va fi inchis la cabinet, asa ca o duc la vaccin cel mai devreme in a doua saptamana a lui ianuarie si gata, asta e. Asta in caz ca nu imi vine hartia care sa imi zica exact data pana atunci.



#44
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 20:31

Alina, uite si noi avem caciula aiacu pricina  :))))


Editat de arnnia_a, 23 decembrie 2013 - 11:36 .


#45
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 21:03

[:-)))] Iar avem copii imbracati la fel? [:-)))]  [:-)))]



#46
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 21:15

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] puuuuuuuuup



#47
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 21:22

Frumosi copii in odiseea noastra!

#48
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 22:06

La multi ani Emma, Edward si Patrick! Sa fiti sanatosi si norocosi!!

Miralexia super bradutul dar mai ales cel mai frumos cadou de anul acesta, Alexia

Faine cacoulitele, tot incerc sa gasesc si eu una care sa acopere urechile dar care sa intre si in gluga de la cosmonaut! Am pretentii chiar

Gogosica mea tot incearca sa isi suga degetelul si I-am pus manusi.. Acuma bine inteles ca sunt ude fleasca manusile la cat le morfoleste! [batcap] si se mai si enerveaza ca nu poate sa apuce bine degetelul :))

Andra faina dimineata, asa a fost si la noi :) e intunecat a gas tocmai bine de lenevit in pat pana la amiaza :)

Pupici

#49
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 22:43

DANIELA, cu sguranta se poate citi molifta inainte de botez. Si eu am o pb cu kestia asta, ca mama e impura si nu poate intra in biserica fara slujire.

Privind consumul de bauturi, eu de regula socotesc o bautura aperitiv per adult si un pahar de vin per adult la fiecare fel de mancare. Fiind iarna, as zice ca berea nu va prea avea cautare, poate doar la un 30 % din cantitatea de vin. Pt siguranta, poti sa adaugi si 30% in plus la vin. Apa o data si jumatate cat vinul. Atentie la ce bauturi se desfac, eu de regula cer chelnerilor sa mi pastreze capacele si dopurile. La copii cam jumatate de l de suc per persoana.

De ce pastrezi capacele?

Eu la vin ma gandeam la vreo 10-12 litri (mai ales rosu)..Citind ce ati scris voi, ma gandesc la vreo 25 de doze de bere. In total 30 de litri de racoritoare. Intre timp s-au mai adaugat 3 persoane la cele 30 cunoscute, asa ca vor fi 33 + 4 copii. E posibil sa se mai adauge 2, dar maine stiu sigur. Asa urasc chestia asta...cand spui omului sa confirme pana la o anume data si confirma dupa ce ai comandat meniul. Eu nu mai anunt vreo modificare la restaurant. Daca vor fi intr-adevar mai multi, voi cere sa aduca atunci portii in plus si gata.

 

Eu nu ma stresez anul asta chiar deloc cu Craciunul ca de asta se ocupa mama [:)] . Alma e mai nou mare mofturici la mancare, desi maica-mea se streseaza sa gateasca ca mine (cam ce stie ca si d-ra consuma). Eu o las in pace ca de o sa-i fie foame mananca ea pana la urma. Miroase doar ca acum e super rasfatata si isi permite putin sa exagereze. Pe mine nu ma impresioneaza ca o cunosc [clo] . Ramane sa se calmeze mama, ca ea nu mai stiu de cate ori pe zi o intreaba pe Alma ce vrea sa pape..Stiu ca asa facea si cu mine cand eram mica si profitam si eu si tot ceream altceva de fiecare data. Credeam ca a invatat mama din experienta cu mine, dar se pare ca a uitat. 

 

Intre timp am inregistrat mica mea victorie [pk] : mi se citeste molitfa in biserica, inainte de crestinarea micutilor (chiar cu "f" se scrie? Eu nu mai stiu, credeam cu "v"). Am gasit numarul de telefon al preotului doar cautandu-i numele pe google. Imediat l-am sunat si am rezolvat. L-am si intrebat la ce ora va avea loc botezul.
 



#50
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 22:45

Alina, uite si noi avem caciula aiacu pricina  :))))

Si noi avem, chiar 2 [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Dar eu o sa le vand imediat ce ma intorc in NL ca sunt mult prea mari si nu prea vad eu cand le folosesc iarna asta (le trec peste ochi). Am altele care le vin de minune acum.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -