Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #8

bebe sept2013 oct2013

273 raspunsuri la acest subiect

#31
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 16:51

la multi ani pt Emma, Patrick si Edward! !

mexxa, dar ce fratior micutz ai, sa iti traiasca!

#32
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:08

Buna mamicilor

 

Apar si eu dupa ceva vreme in care v-am citit dar nu am apucat sa mai scriu de pe laptop iar de pe telef ma scoate din sarite autocorrectul.

 

Unde planuiam eu ca saptamana asta sa stau doar si sa vad filme de sezon iata ca nu a fost asa. A fost o saptmana fooarta aglomerata in care am fost cu fata la vaccinul de 4 luni (nu a zis nici miau doar a ras si a gangurit, nici nu a simtit cand i l-a facut; e bine ca nici febra si nici inflamatie locala nu a facut nici de data asta). Am fost si la kineto si progresele sa vad uluitor de repede. A inceput sa ii placa mai mult pe burta dat fiind ca nu o mai doare gatul e la torticolis, isi ridica si capsorul putin, din patut cand o ridic de manute isi ridica capul si cand o tin in brate, in sus isi tine capul perfect. Nu ii cade, nu i se clatina si il intoarce ca titirezul acolo unde aude zgomote. Deci sedintele astea au fost foooarte bune.

Nu stiu daca mai tineti minte dar ea a facut o dermatita atopica de la faptul ca eu ca desteapta am schimbat Sanosan de spalat pe cap si corp cu Nivea..proasta decizie ca a facut o gramade de pete rosii uscate si cojite si care i-au trecut cu crema Trixera de la Avene (cu apa termala, pentru piele uscata si atopica)- recomandata de medicul ei, foooarte buna. Acum urmarim sa nu ii mai apara si alte pete. Daca am scos atunci imediat solutia de spalat care a provocat asta se pare ca a fost sub control cat de cat dermatita si acum s-a remediat. Foarte buna crema asta insa, mai nou ma dau si eu cu ea pe fata ca mi se usuca de la frig. 

Am fost la cumparaturi de sarbatori, am avut musafiri socrii si am fost atat si eu cat si sotul la party de Craciun la serviciu. Am ramas placut surprinsa ca am fost si eu invitata. Noroc ca in seara aia soacra s-a nimerit pe la noi si am lasat copilul dormind, dar cu ea in casa sa aiba grija in caz ca..Nu a fost cazul, a dormit bubu toata noaptea de la 8 jumate pana la 8 a doua zi de si-a lasat bunicii cu gura cascata.

 

Avem insa alta problema...plange daca vrea sa o ia altcineva in brate inclusiv bunicii. Doar la mine si la tati ii place. Trstete mare pe bunici dar cum le-am explicat de ce o sa ii vada de aia ii retine si nu o sa mai planga.

 

Si noi in continuare avem parte de plansete cand suge de la mine, cred ca nu ii vine laptele asa de repede cum ar vrea sa insa nu o las, o iau cu usurelu si facem asa vreo juma de ora pana suge din ambii sani. Ii dau si completare dar ma asigur ca goleste sanii la fiecare masa.

 

Referitor la sarbatori si gatit, eu o sa fac sarmale, am facut cu sotul carnati de casa :), facem maine lebar, azi piftie, luni salata de boeuf si marti eclere. Si friptura in prima zi de Craciun. Si gata, ma opresc aici. Am noroc ca e copilul cuminte si neplangacios si intre mesele ei ma organizez sa fac toate cele enumerate. Fiind primul Craciun acasa la noi si formula de 4 (aici intra si catelul :)) am zis sa nu ducem dorul bunatatilor pe care le papam la parinti in vzita ca de obicei numai acolo faceam Craciunul. Insa ma bucur maxim ca o sa miroasa si la noi in casa a sarbatoare.

Marti ma ajuta sotul si o sa faca el curatenie in toata casa cat eu gatesc. Iar prima si a doua zi de Craciun ne-am propus doar sa stam, sa papam si sa dormim si bineinteles sa ne dragalim cu bubu si nici macar vasele nu o sa le spalam :)) Dupa atata bucatareala trebuie sa ne si odihnim, na !

Ca ziceati de calcat..mie asta nu-mi place sa fac deloc. As putea sta sa gatesc toata ziua insa sa nu ma pui sa calc. Noroc ca de cand sunt cu sotul, de cand il stiu eu, isi calca singur ba si mie daca e cazul. Daca e vorba de camasi pt vreo ocazie sau delegatie si eu le duc la curatatorie insa noroc ca el in rest se imbraca casual si nu cu camasi.

 

O sa incerc sa mai intru de pe laptop sa mai scriu.

Va doresc sa aveti Sarbatori Fericite, cu multa sanatate si iubire, caldura in case si in suflet si spor la gatit bunataturi daca aveti in plan si bineineles bebici cuminti.



#33
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:18

La Multi Ani Emma, Patrick si Edward [flo2] [flo2] [flo2]

 

Si Happy Winter Solstice Day, noi azi serbam Yule, sarbatoarea Solstitiului de Iarna, cea mai scurta zi a anului [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

Cris, foarte bine ti-a zis pediatra, la bebeii alaptati cu lapte praf se poate incepe diversificarea de la 4 luni incolo  - dar nu e rau daca se incepe un pic mai tarziu, de la 5 luni cum zici tu e super. Si da, asa se face, intai cu legume si fructe, apoi carnita, ou, branza, cereale mai putine, mai ales daca bb e plinut  -  dar mai incetuc, intai o jumatate de lingurita de "ceva", apoi o lingurita, apoi doua, trei, apoi se mai introduce cate "ceva", nu mai mult de 2 "ceva-uri" pe saptamana, sa se obisnuiasca bebe cu gusturile noi, texturile noi. La 4 luni nu inlocuiesti deja o masa cu "solide", nici gand ca daca ai inceput azi cu piure-ul de morcovi, de exemplu, dupa 2 zile sa-ti manance un borcanel intreg. Tot laptele e baza la fiecare masa :) Oricum, o sa vezi tu cum va fi, fiecare bebe e diferit, important e ca sa se obisnuiasca asa, putin cate putin, si cu altceva decat lapte.

 

Daniela, eu nu ma pricep la organzat petreceri si comandat bauturi, vad ca iti dau fetele sfaturi bune. O sa vezi ca va fi foarte frumos! Ma bucur ca Alma se simte bine si se intelege frumos cu bunica. Incearca sa nu te enervezi, stiu ca e greu (been there, done that, still have the Tshirt  ;) ) dar cand e vorba de obiceiuri, traditii, si mai ales "asa trebuie sa se faca" uneori nu prea ai cu cine vorbi, important e ca ce conteaza mai mult pentru tine sa se respecte, iar restul (ca mai vin si x si y la masa, de exemplu) ... asta e.

 

Mina, asa si la noi, deranj pana in grinda, da' pomu' e frumos [pk]  A crescut si Matei, deja are ideile lui, dar totusi primul Craciun in 4... merita facut impreuna.

 

Tati a iesit cu copiii, sa se tunda si el si juniorul, iar eu sa pot lucra un pic. Sa vedeti ce a patit ieri. A intrat intr-un charity shop sa vada ce e pe acolo (se uita dupa "maruntisuri" de pus in "ciorapii de craciun") si din greseala a daramat un "bebelou" cu ruxacul si s-a spart. Bineinteles ca s-a oferit sa il plateasca, cei de acolo au zis ca nu e nevoie, el a insistat, ei ca nu, in final a zis ca totusi vrea sa dea niste bani, vanzatoarea a zis ok, cumparati niste bilete pentru tombola noastra,  tragerea e azi, la ora inchiderii, premiul cel mare fiind un "cos de Craciun plin cu de toate". Asa ca sotul a cumparat si el 2 bilete pentru tombola si si-a lasat datele de contact... 3 ore mai tarziu trezindu-se cu telefon cum ca a castigat premiul cel mare. Azi se duce sa ia si cosul, chiar sunt curioasa ce e in el (sigur vor fi prajituri, vin, whisky, dulceata, fursecuri)

 

Mexxa, si eu la fel fac, nu-mi bat capul, fac cat pot si gata. In ajun fac sarmalele si ata (aici se sarbatoreste pe 25 ), iar de ziua de craciun pun la cuptor carnatii, fac un piure si pregatesc rapid aperitivele (zacusca din borcan si salata de vinete tot din borcan, trebuie doar sa pun ceapa si maioneza, plus un platou de carnaciori afumati si uscati si branzeturi). Cozonacul e comandat, saleurile deja le am... ajunge. Mai groaza mi-e de impachetatul cadourilor, fir-ar, ca-s multe si aici traditia e sa fie impachetate frumos, ca tot vorbeam de traditii  [batcap]  (parca vad ca le impachetez doar pe cele pentru socrii/soacre, cumnati/cumnate si nepoti/nepoata, pe ale noastre le las asa, pun doar eticheta care a cui e :)) )



#34
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:25

Va atasez o poza cu Rudolf si un Ingeras :)

Si o poza cu felicitarile pe care le-am fact anul acesta pentru tati, bunici si matusa. Handmade si cu amprenta piciorusului bubulinei. O sa facem asta n fiecare an, e deja traditie si toata lumea le-a apreciat. Facem asa pana face fata 37 la picior :))

 

 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_2055.JPG
  • IMG_2062.JPG
  • IMG_2060.JPG

Editat de Miralexia, 21 decembrie 2013 - 17:31 .


#35
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:28

Nanne, frumoasa foc e pisicuta ta [flo2] [il]  Ale noastre mai incearca sa dea bobarnace la globuri, dar le "usuim" cand le vedem. Una dintre ele a incercat sa rontaie niste ace, si " a dat afara", am gasit doar mizeria cu acele de plastic verzi, sper ca s-au invatat minte, ca asta s-a intamplat doar o data.

 

Mira, ce bine ca i-a prins bine kinetoterapia Alexiei! Si bravo pentru somn de toata noaptea!

 

Noi azi am dormit cu totii pana la 11 si ceva (Mister la 10 s-a dat jos din pat si s-a dus la desene animate) , asa bine a fost! Madmazel s-a culcat tarziu azi noapte, adormise dar s-a trezit cand a venit sotul de la petrecerea de craciun de la job, si am reusit sa o adormim doar  dupa aproape 2 ore (avea chef de joaca) asa ca a prins bine somnul prelungit de dimineata - pana la amiaza [pk]

 

Mexxa, chiar, ce fratior micut ai! [il] 



#36
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:50

Miralexia: foarte ingenioase felicitarile si bradutul e superb.

Andra: norocos barbat ai.

Daniela: sa sti ca in ardeal se bea bere la toate evenimentele. Si eu am fost socata, la noi in muntenia nu se bea decat vin, tiuca, aperitiv la nunti si botezuri.

Mi-a venit comanda de la lautarul si am incercat unul din cozonacii de la boromir. Sunt buni dar parca tot ai mei imi plac, asa ca eu cred ca o sa fac totusi si cozonaci luni seara si poate o sa fac si o prajitura..nu pot sa ma abtin.



#37
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:55

Am o problema cu caciulile..nemtii astia au capatani foarte mari. Fi-mea are caputul mic si nu gasesc caciuli. Are una singura care nu ii vine pe ochi de la H&M si acum am vrut sa mai cumpar una identica si nu mai au modelul respectiv asa ca am cumparat alt model dar acelasi numar si surpriza..e gigantica. Dar e haioasa rau cu ditamai caciula.

Miniaturi atasate

  • 1511190_10151877136993424_1089759818_n.jpg


#38
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 18:06

Alina, dulce rau Emma cu caciula - si are si pompon [pk] [pk]

Eu pe langa cozonacii de la Boromir (unul cu nuca si unul cu nuca si stafide, pe care i-am primit pe 12 dec) am comandat si 2 cozonaci cu rahat de la cofetaria asta cu manager roman, costa destul de mult dar cica sunt mari (peste 1 kil bucata), ii "culeg" pe 24. Am inteles de la doamna de acolo cand am facut comanda luni ca are de facut peste 90 de bucati, s-au grabit romanii din Glasgow sa-si asigure cozonacii traditionali.



#39
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 18:20

Dark, asa stiam si eu treptat legume, fructe, carnita, ou, cereale. Dar nu e cam devreme carne de miel si gluten la 6 luni si carne de porc la 8 luni? Mie mi se pare cam devreme chiar daca se incepe diversificarea la 4 luni. Sau ma insel?

#40
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 18:35

Eu am dat produse cu gluten (cereale pentru bebe) cam de la  6 luni si ceva - 7 luni incolo, la 8 luni si un pic sigur manca paine (rodea cojita), dar am inceput diversificarea de la 6 luni. Nu mai tin minte exact de la cat i-am dat biscuiti din aceia speciali pentru bebe. Carne de porc sigur nu i-am dat la 8 luni, dupa un an a primit. Pui pe la 6 luni si ceva-7 luni, cate un pic in piure, miel nu mai stiu ca noi nu gatim miel de obicei, peste dupa 7 luni. Stiu ca manca borcanele cu piure amestecat cu carnita uneori, spaghete bolognese care se fac cu carne de vita, pasta carbonara care cica are si sunca, dar asta parca la un an (scria pe ea ca e ok si mai devreme, dar avea prea multa sare din pedeve-ul meu) Noi am inceput cu cerealele la Mister ca era slabut rau, pe percentila 25, madmazel e intre 75 si 91, deci la ea clar vor fi legume si fructe si proteine, cereale mai putin.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -