Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #8

bebe sept2013 oct2013

273 raspunsuri la acest subiect

#251
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 16:11

Fetelor voi ce jucarii cumparati la bebei? sau ce ati cumparat pt copii vostri mai mari, in trecut? adica de plush sau zornaitoare, colorate si cu luminite? noi am tot primit de plush si sunt curioasa daca se va juca cu ele...sau sunt inutile si cand va fi mai maricel isi va alege una doar cu care sa doarma? Ce vad eu pe alt grup pe fb e ca au multe centre/mese de activitati, cu lumini si sunete



#252
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 16:44

Alina, aseara m-am confruntat cu aceiasi problema, bebe nu vroia sa doama ..se facuse 23 si juma, iar baita si alaptatul le terminasem pe la 10. Pana i-a venit sotului ideea sa ii punem lampa cu lumini langa patut (se rotesc pe tavan) pentru 5 minunte (are 5 min si 15 min autonomie). In 5 minute s-a uitat la ele si a adormit instant. Acum nu stiu daca e ok asa..dar a functionat de minune.

 

Ela, fiecare copil e diferit si acum nu ai de unde sa stii cu ce jucarii se va juca. Si eu am primite de plus - dar nu se uita la ele, in schimb tot ce are beculet sau scoate sunet cand atinge (cauza -efect) il atrag. Incerc sa evit si eu plusurile pentru ca atrag mult  praf si cred ca sunt pentru copii mai mari. Asa ca ne jucam impreuna cu zornaitoarele si cantacioasele.

 

Elena, ce pacat ca teintorci la lucru ..:( asa devreme

 

Criss, ce frumos cu petrecerea in pijamale.

 

Andra, si care sunt scutecele de apa? au astia de la Pampers sau ce firma?

 

Noi am fost azi cu nasii la Biserica sa stabilim ora de botez si alte detalii. Ne-a placut ca nu ne au cerut taxa de botez ci sa dam cat vrem..ne-au dat o lista cu ce sa aducem (ulei, vin, prospop,etc) si sfaturi pentru cum sa fie bebe (mancat, odihnit) sa aduca nasii hainute albe etc..foarte frumos



#253
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 18:22

Mamicile cu mai multa experienta intr-ale diversificarii ma puteti ajuta cu o nelamurire? Am inceput cu 1 lgta de morcovel fiert, care i-a placut. Vom continua progresiv zilele urmatoare tot cu morcovel, 2,3,4 lgte. Apoi in ziua a cincea introduc o alta leguma. Procedez la fel cu noua leguma, adica 1-2 lgte ziua intai si cresc zilnic? Sau noua leguma i-o dau impreuna cu morcov? Si cat? Incepem cu 1-2 lgte sau 5-6 lgte?

#254
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:09

Alina, aseara m-am confruntat cu aceiasi problema, bebe nu vroia sa doama ..se facuse 23 si juma, iar baita si alaptatul le terminasem pe la 10. Pana i-a venit sotului ideea sa ii punem lampa cu lumini langa patut (se rotesc pe tavan) pentru 5 minunte (are 5 min si 15 min autonomie). In 5 minute s-a uitat la ele si a adormit instant. Acum nu stiu daca e ok asa..dar a functionat de minune.

 

Ela, fiecare copil e diferit si acum nu ai de unde sa stii cu ce jucarii se va juca. Si eu am primite de plus - dar nu se uita la ele, in schimb tot ce are beculet sau scoate sunet cand atinge (cauza -efect) il atrag. Incerc sa evit si eu plusurile pentru ca atrag mult  praf si cred ca sunt pentru copii mai mari. Asa ca ne jucam impreuna cu zornaitoarele si cantacioasele.

 

Elena, ce pacat ca teintorci la lucru ..:( asa devreme

 

Criss, ce frumos cu petrecerea in pijamale.

 

Andra, si care sunt scutecele de apa? au astia de la Pampers sau ce firma?

 

Noi am fost azi cu nasii la Biserica sa stabilim ora de botez si alte detalii. Ne-a placut ca nu ne au cerut taxa de botez ci sa dam cat vrem..ne-au dat o lista cu ce sa aducem (ulei, vin, prospop,etc) si sfaturi pentru cum sa fie bebe (mancat, odihnit) sa aduca nasii hainute albe etc..foarte frumos

 

Noua nu ne-a spus nimic la biserica cum trebuie sa fie bebe, am intrebat de apa calda si caldura.
 



#255
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 20:52

Fetelor voi ce jucarii cumparati la bebei? sau ce ati cumparat pt copii vostri mai mari, in trecut? adica de plush sau zornaitoare, colorate si cu luminite? noi am tot primit de plush si sunt curioasa daca se va juca cu ele...sau sunt inutile si cand va fi mai maricel isi va alege una doar cu care sa doarma? Ce vad eu pe alt grup pe fb e ca au multe centre/mese de activitati, cu lumini si sunete

Fi-mea a primit o gramada de jucarii de Craciun si sa stii ca ne jucam cu toate..si zornaitori si din alea de rontait si cele cu beculete si melodii. Eu i le zornai prin fata, apoi i le dau in manuta si ea le baga im gura.

Astazi a adormit ft usor fata mea..habar nu am de ce.



#256
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:21

Ai dreptate Arnia ca cele de plus atrag mult praf

#257
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:48

Si noi avem o gramada de jucarii de toate felurile, si plusuri, si zdranganitori, si de bagat in gura  - adica speciale de bagat in gura, mai nou madmazel baga in gura tot ce prinde, chestii care se agata de bouncer sau de scoica, chestii cu beculete, sau muzicale. Si ramase de la frate-sau, si primite de ea de Sarbatori. Avem si un "centru de activitati" ramas de la fratior, deocamdata inca e la niste prieteni la care l-am imprumutat pentru bebele lor, il vom recupera peste vreo luna-doua, bebelina e inca micuta. Asa arata http://www.amazon.co...activity centre si avem si Jumperoo-ul, si salteluta de joaca... destule sunt.

 

Criss, in legatura cu diversificarea, se introduce un aliment nou la cateva zile, poti sa il dai noua leguma cum vrei  - daca deja papa morcov 3-4 lingurite poti sa incerci si cu pastarnacul, de exemplu, cateva lingurite sa vezi cum vrea, depinde si cum accepta, sau combinat cu ceva ce a incercat deja (adica morcovul, in cazul tau). Oricum, nu mai mult de 1-2 lucruri noi/saptamana, si cate un pic, la 4-5-6 luni ideea e sa se obisnuiasca cu texturi/gusturi noi, tot laptele e baza pana catre un an - cu atat mai mult cat e asa micut bebe.

 

Arnnia, pentru bazin avem Huggies Little Swimmers, http://www.amazon.co...wimming nappies scutece speciale pentru bazin, sigur au si alte firme.


Editat de DarkBendis, 05 ianuarie 2014 - 22:49 .


#258
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 22:57

Arnnia, mi se pare ca va pregătiți cam tarziu de somn, iar asta poate duce la superobosirea lui bebe si de aici la adormirea lui foarte greoaie. Cand suntem supraobositi se generează cortizol - hormonul stresului, iar asta ne face si pe noi sa adormim foarte greu cand suntem f obositi. 

Eu am gândit sa fac baia pe la 18.30-19; daca nu ma încadrez in intervalul respectiv, o las pe seara următoare. Apoi urmeaza masa, iar la 20 suntem la somnic deja. 

Personal cred ca e mai bine asa, pentru ca copilul trebuie sa aiba "antrenamentul" de a dormi 10-12 ore noaptea. Peste vreo 2-3 ani cand merge la grădi se va trezi la 7, asa ca e bine sa aiba automatismul asta de acum.

Am remarcat la prietenii mei diferite comprtamente: unul - vai copilul nu adoarme decat f tarziu, are multa energie (nope, e supraexcitat), se trezeste f tarziu dimineata (intre 10-12), nu doarme la pranz (pai daca de-abia s-a trezit!) si le-a fost extrem de greu la gradi, unde nu prea ajungea, chiar si la școală, altul - copilul adoarme la 8-9 seara, se trezeste devreme, e vioi, frecventeaza grădi cu succes, doarme si la pranz in weekend; evident, am dat câștig de cauza ultimei variante, poate pentru ca si eu aveam program de somn de la 9 stabilit de mama de bebe. Ce va face cand va fi adolescentă sau studentă, e treaba ei, dar pana atunci eu prefer sa aiba o oarece ordine prestabilită si ii face bine.

 

de altfel, si noi avem rutina/tabieturile noastre inainte de a adormi, fie citim, fie urmărim un serial, etc.



#259
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 23:48

Mersi Andra :) se dragute scutecele :)))) <3

Nanne, asa e, ne pregatim cam tarziu de baita, tot incerc sa schimb sa o pun pe la 8 dar ..nu reusesc. Cam ce ai povestit e valabil si la mine, adica bebe mai trege un somn de la 7 la 10 dimineata cand dorm si eu. Uf greu cu managementul somnului..dar si atatea treziri pe noapte ...inca ma fac zombie



#260
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 00:15

La noi bebelina doarme seara (si acum de exemplu e adormita, si noi ne uitam la Atlantis) dar nu in pat, ci pe perna de alaptat, sau in wrap sau sling, la noi in brate. Nicicum nu reusim sa o facem sa doarma in pat mai devreme - asa a fost si frate-sau, abia catre un an am reusit sa ii facem program de mers la culcare rezonabil. Perseveram :)) Oricum, am calculat, seara+noaptea doarme cam 10-11 ore, si ziua inca macar 4-5....ceea ce e foarte bine. Nu ne stresam ca, repet, si frate-sau a fost tot asa, dar ne-am descurcat si cu culcatul si trezitul sa fie bine la gradi, si la scoala.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -