Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Brad natural sau brad artificial ?

brad brad natural brad artificial

113 raspunsuri la acest subiect

#11
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 13:10

de amandoua felurile !

 

In camera copiilor avem bradut mic artificial - drept sa spun avem chiar 2, fiecare copil si l-a impodobit in stil propriu. Rezista mai mult in timp, incaseaza bine socurile, nu fac mizerie, toate avantajele [:D]

 

Bradul mare, natural, asteapta deja sa-l impodobim impreuna zilele acestea.


Editat de maria_alexia, 20 decembrie 2013 - 13:11 .


#12
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 13:19

Cit ai mei pui sunt inca mici- bradut natural. Pe urma vom lua din considerente ecologice unul artificial.

 

Am avut brad natural in ghiveci, dar pe urma nu a tinut. Am inteles ca multora le sunt taiate din radacini ca sa intre in ghiveci. Apoi fiti f atenti unde il plantati in gradina, brazii si radacinile lor cres mari. Cit mai departe de casa ca sa nu va faca umbra si sa nu fie pericol sa va cada pe casa dupa niste ani. Umbra lor e f deasa si o ai tot anul, inclusiv iarna cind te bucuri sa iti intre niste soare in casa. Deasemenea pe linga ei nu merge sa plantezi cine stie ce din cauza aceleiasi umbre.



#13
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 13:54

Imi place mirosul de brad, imi plac brazii naturali, dar de foarte multi ani avem brad artificial. Se taie prea multi brazi de Craciun, pentru un... moft pana la urma de 2 saptamani. Bradului aceluia ii trebuie niste ani sa creasca.

Avem mai multi braduti artificiali de diferite dimensiuni, dupa cum avem chef sa facem in fiecare an. In principiu punem bradul mare sau mediu in living, iar in dormitoare cate un bradut mic de tot, cu luminite si globulete mici. E foarte frumos si ii tii cat ai chef.

Pentru miros prefer sa cumpar un ornament - doua de Craciun din crengute de brad.



#14
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 13:58

Artificial.

 

Imi place sa impodobesc bradul devreme si sa-l tin asa pana in ianuarie.



#15
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 14:04

Imi place mirosul de brad, imi plac brazii naturali, dar de foarte multi ani avem brad artificial. Se taie prea multi brazi de Craciun, pentru un... moft pana la urma de 2 saptamani. Bradului aceluia ii trebuie niste ani sa creasca.

Avem mai multi braduti artificiali de diferite dimensiuni, dupa cum avem chef sa facem in fiecare an. In principiu punem bradul mare sau mediu in living, iar in dormitoare cate un bradut mic de tot, cu luminite si globulete mici. E foarte frumos si ii tii cat ai chef.

Pentru miros prefer sa cumpar un ornament - doua de Craciun din crengute de brad.

 

Si eu la fel. Am cumparat unul artificial foarte frumos acum cativa ani dar cand m-am mutat i l-am lasat mamei mele. Anul asta am cumparat altul, e foarte frumos, l-am impodobit de la 1 decembrie si ne bucuram in fiecare seara de el.

 

Pe terasa am doi braduti naturali, unul mic de tot si unul de vreo 80 cm, cel maricel va fi impodobit putin in ajun.

 

O coronita din brad natural aduce si mirosul mult visat in casa de Craciun ....



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 14:17

Anul asta e prima data in 13 ani cind am brad artificial. Asta pentru ca cel natural de anul tracut a lasat enorm de multe ace, pe care le mai gasesc si acum prin casa, prin locuri in care nici nu gindesti. Ne-am dus sa cumparam anul natural dar aveau acelasi soi ca anul trecut si am zis nu. Nu mai vreau asa ceva. E adevarat ca mirosul de brad natural e inegalabil, dar anul asta am ales artificialul. In legatura cu taiatul brazilor, aici sint pepiniere pentru brazi de craciun, nu se duce nimeni pe munte sa taie brazi... deci nu ma mustra constiinta cind cumpar brazi naturali. Va pun o poza cu bradul meu artificial de anul asta.

 

 

Miniaturi atasate

  • christmas tree.jpg


#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 14:42

In Romania insa nu sunt toti brazii din pepiniere . De fapt se face un ravagiu necontrolabil de fiecare data iarna .

Si noi tot artificial avem, nu imi lipseste nici un miros, pentru noi bucuria Craciunului nu in asta consta .



#18
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 14:48

Avem 2 copii si 3 pisici, ceea ce teoretic nu ar fi o problema, dar doua madame "ciugulesc" tot ce prind verde si vegetal prin casa  si apoi.... dau afara pe unde apuca [xx(] ( din acest motiv, ghivecele cu plante si vazele cu flori le tinem pe rafturile de sus, pe pervaz am doar cactusi). Deci... artificial la noi, si ghirlanda din crengute (agatate cu grija sa nu ajunga pisicile la ele) pentru miros de cetina.



#19
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 15:06

Artificial + vas de aromaterapie cu ulei esential de brad [:)]



#20
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 15:13

Sau aroma + brad, 2 in 1 [:D]

5shh.png





Etichetat si cu brad, brad natural, brad artificial

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -