Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Depresie postpartum?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
dianas

dianas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 08:10

Buna seara! Nu stiu daca am ales bine titlul topicului, dar cred ca are o legatira cu problema mea pentru care as vrea sa cer un sfat, o parere.

Am nascut acum aproape 3 luni, dar pana in ziua de azi corpul meu nu s-a refacut. Am nascut normal pentru ca mi-am dorit sa traiesc momentul acela special, dar acum imi pare rau intr-un fel.

Parca nu-mi mai recunosc corpul, nu e al meu, nu mai e la fel, ruptura perineala nu se mai vindeca (mai bine faceam cezariana?), sotul meu si-a pierdut rabdarea cu mine, am ramas cu o mica incontinenta urinara, dureri teribile de oase, de spate, am probleme cu vederea mai nou, am burta, solduri, piele cazuta....

Sunt trista cand ma vad in oglinda, sunt speriata cand vad cum se scurg zilele, toate la fel cu activitati gospodaresti si alaptat/schimbat scutece/ potolit plansete. Eu am avut o viata activa cu un job frumos, prietene multe si colege extraordinare, o viata plina de evenimente. Acum sunt captiva in casa, intr-un oras pe care nu-l cunosc, unde nu mai am pe nimeni in afara de sotul meu. Zilele trec rand pe rand, iar eu nu am cu cine sa vorbesc decat cu un sugar de 3 luni si uneori cu cate un vanzator cand ies sa fac cumparaturile pt casa. Sunt zile cand nici nu ies din casa din cauza ca pe o raza de mai bine de 1km nu e nici o zona verde, nu sunt parcuri, e numai trafic, masini si aer murdar, asa ca nu am reusit, pana acum, sa cunosc nici o mamica...

Am uneori ganduri negre, nu stiu cand si cum se va termina perioada asta de singuratate si oboseala maxima. Nu asa mi-am imaginat eu viata, stand toata ziua in casa, la bucatarie si facand treburi gospodaresti. am senzatia ca ma paste o depresie :(

In plus, o fi bine pentru copil, chiar daca are doar 3 luni, sa ma vada si auda numai pe mine toata ziua? Sotul meu vine acasa seara, tarziu, uneori nici nu il mai vede ca cel mic doarme.

Fetele care ati trecut prin asa ceva, cum ati iesit la lumina? Cum v-ati descurcat fara bona/mama/soacra sau orice alt ajutor, singure cu un bebelus?

#2
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 08:53

Cel mai bine este pentru copil sa te vada  pe tine si sa te auda toata ziua. [flo2] Nu iti face nici o problema in privinta asta. Un bebelus are nevoie de mami, nu de socializare.

 

In privinta rupturii insa nu pot spune ca nu ar trebui sa -ti faci probleme, adica personal cred ca ar fi bine sa inchizi o consultatie la medicul cu care ai nascut sau in alt cabinet daca nu se poate la acelasi si sa ii spui. Dupa cate am auzit la alte mamici se rezolva fara complicatii dar nu  de la sine.


Editat de mamica11, 20 decembrie 2013 - 09:56 .


#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 09:11

Sa-ti traiasca bebelusul si sa va bucurati de el !

 

Ai nascut de prea putin timp pt a-ti reveni complet la o greutate optima. Mie mi-a trebuit un an. Nu suntem fotomodele pt a apela la tot felul de metode de a slabi in timp record.

 

Mergi la medicul care te consulta deobicei si spune-i de problema ta.

 

Poate ca ar fi timpul sa discuti cu sotul tau si sa-i povestesti despre starile si nemultumirile tale. Injtr-o sambata sau o duminica din saptamana, ar putea sa ramana cu bebelusul acasa, pt cateva ore, si tu sa mergi intr-o vizita sau sa iesi la o cafea cu prietene. 

Iti vor ridica moralul cu siguranta, daca nu e vorba despre un dezechilibru chimic sau endocrin; dupa nastere, este posibil, dar se poate rezolva cu ajutorul medicului.



#4
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 09:54

Alizee...este intr un oras in care nu cunoaste pe nimeni.Unde sa iasa si cu cine?



#5
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:01

Alizee...este intr un oras in care nu cunoaste pe nimeni.Unde sa iasa si cu cine?

 

Descrierea zonei in care locuieste, este a unei persoane deprimate care vede totul in culori sumbre.

Poate lua legatura cu prietene sau rude si sa le invite la sfarsit de saptamana sau isi poate face noi prietene, cand iese cu copilul in parc, chiar daca e la 2-3 km departare de casa. Si bebelusul si mama au nevoie de aerul curat al unui parc; este imposibil sa nu existe unul prin imprejurimi.

Eu am norocul de a locui in apropierea unui parc mare, dar sunt mame sau bone care vin cu transportul in comun din zone indepartate.

Este foarte usor sa legi prietenii cu mame care au copii de varsta apropiata cu copilul propriu, mai ales cand sunt mici. [:)]



#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:02

Singura la cumparaturi. Daca simte ca i-ar face bine sa iasa si vrea asta cred ca e bine ce a spus Alizee. Sa incerce, de ce nu? Chiar si o caciulita doar pentru bebe daca ia se poate plimba o ora prin magazine pentru asta :) Doar sa se simta safe daca lasa bebelul cu tati o perioada mai mare , nu stiu asta depinde insa de ea.

Cat despre faptul ca nu cunoaste pe nimeni in oras poate e bine sa intre aici la topicurile astea cu mamici ce tocmai au nascut si poate gasi pe cineva prin apropiere sa se intalneasca in parc la o plimbare cu carucioarele. Oricat de frig ar fi la pranz tot poti prinde o ora mai cu soare.



#7
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:11

Are dreptate Alizee. Desi nu sunt o persoana foarte sociabila, sunt destul de retinuta in a conversa cu persoane necunoscute, mi-am facut multe cunostinte mamici in plimbarile cu copilul prin parcuri. Si, da, poti merge si mai departe de 1-2 km. Este foarte important sa iesi, altfel te afunzi tot mai mult in depresia asta (care deja exista, dupa cum se pare). Chiar daca iesi la cumparaturi, singura, si tot e ok.

Si consulta doctorul pentru ruptura perineala, nu lasa asa treburile.

Si gandeste-te ca bebe creste, nu va avea pentru totdeauna 3 luni, iti vei relua lucrul, totul va reintra in normal. Cred ca pentru moment inca nu te-ai obisnuit cu ideea ca ai copil, ca e cineva care depinde permanent de tine. Asta nu te face o mama rea, e normal, dar in timp va deveni parte din tine, nici nu iti vei mai putea inchipui cum ar fi sa existi fara el. Iti trebuie doar timp si sa te impaci cu tine.

 

Dar cred ca cel mai important acum e sa mergi la doctor - parerea mea, desigur. [flo2]



#8
ANNITTA_A

ANNITTA_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 12:13

Eu zic sa mai ai putina rabdare si totul se va rezolva,important e sa fii optimista.

Referitor la  nastere...si eu am nascut normal si m-am chiniut fff mult, am zis ca daca mai fac un bebe, va fi sigur  cezariana dar acum, la 9 luni de la nastere, parca am uitat prin ce am trecut.

Ruptura perineala se va vindeca, eu am avut acest disconfort cam 4 luni (7 saptamani nu am stat deloc in fund), dar daca chiar simti ca nu s-a imbunatatit nimic de la nastere poti merge sa consulti medicul.  Piele lasata,kg in plus, etc...cred ca toate mamicile au asa ceva dupa nastere- medicii spun ca ar trebui sa treaca minim 6 luni ca organismul sa-si revina la starea de dinaintea sarcinii.

Si eu ma descurc tot singura cu bebelusul, ma mai ajuta sotul  la baita dar nu mereu pt ca e la serv. si m-am obisnuit asa.

Si ar fi bine ca macar odata la 2 zile sa iesi din casa pentru cumparaturi/plimbare,iti va face foarte bine.

In curand bebelusul tau va incepe sa evolueze...sa-si tina  bine caputul, sa stea pe burtica si altele si ar trebui sa te bucuri de toate acestea.



#9
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 22:20

Un km nu este mult. Se parcurge in 15 minute cu carut cu tot, sau cu ce porti copilul,  mergand agale.
Incearca sa iesi, iti va face bine.
chiar daca acum pare ca nu se mai termina vreodata, perioada asta este foarte scurta.
Cea mai buna incurajare pe care am primit=o este ca trece:)

Cum stai cu somnul?
 Si da, ar trebui sa te programezi la medic. Macar sa te linisteasca daca nu altceva.



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 22:45

Mergi kilometru acela zilnic si vei vedea rezultatele.....atat pt tine ,moralul sus ,kg in plus,cat si pentru bebe. [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -