Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Relatie care se va sfarsi rau

relatii

51 raspunsuri la acest subiect

#11
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 18:14

Daca iti iubesti sora ai sa ti-o iubesti si daca are un bebe si daca are greutati si daca e in belele...eu zic ca datoria de sora si prietena ti-ai facut-o expunandu-ti punctul tau de vedere, daca ai fost intrebata, evident.....daca n-ai fost intrebata sau nu ti-ai expus punctul tau de vedere cand a fost cazul, e ok sa-ti vezi de ale tale. Oamenii sunt facut ca sa traiasca pe propria piele viata, daca o traiesc ghidandu-se doar pe ce zice X,Y,Z....fie mama, sora, tata, frate...nu e bine, ceva scartaie in personalitatea acelui individ. Cu cat i se zice cuiva "nu fa aia", "nu fa cealalta"...cu atat va face, e o chestie care se declanseaza inconstient. E ok sa te deranjeze situatia si unele aspecte, nu e ok insa sa te bagi neinvitata. Eu nu-ti inteleg frica si stersul asta...e o vb inteleapta, de ce te temi, de aia nu scapi...lasa situatia sa curga, n-o forta in nici o directie, relaxeaza-te.



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 22:27

emanouela,dar daca cel apropiat tzie isi relateaza povestea,itzi expune ce si cum,iar tu interlocutorul itzi spui parerea si cum vezi tu problema...inseamna ca dai sfaturi fara sa fii intrebat?

 

Chiar ma intereseaza sa vad cum interpretezi asta,eu cred ca odata ce cineva discuta cu tine,mai ales intre surori,nu o face asa doar d efapt divers,sa se destanuiasca ,cred ca totusi este interesat d eparerea ta,de felul cum vezi tu(din afara problemei )situatzia.

 

Dana



#13
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 23:15

Consider ca in momentele astea are nevoie de tine ca prietena,ca sincer nu cred ca vrei sa se indeparteze considerandu-te un dusman al relatiei ei cu junele de 28 de ani,iar tu sa nu stii nimic de ea.Intre timp urmareste din umbra ce face si incearca s-o convingi fara a o presa sau sa-i impui. Din punctul meu de vedere nu cred ca o sa renunte la el,decat daca greseste cu ceva in relatia lor. Este greu sa poti face ceva cand este orbita de dragoste... Nici nu vreau sa ma gandesc daca vorbesc deja despre un copil,desi daca la ei totul se deruleaza pe fast foward,sarind peste anumite etape,nimic nu este exclus.
Iti tin pumnii si urmaresc cu interes ce se mai intampla!

#14
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 00:09

Daca nu ai facut-o pana acum te sfatuiesc sa o scoti la o prajitura/cafea si sa ii spui frumos si politicos ca tu ai ceva indoieli despre tipul cu care este.  Spune-i ca tii la ea si de aceea ai ales sa-i impartasesti indoielile pe care le ai cu privire la relatia lor. Atat.  Daca deja ai facut asta nu prea mai ai ce sa faci decat sa stai pe margine si eventual sa te rogi pentru ea sa-i vina mintea la cap.  Iti doresc intelepciune sa stii cum sa abordezi situatia fara sa-ti pierzi sora. 



#15
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 09:04

Am incercat sa discut cu ea , dar nu prea am cu cine asa ca nu imi ramane decat sa astept sa treaca sarbatorile ca ei sa plece la casa lor si sa nu mai stiu ce fac . Am incercat in toate modurile sa o fac sa inteleaga dar nu vrea . Nu a spus vreodata ca il iubeste ci ca nu vrea sa se desparta . A zis ca stie ea ce face . 

Asa ca ma rog sa treaca sarbatorile sa imi recapat linistea si sa faca ce vor . 

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor .



#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 09:08

Am incercat sa discut cu ea , dar nu prea am cu cine asa ca nu imi ramane decat sa astept sa treaca sarbatorile ca ei sa plece la casa lor si sa nu mai stiu ce fac . Am incercat in toate modurile sa o fac sa inteleaga dar nu vrea . Nu a spus vreodata ca il iubeste ci ca nu vrea sa se desparta . A zis ca stie ea ce face . 

Asa ca ma rog sa treaca sarbatorile sa imi recapat linistea si sa faca ce vor . 

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor .

 

Despre asta este vorba, de fapt ?

 

Crezi ca daca nu iti declara tie ca il iubeste, inseamna ca nu are sentimente pt el ?

 

Este viata ei si, indiferent daca ramane sau nu cu el, este experienta ei, nu a ta.



#17
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 09:37

Dana, daca cineva apropiat mie imi va relata poveste, il voi asculta, daca ma va intreba ce cred, voi zice, daca nu va dori sa stie ce cred, voi tacea...pt ca in general cand mi se povesteste ceva intreb, vrei sa stii parerea mea? mi se raspunde dupa caz, cu da sau nu...dar, sora ei nu vrea sa vb, dupa cum zice autoarea, eu, daca sunt implicata in ceva si imi vin tot felul de "factori" din afara, fie "factori" pozitivi, daca nu vreau, nu vreau sa-i primesc si gata, iar insistenta lor chiar ma va enerva la un moment dat, pt ca eu vreau sa traiesc , sa dau cu capul daca e cazul si sa invat....acelasi principiu il aplic si eu, nu vb neintrebata, ascult. Nu te gandi ca nu am fost in pielea autoarei....am fost si sunt, am invatat sa tac, am invatat ca "viata personala" e personala...am invatat ca oamenii povestesc din varii motive, nu doar ca li s-ar parea ca ceva nu e ok....povestesc si de incantare si de dragul de a impartasi cu ceilalti experienta lor...am invatat ca daca sunt sora mai mare nu am dreptul sa ghidez viata fratelui/surorii mai mici, am invatat ca daca in viata mea, in relatiile mele nu vreau sa se amestece nimeni, nici eu sa nu ma amestec nicaieri....chiar daca le povestesc, le povestesc de cele mai multe ori pt ca vreau sa impart cu ei, nu pt ca vreau sa le aflu parerea.

Cum vad eu din cele spuse de autoare...nelinistea e a ei, sora ei se pare ca e cat se poate de linistita, nu se consuma, nu vrea sa se desparta....faptul ca nu iese in Piata sa strige ca il iubeste pe individ, nu inseamna ca nu il iubeste...poate si el o iubeste....si chiar daca nu-l iubeste, care e problema....ea sta cu el, daca vor fi regrete vor fi ale ei, va fi experienta ei de viata, lectia ei.



#18
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 10:50

Am incercat sa discut cu ea , dar nu prea am cu cine asa ca nu imi ramane decat sa astept sa treaca sarbatorile ca ei sa plece la casa lor si sa nu mai stiu ce fac . Am incercat in toate modurile sa o fac sa inteleaga dar nu vrea . Nu a spus vreodata ca il iubeste ci ca nu vrea sa se desparta . A zis ca stie ea ce face . 

Asa ca ma rog sa treaca sarbatorile sa imi recapat linistea si sa faca ce vor . 

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor .

 

Asadar, DyanaM locuieste cu familia ei (sot, copil) la mama. Acum, de sarbatori, au venit aici si sora mai mica si iubitul ei. Stau cu  totii impreuna. Tensiuni, normal ca nu e usor. Daca sora mai mica ar face un copil, se pare ca ar veni tot la mama lor, sa o ajute. Are si ea acest drept, nu? De aici si ingrijorarile autoarei subiectului. Legitime, oarecum.

 

DyanaM, daca as fi in locul tau principala mea preocupare ar fi independenta mea si a familiei mele. Pe toate planurile. Daca am casa mea, inchid usa si la revedere. Primesc pe cine vreau si cand vreau. Nu m-ar interesa daca sora mea face un copil, unde sta si cine il creste.

 

Nu as vrea sa fiu in locul mamei voastre.

 

Imi cer scuze daca am fost prea dura!



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 17:39

emanouela...hai ca mi-ai ridicat mingea la fileu sa zic asa...as vrea sa discutam putzin pe tema asta,nu doar cu tine eprsonal,asa ...o tema de discutzie forumistica! [:)]

 

Deci daca tu sora mea,mi te destanuiesti in legatura cu relatzia ta(de exemplu),iar eu itzi spun cum vad relatzia(din afara bineintzees,ca si vecinul de la coltzul strazii)si cred ca nu e pentru tine,deci itzi spun personal nu discut cu partenerul ...inseamna ca "ma amestec in relatzia ta"?

 

Deci discutzia dintre surori(eu personal in discutzia cu sora mea nu am adus nicodata termenul de "sora mai mare",deci pentru mine ea e egala,insa ea e cea ce aduce in discutzie-de exemplu,termenul de "sora mai mare"si vad ca si tu l-ai folosit...deci pentru unii e clar ca are valoare mare),in care una povesteste si cealalta isi spune parerea ...e "amestec in viatza"ceilalte?

 

Daca nu sora/fratele,itzi spune macar cum s evede situatzia ,cine sa-tzi spuna atunci,vecinul de peste strada?

 

Deci fratele/sora este in masura sa -si expuna parerea,fara a fi considerat"amestec in viatza"celuilalt?

 

Chiar vreau sa discutam putzin pe tema asta...deci ma refer strict la a discuta cu ruda de singe...fara discutzii cu partenerii/sotzii lor.

 

PS;Sunt cam obosita sper sa se intzeleaga ce vreau s aspun! [batcap]

 

Dana



#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 19:35

Eu cred ca dacă o persoana (sora sau prietena, nu vad vreo diferenta) se destainuie, vrea sa fie ascultata, nu sa primeasca pareri. Daca vrea pareri, va sti sigur sa le ceara.

 

Cunosc foarte multe persoane care nu te pot asculta nici macar plangandu-te ca n-ai gasit paine in drum spre casa fara sa-ti ofere 2 pareri si 3 solutii. Eu le zic ca sufera de parerita sau solutionita, dupa caz.

 

Nu, nici macar ca sora (cu 12 ani mai) mare nu-mi dau cu parerea decat daca frati-miu ma intreaba ce parere am, sau ce sa faca. Daca doar se plange, il ascult si-atat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -