Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 11

gravidute ciresele mai sarcina

382 raspunsuri la acest subiect

#21
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:01

Multumesc Adriana! Eu am tensiunea mare, dar am inteles ca e relevanta dupa saptamana 20 de sarcina, daca se mentine mare si atunci, o sa ma bage pe tratament. Am citit ca din cauza greutatii mari (ceea ce este si cazul meu) apar in special problemele cu tensiunea crescuta. Doctorita mea mi-a spus sa monitorizez tensiunea incepand cu saptamana 20, si daca este peste 14 cu 9 trebuie sa luam masuri. Acum am 15 cu 10. Prin saptamana 9 aveam 12 cu 7... Eu imi iau acasa tensiunea, am tensiometru cu stetoscop, cum au medicii. Poate dau o fuga la medicul de familie sa vedem daca si la el am la fel [:)]



#22
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:05

Du-te ca cu tensiunea nu e de glumit. Nu stiu daca tensiunea mica afecteaza cu ceva sau riscul de a cadea doar. Trebuie sa ma informez.


Editat de Adriana1302, 18 decembrie 2013 - 10:10 .


#23
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:08

Buna dimineata!

 

Llorrenna, mie imi lua tensiunea cand mergeam la Marinescu, aici nu mi-a luat niciodata. Dar mi-am cumparat eu tensiometru si o verific seara cand ma bag la culcare. Eu am in medie 10 cu 5, doar intr-o seara am avut 12.

 

Mie din nou mi-au iesit D-dimerii mari, chiar mai mari de data asta, am vorbit aseara cu doamna dr si azi  am mai facut niste analize, vedem diseara sau maine ce urmeaza. Intre timp am trecut de la aspenter la aspirin cardio.



#24
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:09

Neata fetele. Si la mine functiona in mod normal cu fructe uscate, prune, sau cu fructe pe stamacul gol. Minuni facea, nu si de cand sunt gravida.

Tensiunea cand merg la control, in principiu la o luna, dar eu cum merg mai des, si imi ia si la endocrinologue.

Eu astazi merg la farmacie sa imi cumpar manusi sau batigase pentru masurarea ph.ului . Ma obsedeaza ideea unei infectii de care s- ar putea sa nu imi dau seama, si controlul lor odata pe luna ma lasa rece.intai am crezut ca iar sunt exagerata si psiho, ca si cu trombofilia. Dar am cautat pe net si am descoperit ca sunt case de asigurari care trimit gratis pentru perioada sarcinii sau ginecolgi care le dau la fiecare control sau cel putin le recomanda. Probabil casele de asigurari si- au dat seama ca mai putin costa testele decat ingrijirea unui prematur. Asa ca dupa plimbarea de dimneatanma fac sexy si plec singurica in oras,hihihi. Ce viata palpitanta.



#25
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:11

Adriana, nu stiu sa influenteze tensiunea mica....poti sa ai ameteli si stari de lesin. Dar la tensiune mare e risc sa dezvolti preeclampsie, eu mai am un indicator pentru asta, la dublu test am avut papp-a scazut. Dar peste tot scrie, si asa mi-a spus si doctorita, ca e relevanta tensiunea incepand cu saptamana 20. Daca nu scade pana atunci, incepi sa iei medicatie. La mine ieri bebe era in grafic, deci nu a ramas in urma cu dezvoltarea, se hraneste cum trebuie.

 

Irva, nu stiu ce e cu d-dimerii astia, dar cu siguranta se pot tine sub control cu medicatie. Pup!



#26
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:14

Llorena, fuguta la medic ,mai bine mergi degeaba.

Irva, si tu ai mutatii de trombo? Aspenterul nu e tot aspirina? Acum ce doza de aspirina iei. Trebuie sa intreb si eu de analiza asta pe care o faceti voi.

buaa, am vrut sa imi iau glicemia azi ca mi se pare ca incep sa recunosc unele semne din perioada mea de glorie cu glicemii mari, si nici nu gasesc aparatul ala [batcap]



#27
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:19

Mish, pai nu am ce sa fac la doctor...ca mi-a spus ca din saptamana 20 sa vedem cat o sa fie... Am fost ieri.



#28
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:19

Neata! Am bagat din greseala niste poze dublate in album si nu am reusit nicicum sa le sterg, asa ca am sters albumul si l-am refacut...

M-am cantarit de dimi, am doar cu 100 g fata de sapt trecuta, inseamna ca sapt trecuta am retinut apa.

Abia astept concediul, vineri e ultima zi de munca pe anul asta [cubrad] [RO]

Fetele, ati gasit pe undeva blugi de gravida mai grosi?



#29
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:21

Mishutza, am mthfr heterozigot si pai heterozigot. Ca si mutatii nu sunt periculoase, sunt cele mai comune, dar analiza asta tot iese peste limite. Aspenterul are 75mg si aspirin cardio are 100 mg.



#30
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 10:23

Aha, aspirina de 100 iau si eu, mi se parea tare putin dar vad ca si tubla fel ai.

llorena, nici macar un telefon nu dai?





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -