Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#71
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:08

Exista programa scolara dar nimeni nu stie cat din programa s-a lucrat la clasa si cat a fost pus pe capul copiilor acasa.

Daca le predat infinitivul in programa scrie: pentru fixare se vor face 8 exemple dar unii le fac in clasa (stiu personal profesori foarte buni) altii insa  nu le fac din diferite motive si le dau acasa teanc la lucru . Si acasa vine mama si spune: daca nu le faci, ajungi maturator  pentru ca toti ceilalti le fac.

 

Deci, nu spun ca nu se parcurge programa scolara, spun ca modul in care se parcurge aceasta programa induce conditionarea si obedienta din partea copilului .



#72
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:08

Peste tot exista programe scolare, nu numai in Ro :).



#73
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:13

Deci, nu spun ca nu se parcurge programa scolara, spun ca modul in care se parcurge aceasta programa induce conditionarea si obedienta din partea copilului .

Se fac inspectii periodice in acest sens. Nu cred ca exista o metodologie standard si universal valabila. Si cadrele didactice sunt diferite si cursantii lor la fel si materia predata nu este uniforma ca si grad de dificultate/asimilare - pe scurt nu cred ca se poate trage o linie de genul "asa trebuie facut".



#74
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:13

Programa scolara nu spune ce a facut copilul la scoala ci ceea ce ar trebui sa faca, da parintelui posibilitatea sa vada daca profesorul respecta cerintele programei la clasa. Cum altfel fara sa stie ce face copilul zi de zi la ore? 



#75
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:21

Asta cu "inspectiile periodice la clasa " e o alta mare "frumuseste " a invatamantului romanesc. [batcap]

 

De fapt nivelul unei clase sau al unui copil este imposibil de stabilit asa si asta e clar peste tot  .



#76
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:27

Putem sa revenim, va rog, la parinteala neconditionata in general  si sa lasam dezbaterile legate de sistemul de invatamant? [flo2]  Multumesc!



#77
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:28

Asta cu "inspectiile periodice la clasa " e o alta mare "frumuseste " a invatamantului romanesc. [batcap]

 

De fapt nivelul unei clase sau al unui copil este imposibil de stabilit asa si asta e clar peste tot  .

Frumusete nefrumuseste este o metoda de control periodic a cadrului didactic. 

Nivelul unui copil este stabilit prin notare. Insa notarea lasa de dorit pentru ca in realitate nivelul de invatare a scazut dramatic si s-a ajuns la situatia de a da nota de trecere gratuit pe principiul lui Caragiale.

Nivelul clasei este dat de nivelul elevilor ei iar nivelul elevilor este dat de pretentiile scolii in general. De aceea exista scoli cu un nivel ridicat de cerinte unde exista concurenta reala si elevii invata sistematic cum sunt si scoli unde pretentiile nu exista si elevii trec prin scoala ca gasca prin apa.

Nimic nou.



#78
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:34



"...vreau ceva ce poate fi realizat cu succes..."

 

Mi-a atras atentzia fraza asta...cred ca aici gresim noi parintzii,nu acceptam mediocritatea desi majoritatea populatzieie planetei asteia(deci si noi la rindul nostru [:D] )este mediocra.

 

Nu toata lumea TREBUIE sa aiba succes,nu are cum ,insa atunci cind vine vorba de copiii nostri...orgoliul nostru este inaintea problemelor si nevoilor lor.

 

PS:Totzi copii vor sti sa citeasca mai devreme sau mai tirziu,nu-nu este cinica observatzia,depinde foarte mult de abilitazile copilului,insa de citit vor citi cu sigurantza.

 

Cu socotitul...deja nu mai sunt prea sigura [:D] la cit de "automatizatzi"am ajuns sa fim.

 

Dana

Mai, daca tu te-ai impacat bine cu chestia asta nu inseamna ca eu gresesc ca-mi doresc mai mult pentru copilul meu in conditiile in care totusi nu il cocosez cu concursurile cu calificativele si ce-ai mai zis tu acolo in mesajul ala, cu ce nu erai de-acord, poftim, nu ce incriminai asa cum m-am exprimat [:-@]

Dar tot n-ai spus, in afara de culcatul asta pe-o ureche pe motiv ca atata poate, e mediocru, cineva trebuie sa ingroase randurile, mai e ceva?

Eu sunt convinsa ca din cei care ajung sa aiba succes doar foarte putini datoreaza succesul unui talent nativ si ala necultivat in nici un fel eventual, majoritatea datoreaza succesul celor care i-au sprijinit, care i-au impins de la spate poate, care i-au facut sa inteleaga ce e bine pentru viitorul lor si asa mai departe.

 

EDIT: datoreaza succesul SI celor care... ca pe langa aia au muncit si ei pentru succesul propriu, dar au avut si pe cineva care i-a conditionat la un moment dat, i-a cicalit sau ce le-o mai fi facut, ca inca n-am aflat, doar ca nu s-a culcat pe-o ureche.


Editat de Androix, 17 decembrie 2013 - 12:44 .


#79
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:40

Androixo,esti rea si nu imi place!

 

uite ce am spus aici:

 



A si tot eu...un parinte nu se resemneaza niciodata insa isi va da seama la un moment dat ca zbaterea lui e inutila,iar copilul isi va urma tot drumul lui si nu cel impus de parinte.

 

Dana

 

Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu m-am lasat pe-o ureche in ce priveste educatzia lui fii mio...itzi spun insa aici la scena deschisa [:D] ,ca desi are 18 ani,eu tot linga el sunt,ideea e doar ca trebuie sa realizam ca ei sunt ei si noi suntem noi.

 

 

edit.Mesajul ala care te-a iritat pe tine atit de mult,nu-tzi era adresat,doar prima proprozitzie cind te intrebam daca chiar crezi ca stie ce e ala viitor la 6-7 ani...sau ma rog,cum am formulat eu acolo.

 

 

Dana


Editat de andacos, 17 decembrie 2013 - 12:42 .


#80
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:42

Androix, ai dreptate cand spui ca succesul unui copil se datoreaza in mare masura celor ce l-au sprijinit.

 

In video asta pus aici insa se discuta exact despre o alta metoda de a-l sprijini. Un alt mod de a-l impinge de la spate (lasandu-l de mic sa inteleaga cum e mai bine sa faca  pentru a inainta tot un fel de "impins de la spate e" , un alt mod de a-i face sa inteleaga "ce e mai bine pentru viitorul lor" fara a-i ameninta si obliga sa stea pe scaun cu orele .





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -